statnifinance.cz
IRZ / Látky

Oxidy síry (SOx/SO2)

Ohlášeno v letech 2004 až 2025 jako ovzduší. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.

Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Úniky do ovzduší

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
2004: 169 165 835,081 kg2005: 173 617 378,621 kg2006: 171 501 936,293 kg2007: 178 610 461,133 kg2008: 140 847 595,362 kg2009: 140 077 083,98 kg2010: 132 686 665,988 kg2011: 135 348 287,609 kg2012: 128 013 421,343 kg2013: 111 512 152,473 kg2014: 105 861 138,483 kg2015: 99 136 574,443 kg2016: 86 385 815,29 kg2017: 81 493 998,867 kg2018: 70 584 482,987 kg; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (166 425 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 237 009 482,987 kg2018: bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (166 425 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 237 009 482,987 kg2019: 56 783 147,139 kg2020: 45 613 553,71 kg2021: 38 831 747,806 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 31 527 057,648 kg2024: 30 209 309,239 kg2025: 24 121 355,242 kg20042010201520202025
Oxidy síry (SOx/SO2), ovzduší: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg) Kroužek nad sloupcem: rok, ze kterého jsme vyřadili neobvykle vysokou hodnotu (možná chyba ve zdroji); podrobnosti v tabulce.
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
20049798169 165 835,081 kgzdroj neuvádí150 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2005104104173 617 378,621 kgzdroj neuvádí150 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2006119119171 501 936,293 kgzdroj neuvádí150 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2007123123178 610 461,133 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2008127127140 847 595,362 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2009145146140 077 083,98 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2010153153132 686 665,988 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2011121121135 348 287,609 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2012126126128 013 421,343 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2013101101111 512 152,473 kgzdroj neuvádí150 000 kg
20149292105 861 138,483 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2015888899 136 574,443 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2016878786 385 815,29 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2017868681 493 998,867 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2018797970 584 482,987 kgzdroj neuvádí150 000 kgbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (166 425 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 237 009 482,987 kg
2019727256 783 147,139 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2020666645 613 553,71 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2021636338 831 747,806 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
2023676731 527 057,648 kgzdroj neuvádí150 000 kg
2024585830 209 309,239 kg0 kgzdroj neuvádí
2025474724 121 355,242 kg0 kgzdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Hlavní město Praha11305 kg
Středočeský kraj553 209 308,943 kg
Jihočeský kraj112,566 kg
Plzeňský kraj33491 410,39 kg
Karlovarský kraj33713 902,256 kg
Ústecký kraj131311 047 533,543 kg
Královéhradecký kraj11139 kg
Pardubický kraj442 422 739,049 kg
Kraj Vysočina11232,79 kg
Jihomoravský kraj11402 kg
Olomoucký kraj33626 042,207 kg
Zlínský kraj221 333 606 kg
Moravskoslezský kraj994 275 731,498 kg
Provozovny, které ohlásily Oxidy síry (SOx/SO2) (ovzduší) za 2025: 47 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
ORLEN Unipetrol RPAORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Most2 998 590,92 kg0 kg2 998 590,92 kgM (měřeno), PER
Provozovna TřinecTŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s., IČO 18050646, okres Frýdek-Místek2 856 204 kg0 kg2 856 204 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárna PočeradyElektrárna Počerady, a.s., IČO 24288110, okres Louny2 543 333,988 kg0 kg2 543 333,988 kgM (měřeno), NRB
Elektrárny PrunéřovČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov1 349 848,656 kg0 kg1 349 848,656 kgM (měřeno), NRB
Elektrárna ChvaleticeElektrárna Chvaletice a.s., IČO 28786009, okres Pardubice1 307 726,049 kg0 kg1 307 726,049 kgM (měřeno), NRB
Rafinérie Kralupy nad VltavouORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Mělník1 157 099 kg0 kg1 157 099 kgM (měřeno), PER
Teplárna Kladno - ELEKTRÁRNA KLADNOTeplárna Kladno s.r.o., IČO 26735865, okres Kladno1 110 414,105 kg0 kg1 110 414,105 kgM (měřeno), PER
DEZA, a.s., Valašské MeziříčíDEZA, a.s., IČO 00011835, okres Vsetín1 046 679 kg0 kg1 046 679 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárna LedviceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Teplice1 019 749,645 kg0 kg1 019 749,645 kgM (měřeno), NRB
