Ústecký kraj
Co ohlásily provozovny v kraji. Kraj a okres určujeme z kódu okresu provozovny (náš výpočet; kódy před rokem 2008 převádíme na dnešní). Bez pořadí, bez srovnání s jinými kraji a bez přepočtu na obyvatele. Součty přes různé látky neuvádíme.
Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit. Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Ohlašující provozovny podle roku
| Rok | Provozovny | Položky |
|---|---|---|
| 2004 | 69 | 319 |
| 2005 | 75 | 299 |
| 2006 | 91 | 354 |
| 2007 | 104 | 416 |
| 2008 | 112 | 447 |
| 2009 | 333 | 795 |
| 2010 | 409 | 893 |
| 2011 | 430 | 857 |
| 2012 | 422 | 807 |
| 2013 | 442 | 847 |
| 2014 | 461 | 845 |
| 2015 | 453 | 831 |
| 2016 | 228 | 552 |
| 2017 | 212 | 530 |
| 2018 | 208 | 541 |
| 2019 | 219 | 547 |
| 2020 | 218 | 517 |
| 2021 | 211 | 528 |
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |
| 2023 | 224 | 542 |
| 2024 | 219 | 1 194 |
| 2025 | 216 | 1 389 |
Rok 2025 podle typu hlášení
| Typ | Provozovny | Klíče (provozovna, látka) | Položky |
|---|---|---|---|
| Úniky do ovzduší | 45 | 143 | 143 |
| Úniky do vody | 13 | 33 | 33 |
| Úniky do půdy | žádný řádek | ||
| Přenosy látek v odpadních vodách | 9 | 24 | 24 |
| Přenosy látek v odpadech | 48 | 90 | 90 |
| Předaný nebezpečný odpad | 171 | 171 | 501 |
| Předaný ostatní odpad | 76 | 76 | 598 |
Látky 2025
Okresy 2025
| Okres | Provozovny | ovzduší | voda | odpadní vody | látky v odpadech | nebezpečný odpad | ostatní odpad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Děčín | 38 | 2 | 2 | žádný | 19 | 104 | 148 |
| Chomutov | 35 | 27 | 2 | žádný | 10 | 78 | 100 |
| Litoměřice | 27 | 28 | 11 | 2 | 12 | 54 | 78 |
| Louny | 36 | 31 | 2 | žádný | 10 | 55 | 53 |
| Most | 28 | 15 | 7 | 4 | 6 | 92 | 100 |
| Teplice | 23 | 30 | 3 | 1 | 6 | 59 | 32 |
| Ústí nad Labem | 29 | 10 | 6 | 17 | 27 | 59 | 87 |
Provozovny, které ohlásily za 2025
| Okres | Provozovna a provozovatel | Ohlášeno |
|---|---|---|
| Děčín | Benteler Automotive RumburkBenteler Automotive Rumburk s.r.o., IČO 25492080 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | CHART FEROX, a.s.Chart Ferox, a.s., IČO 00008648 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | CHEMOTEXCHEMOTEX Děčín a.s., IČO 62240471 | nebezpečný odpad |
| Děčín | Constellium Děčín Extrusions s.r.o.Constellium Extrusions Děčín s.r.o., IČO 18380654 | látky v odpadech 4, nebezpečný odpad |
| Děčín | Constellium Extrusions tavírna a slévárna MalšoviceConstellium Extrusions Děčín s.r.o., IČO 18380654 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad |
| Děčín | DENAS Děčín, spol. s r.o., provozovna ElektroinstalaDENAS Děčín, spol. s r.o., IČO 25012282 | nebezpečný odpad |
| Děčín | DS Smith Packaging CZ, s.r.o. - divize BoleticeDS Smith Packaging Czech Republic s.r.o., IČO 44222882 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | DS Smith Packaging Czech Republic, s.r.o. - divize JílovéDS Smith Packaging Czech Republic s.r.o., IČO 44222882 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | Drůbežárna JanskáPROAGRO Nymburk a.s., IČO 45149666 | ovzduší 1 |
| Děčín | Děčín ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451 | voda 1, ostatní odpad |
| Děčín | EURO TOPOZ, spol. s r.o.EURO TOPOZ, spol. s r.o., IČO 63149885 | nebezpečný odpad |
| Děčín | EWM HIGHTEC WELDING s.r.o.EWM HIGHTEC WELDING s.r.o., IČO 62241001 | nebezpečný odpad |
| Děčín | HABRINOL Děčín s.r.o.HABRINOL Děčín s.r.o., IČO 63148251 | nebezpečný odpad |
| Děčín | KABELOVNA Děčín Podmokly, s.r.o.KABELOVNA Děčín Podmokly, s.r.o., IČO 26759993 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | KOVOŠROT GROUP CZ s.r.o. DěčínKOVOŠROT GROUP CZ s.r.o., IČO 28674286 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | KOVOŠROT GROUP CZ s.r.o. VarnsdorfKOVOŠROT GROUP CZ s.r.o., IČO 28674286 | látky v odpadech 3, ostatní odpad |
