statnifinance.cz
IRZ / Odpady

Předaný odpad

Množství nebezpečného a ostatního odpadu, které provozovny ohlásily jako předané jinému provozovateli, v tunách. Předání odpadu jinému provozovateli není únik do prostředí. Látky obsažené v odpadu jsou samostatný typ hlášení (přenosy látek v odpadech) na stránkách jednotlivých látek.

Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Předaný nebezpečný odpad

Součet v t je náš výpočet; počty provozoven a položek (náš počet položek) ze zdroje. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
2009: 3 009 provozoven2010: 3 878 provozoven2011: 4 127 provozoven2012: 4 169 provozoven2013: 4 369 provozoven2014: 4 719 provozoven2015: 4 944 provozoven2016: 2 279 provozoven2017: 2 216 provozoven2018: 2 173 provozoven2019: 2 155 provozoven2020: 2 126 provozoven2021: 2 050 provozoven2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 2 079 provozoven2024: 2 075 provozoven2025: 2 077 provozoven20072010201520202025
Předaný nebezpečný odpad: ohlašující provozovny podle roku (bez podmnožiny E-PRTR 2007 a 2008)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)Poznámka
2007406406312 737,4 tOdpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR; nesrovnatelné s dalšími roky; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (9 978,7 t, možná chyba ve zdroji); s ní 322 716,1 t
2008460460323 710,1 tOdpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR; nesrovnatelné s dalšími roky; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (14 239,7 t, možná chyba ve zdroji); s ní 337 949,8 t
20093 0093 009531 099 tbez neobvykle vysokých hodnot 9 provozoven (413 725,2 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 944 824,2 t
20103 8783 878570 672,9 tbez neobvykle vysokých hodnot 6 provozoven (181 785 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 752 457,9 t
20114 1274 127686 238,1 tbez neobvykle vysokých hodnot 4 provozoven (93 825,3 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 780 063,4 t
20124 1694 169562 768,4 tbez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (38 852 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 601 620,4 t
20134 3694 369636 374,9 tbez neobvykle vysokých hodnot 3 provozoven (191 930 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 828 304,9 t
20144 7194 719674 114,6 t
20154 9444 944685 206,8 tbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (16 487 t, možná chyba ve zdroji); s ní 701 693,8 t
20162 2792 279621 504,5 t2016: méně provozoven s odpady; bez neobvykle vysokých hodnot 3 provozoven (21 980,9 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 643 485,4 t
20172 2162 216633 808,7 tbez neobvykle vysokých hodnot 7 provozoven (2 938 930 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 3 572 738,7 t
20182 1732 173757 701,9 tbez neobvykle vysokých hodnot 5 provozoven (2 407 030 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 3 164 731,9 t
20192 1552 155637 292,4 tbez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (473 659,9 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 1 110 952,4 t
20202 1262 126556 000,7 tbez neobvykle vysokých hodnot 3 provozoven (53 132 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 609 132,7 t
20212 0502 050525 519,1 tbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (17 037 t, možná chyba ve zdroji); s ní 542 556,1 t
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
20232 0792 079528 932,7 tbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (236 215 t, možná chyba ve zdroji); s ní 765 147,7 t
20242 0754 157518 143,8 tdílčí řádky podle metody a nakládání; bez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (36 670 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 554 813,8 t
20252 0774 197530 336,2 tdílčí řádky podle metody a nakládání; bez neobvykle vysokých hodnot 6 provozoven (473 655 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 1 003 991,2 t