Elektrárny TušimiceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov909 166,68 kg0 kg909 166,68 kgM (měřeno), NRB
Elektrárna OpatoviceElektrárny Opatovice, a.s., IČO 27567320, okres Pardubice632 153 kg0 kg632 153 kgM (měřeno), CEN/ISO
Holcim (Česko), a.s.Holcim (Česko), a.s., IČO 14867494, okres Litoměřice616 540 kg0 kg616 540 kgM (měřeno), CEN/ISO
Závod Řetenice, Servisní střediskoAGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group, IČO 14864576, okres Teplice612 386,1 kg0 kg612 386,1 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárna MělníkEnergotrans, a.s., IČO 47115726, okres Mělník533 397,468 kg0 kg533 397,468 kgM (měřeno), NRB
Elektrárna TisováElektrárna Tisová, a.s., IČO 29160189, okres Sokolov434 397,256 kg0 kg434 397,256 kgM (měřeno), NRB
Provozy Teplárny a Tepelná energetikaENERGETIKA TŘINEC, a.s., IČO 47675896, okres Frýdek-Místek384 765 kg0 kg384 765 kgM (měřeno), PER
Teplárna ŠKO-ENERGO s.r.o.ŠKO-ENERGO, s.r.o., IČO 61675938, okres Mladá Boleslav345 501,17 kg0 kg345 501,17 kgM (měřeno), NRB
Elektrárna TřeboviceVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Ostrava-město335 327,014 kg0 kg335 327,014 kgM (měřeno), CEN/ISO
CEMEX Czech Republic, s.r.o.Cemex Czech Republic s.r.o., IČO 27892638, okres Chrudim330 860 kg0 kg330 860 kgM (měřeno), CEN/ISO
Plzeňská teplárenská, a.s. - areál TeplárnaPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-město324 262,39 kg0 kg324 262,39 kgM (měřeno), PER
PRECHEZA a.s.PRECHEZA a.s., IČO 26872307, okres Přerov314 860 kg0 kg314 860 kgM (měřeno), NRB
Biocel Paskov a.s.Lenzing Biocel Paskov a.s., IČO 26420317, okres Frýdek-Místek302 793 kg0 kg302 793 kgM (měřeno), CRM
Lovochemie, a.s., LovosiceLovochemie, a.s., IČO 49100262, okres Litoměřice299 808 kg0 kg299 808 kgM (měřeno), CEN/ISO
CS CABOTCS CABOT, spol. s r.o., IČO 14612411, okres Vsetín286 927 kg0 kg286 927 kgM (měřeno), CEN/ISO
LIAPORLiapor s.r.o., IČO 46882324, okres Sokolov269 200 kg0 kg269 200 kgM (měřeno), CEN/ISO
Teplárna KomořanyUnited Energy, a.s., IČO 27309959, okres Most252 701 kg0 kg252 701 kgM (měřeno), NRB
Teplárna KarvináVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Karviná209 937,484 kg0 kg209 937,484 kgM (měřeno), CEN/ISO
Teplárna OlomoucVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Olomouc194 229,207 kg0 kg194 229,207 kgM (měřeno), CEN/ISO
Teplárna TrmiceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Ústí nad Labem187 488,25399 kg0 kg187 488,25399 kgM (měřeno), NRB
Rockwool, a.s., výrobní závod BohumínROCKWOOL, a.s., IČO 26165261, okres Karviná157 621 kg0 kg157 621 kgM (měřeno), PER
Teplárna ELÚ IIIPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-město155 966 kg0 kg155 966 kgM (měřeno), PER
ENERGY Ústí nad Labem, a.s.ENERGY Ústí nad Labem, a.s., IČO 25540971, okres Ústí nad Labem154 541 kg0 kg154 541 kgM (měřeno), PER
Synthesia a. s.Synthesia, a.s., IČO 60108916, okres Pardubice152 000 kg0 kg152 000 kgM (měřeno), CEN/ISO
Tereos TTD, a.s. Závod lihovar KojetínTereos TTD, a.s., IČO 16193741, okres Přerov116 953 kg0 kg116 953 kgM (měřeno), CEN/ISO
Mondi Štětí a.s. - CelulozkaMondi Štětí a.s., IČO 26161516, okres Litoměřice103 379 kg0 kg103 379 kgM (měřeno), CEN/ISO
Zařízení na využití matriálů ( včetně odpadů ) s obsahem přechodných kovůS.P.T. spol. s r.o., IČO 48035424, okres Praha-západ62 897,2 kg0 kg62 897,2 kgC (vypočteno), OTH
Moravskoslezské cukrovary s.r.o., o.z. OpavaMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Opava26 335 kg0 kg26 335 kgM (měřeno), CEN/ISO
Areál skládky a ZEVO PlzeňPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-sever11 182 kg0 kg11 182 kgM (měřeno), PER
PAPOS Trade s.r.o.PAPOS Trade s.r.o., IČO 29120225, okres Karlovy Vary10 305 kg0 kg10 305 kgM (měřeno), CEN/ISO
KOMTERM services, s.r.o.KOMTERM services, s.r.o., IČO 28510011, okres Nový Jičín2 746 kg0 kg2 746 kgC (vypočteno), OTH
Moravskoslezské cukrovary, a.s. závod HrušovanyMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Znojmo402 kg0 kg402 kgM (měřeno), CEN/ISO
BAUMIT, spol. s r.o.BAUMIT, spol. s r.o., IČO 48038296, okres Praha305 kg0 kg305 kgM (měřeno), CEN/ISO
KP GalvanoKP Galvano s.r.o., IČO 07805721, okres Havlíčkův Brod232,790124 kg0 kg232,790124 kgM (měřeno), CEN/ISO
Wotan Forest, a.s. Divize plošných materiálůWotan Forest, a.s., IČO 26060701, okres Rychnov nad Kněžnou139 kg0 kg139 kgC (vypočteno), PER
Těšínské jatky s.r.o.Těšínské jatky, s. r. o., IČO 07329695, okres Karviná3 kg0 kg3 kgC (vypočteno), OTH
DELTA Kardašova ŘečiceDELTA Kardašova Řečice, a.s., IČO 25158651, okres Jindřichův Hradec2,566 kg0 kg2,566 kgC (vypočteno), NRB
Produkční stanice selat závod 06 Háj u DuchcovaINTEGRAZ, spol. s r.o. pro ŽV Záhorčí, IČO 44568860, okres Teplice0,3 kg0 kg0,3 kgC (vypočteno), IPCC