| Děčín | Karned Tools s.r.o.Karned Tools s.r.o., IČO 06550568 | nebezpečný odpad |
| Děčín | Lukram s.r.o.L U K R A M s.r.o., IČO 49903071 | nebezpečný odpad |
| Děčín | METALURGIE Rumburk s.r.o.METALURGIE Rumburk s.r.o., IČO 64652955 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Děčín | Machine Tool EquipmentMachine Tool Equipment s.r.o., IČO 17843081 | nebezpečný odpad |
| Děčín | Mikov - MikulášoviceMikov s.r.o., IČO 25028626 | nebezpečný odpad |
| Děčín | Odchovna kuřic HuntířovPROAGRO Nymburk a.s., IČO 45149666 | ovzduší 1 |
| Děčín | PLASTON CR, s.r.o.PLASTON CR, s.r.o., IČO 48292079 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | Power-Cast Ortmann s.r.o.Power-Cast Ortmann s.r.o., IČO 63076306 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Děčín | RETOS VARNSDORF s.r.o.RETOS VARNSDORF s.r.o., IČO 62739204 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | RYKO a.s.RYKO a.s., IČO 25418572 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Děčín | SLR SATES s.r.oSLR SATES s.r.o., IČO 61326623 | nebezpečný odpad |
| Děčín | Sempra Praha - výrobní závod DěčínSEMPRA PRAHA a. s., IČO 45797439 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Děčín | Severochema, družstvo pro chemickou výrobu, LiberecSeverochema, družstvo pro chemickou výrobu, Liberec, IČO 00029220 | ostatní odpad |
| Děčín | TOPOS a.s.TOPOS a.s., IČO 61325155 | nebezpečný odpad |
| Děčín | TOS VARNSDORF a.s.TOS VARNSDORF a.s., IČO 27327850 | nebezpečný odpad |
| Děčín | Varnsdorf ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451 | voda 1, látky v odpadech 1, ostatní odpad |
| Děčín | WEFA - Bohemia, spol. s r.o.WEFA - Bohemia, spol. s r.o., IČO 46712429 | nebezpečný odpad |
| Děčín | ZinkPower Promptus s.r.o.ZinkPower Promptus s.r.o., IČO 44795840 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Děčín | divize VarnsdorfPHARMING VÝROBNÍ, a.s., IČO 08568227 | nebezpečný odpad |
| Děčín | divize ZahradyPHARMING VÝROBNÍ, a.s., IČO 08568227 | nebezpečný odpad |
| Děčín | provozovna VarnsdorfRecovera Využití zdrojů a.s., IČO 25638955 | nebezpečný odpad |
| Děčín | Železárny Velký Šenov s.r.o.Železárny Velký Šenov s.r.o., IČO 61535842 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | Arla Plast s.r.o.Arla Plast s.r.o., IČO 26084996 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | BOS Automotive Products CZ s.r.o.BOS Automotive Products CZ s.r.o., IČO 25418076 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | Benteler Automotive Klášterec s.r.o.BENTELER Automotive Klášterec s.r.o., IČO 05432367 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Chomutov | DONALDSON CZECH REPUBLIC s.r.o.DONALDSON CZECH REPUBLIC s.r.o., IČO 26694778 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | Doly Nástup TušimiceSeveročeské doly a.s., IČO 49901982 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | Donaldson Industrial CR - koncern s.r.o.Donaldson Industrial CR s.r.o., IČO 27265579 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | Donaldson K3, KadaňDONALDSON CZECH REPUBLIC s.r.o., IČO 26694778 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | DoorHan s.r.o.DoorHan s.r.o., IČO 27352820 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | Ekometal Kadaň - TušimiceEKOMETAL spol. s r.o., IČO 16735404 | látky v odpadech 2 |
| Chomutov | Elektrárny PrunéřovČEZ, a. s., IČO 45274649 | ovzduší 14, voda 1, látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Chomutov | Elektrárny TušimiceČEZ, a. s., IČO 45274649 | ovzduší 9, nebezpečný odpad |
| Chomutov | HOPPE s.r.o.HOPPE s.r.o., IČO 63149842 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad |
| Chomutov | Hunter Douglas Kadaň s.r.o.Hunter Douglas Kadaň s.r.o., IČO 64938468 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | Hutz-EL s.r.o. - provozovna Průmyslová zóna VERNEHutz-El s.r.o., IČO 25428934 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | INTEPLAST CZ s. r. o.INTEPLAST CZ s.r.o., IČO 27071065 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Chomutov | KOVOŠROT GROUP CZ s.r.o. ChomutovKOVOŠROT GROUP CZ s.r.o., IČO 28674286 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Chomutov | NOVATEC GROUP - ChomutovNOVATEC GROUP CENTRAL EUROPE s.r.o., IČO 06314899 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | PENGG DRÁT s.r.o.PENGG DRÁT s.r.o., IČO 27691942 | nebezpečný odpad |
| Chomutov | PFISTERER Czech s.r.o.PFISTERER Czech s.r.o., IČO 04449584 | ovzduší 1, nebezpečný odpad |
| Chomutov | Pittsburgh Corning CR, s.r.o.Pittsburgh Corning CR, s.r.o., IČO 26199394 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Chomutov | SANDVIK CHOMUTOV PRECISION TUBES spol. s.r.o.Alleima CZ spol. s r.o., IČO 60278773 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Chomutov | Slévárna Chomutov s.r.o.Slévárna Chomutov s.r.o., IČO 22113665 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
Další provozovny (156, načtou se po otevření)
Stejný kraj jinde
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Jak počítáme
Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)
- Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
- U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
- Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
- Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
- O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
- IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.
Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)
Součty za republiku, kraj a okres
Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.
Neobvykle vysoké hodnoty
U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.
Počty položek
Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.
Kraj a dnešní okres
Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.
Provozovatel za roky ze souboru MŽP
Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).
Zda provozovatele jmenujeme
Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.
Co z dat nevyčtete
Rok 2022
MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.
Provozovny pod prahem
Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.
Porovnání s povolenými limity
IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.
Kam emise dopadají
Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.
Zlomy v řadě
2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky
Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).
2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy
Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.
2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR
Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.
2009: 2009: nový formát vrstev
Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.
2016: 2016: méně provozoven s odpady
Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.
2015: 2015: prázdný záznam
Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.
2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát
Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.
2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách
Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.
2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty
Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.
2022: 2022 chybí
Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.
2023: 2023: jeden řádek za látku
Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.
2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP
Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.
Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.