Předaný ostatní odpad

Součet v t je náš výpočet; počty provozoven a položek (náš počet položek) ze zdroje. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
2009: 1 080 provozoven2010: 1 490 provozoven2011: 1 081 provozoven2012: 984 provozoven2013: 960 provozoven2014: 1 039 provozoven2015: 1 159 provozoven2016: 747 provozoven2017: 766 provozoven2018: 724 provozoven2019: 701 provozoven2020: 697 provozoven2021: 749 provozoven2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 796 provozoven2024: 840 provozoven2025: 852 provozoven20072010201520202025
Předaný ostatní odpad: ohlašující provozovny podle roku (bez podmnožiny E-PRTR 2007 a 2008)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)Poznámka
20073093093 820 657 tOdpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR; nesrovnatelné s dalšími roky
20083623623 985 965,4 tOdpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR; nesrovnatelné s dalšími roky
20091 0801 0804 492 164,6 tbez neobvykle vysokých hodnot 4 provozoven (874 486,4 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 5 366 651 t
20101 4901 4907 117 066,3 t
20111 0811 0815 907 157,4 t
20129849845 212 690,9 t
20139609605 016 830,3 t
20141 0391 0395 307 157,8 t
20151 1591 1595 926 185,6 tbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (250 449 t, možná chyba ve zdroji); s ní 6 176 634,6 t
20167477475 542 526,9 t2016: méně provozoven s odpady
20177667665 204 724,2 tbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (725 837 t, možná chyba ve zdroji); s ní 5 930 561,2 t
20187247244 612 426,5 tbez neobvykle vysokých hodnot 3 provozoven (1 173 320,5 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 5 785 747 t
20197017014 438 179,2 tbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (51 801 t, možná chyba ve zdroji); s ní 4 489 980,2 t
20206976974 218 219,9 t
20217497494 260 208,7 tbez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (280 670 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 4 540 878,7 t
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
20237967964 879 826,2 tbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (2 590 661 t, možná chyba ve zdroji); s ní 7 470 487,2 t
20248406 0845 395 578,8 tdílčí řádky podle metody a nakládání; bez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (150 525,7 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 5 546 104,5 t
20258526 1455 801 880,3 tdílčí řádky podle metody a nakládání; bez neobvykle vysokých hodnot 5 provozoven (47 539 864,8 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 53 341 745,1 t

Zlomy v řadě odpadů

  • 2007 a 2008. Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou. Tyto roky proto nejsou součástí hlavní řady (v tabulce šedě).
  • 2016. Provozoven ohlašujících odpad bylo za rok 2015 5 130, za rok 2016 2 412. Důvod data neuvádějí.
  • Od 2024 soubor MŽP. Soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny do dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání a neuvádí příjemce ani katalogové číslo odpadu. Počty položek proto nejsou srovnatelné se staršími roky.

Využití a odstranění, 2025

Způsob nakládání R (využití) nebo D (odstranění) je údaj ze zdroje; součty v t jsou náš výpočet. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
OdpadNakládáníProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)
Předaný nebezpečný odpadodstranění (D)1 8492 982367 653,3 tbez neobvykle vysokých hodnot 5 provozoven (246 674 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 614 327,3 t
Předaný nebezpečný odpadvyužití (R)7681 215162 682,9 tbez neobvykle vysokých hodnot 5 provozoven (226 981 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 389 663,9 t
Předaný ostatní odpadodstranění (D)6601 6131 058 547,6 tbez neobvykle vysokých hodnot 3 provozoven (9 854,8 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 1 068 402,4 t
Předaný ostatní odpadvyužití (R)6454 5324 743 332,6 tbez neobvykle vysokých hodnot 5 provozoven (47 530 010 t, možná chyba ve zdroji); s nimi 52 273 342,6 t

Nenalezeno

V souboru MŽP stojí u řádků s předaným odpadem ve sloupci látky slovo Nenalezeno. Je to zástupný údaj zdroje, ne látka: tyto řádky nesou množství odpadu, ne látky v něm. Na tomto webu je proto žádné látce nepřiřazujeme.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Jak počítáme

Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)

  • Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
  • U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
  • Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
  • Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
  • O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
  • IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.

Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)

  • Součty za republiku, kraj a okres

    Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.

  • Neobvykle vysoké hodnoty

    U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.

  • Počty položek

    Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.

  • Převod jednotek

    kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).

Co z dat nevyčtete

  • Rok 2022

    MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.

  • Provozovny pod prahem

    Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.

  • Porovnání s povolenými limity

    IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.

  • Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient

    Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.

  • Kam emise dopadají

    Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.

Zlomy v řadě

  • 2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky

    Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).

  • 2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy

    Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.

  • 2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR

    Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.

  • 2009: 2009: nový formát vrstev

    Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.

  • 2016: 2016: méně provozoven s odpady

    Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.

  • 2015: 2015: prázdný záznam

    Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.

  • 2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát

    Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.

  • 2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách

    Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.

  • 2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty

    Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.

  • 2022: 2022 chybí

    Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.

  • 2023: 2023: jeden řádek za látku

    Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.

  • 2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP

    Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.

Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.