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Jak počítáme

Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)

  • Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
  • U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
  • Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
  • Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
  • O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
  • IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.

Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)

  • Součty za republiku, kraj a okres

    Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.

  • Neobvykle vysoké hodnoty

    U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.

  • Počty položek

    Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.

  • Převod jednotek

    kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).

  • Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)

    Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.

  • Kraj a dnešní okres

    Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.

  • Jedna látka pod více zápisy

    Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.

  • Opakované řádky 2004 až 2006

    Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.

  • Provozovatel za roky ze souboru MŽP

    Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).

  • Zda provozovatele jmenujeme

    Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.

Co z dat nevyčtete

  • Rok 2022

    MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.

  • Provozovny pod prahem

    Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.

  • Porovnání s povolenými limity

    IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.

  • Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient

    Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.

  • Kam emise dopadají

    Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.

  • Množství v odpadních vodách za rok 2021

    Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.

Zlomy v řadě

  • 2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky

    Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).

  • 2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy

    Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.

  • 2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR

    Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.

  • 2009: 2009: nový formát vrstev

    Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.

  • 2016: 2016: méně provozoven s odpady

    Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.

  • 2015: 2015: prázdný záznam

    Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.

  • 2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát

    Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.

  • 2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách

    Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.

  • 2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty

    Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.

  • 2022: 2022 chybí

    Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.

  • 2023: 2023: jeden řádek za látku

    Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.

  • 2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP

    Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.

Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.