statnifinance.cz
IRZ / Látky

Oxidy dusíku (NOx/NO2)

Ohlášeno v letech 2004 až 2025 jako ovzduší. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.

Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Úniky do ovzduší

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
2004: 130 746 188 kg2005: 126 242 339,426 kg2006: 129 220 476,032 kg2007: 134 005 606,673 kg2008: 123 592 659,459 kg2009: 113 252 807,577 kg2010: 111 927 156,865 kg2011: 103 505 087,597 kg2012: 92 996 024,128 kg2013: 80 796 060,158 kg2014: 77 666 394,969 kg2015: 72 372 044,142 kg2016: 66 198 188,195 kg2017: 62 533 715,968 kg; bez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (283 028 200 kg, možná chyba ve zdroji); s nimi 345 561 915,968 kg2017: bez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (283 028 200 kg, možná chyba ve zdroji); s nimi 345 561 915,968 kg2018: 60 895 410,552 kg; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (79 731 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 140 626 410,552 kg2018: bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (79 731 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 140 626 410,552 kg2019: 55 463 396,39 kg2020: 48 176 187,907 kg; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (1 085 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 49 261 187,907 kg2020: bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (1 085 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 49 261 187,907 kg2021: 50 888 019,423 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 38 809 243,438 kg2024: 34 554 274,465 kg2025: 34 670 361,281 kg20042010201520202025
Oxidy dusíku (NOx/NO2), ovzduší: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg) Kroužek nad sloupcem: rok, ze kterého jsme vyřadili neobvykle vysokou hodnotu (možná chyba ve zdroji); podrobnosti v tabulce.
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
2004119120130 746 188 kgzdroj neuvádí100 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2005122122126 242 339,426 kgzdroj neuvádí100 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2006135135129 220 476,032 kgzdroj neuvádí100 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2007145145134 005 606,673 kgzdroj neuvádí100 000 kg
2008149149123 592 659,459 kgzdroj neuvádí100 000 kg
2009178179113 252 807,577 kgzdroj neuvádí100 000 kg
2010201201111 927 156,865 kgzdroj neuvádí100 000 kg
2011160160103 505 087,597 kgzdroj neuvádí100 000 kg
201215715792 996 024,128 kgzdroj neuvádí100 000 kg
201313613680 796 060,158 kgzdroj neuvádí100 000 kg
201415115177 666 394,969 kgzdroj neuvádí100 000 kg
201513413472 372 044,142 kgzdroj neuvádí100 000 kg
201613213266 198 188,195 kgzdroj neuvádí100 000 kg
201712712762 533 715,968 kgzdroj neuvádí100 000 kgbez neobvykle vysokých hodnot 2 provozoven (283 028 200 kg, možná chyba ve zdroji); s nimi 345 561 915,968 kg
201811611660 895 410,552 kgzdroj neuvádí100 000 kgbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (79 731 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 140 626 410,552 kg
201910710755 463 396,39 kgzdroj neuvádí100 000 kg
202010610748 176 187,907 kgzdroj neuvádí100 000 kgbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (1 085 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 49 261 187,907 kg
202110610650 888 019,423 kgzdroj neuvádí100 000 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
202310210238 809 243,438 kgzdroj neuvádí100 000 kg
2024898934 554 274,465 kg0 kgzdroj neuvádí
2025838334 670 361,281 kg1 kgzdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Hlavní město Praha33832 385 kg
Středočeský kraj663 149 716,765 kg
Jihočeský kraj66484 971,05 kg
Plzeňský kraj44665 362,11 kg
Karlovarský kraj441 303 412,268 kg
Ústecký kraj181817 124 245,672 kg
Liberecký kraj11132 kg
Královéhradecký kraj22438 329,695 kg
Pardubický kraj663 644 859,652 kg
Kraj Vysočina66602 760,689 kg
Jihomoravský kraj881 131 188,227 kg
Olomoucký kraj33763 840,456 kg
Zlínský kraj551 133 759,997 kg
Moravskoslezský kraj11113 395 397,7 kg
Provozovny, které ohlásily Oxidy dusíku (NOx/NO2) (ovzduší) za 2025: 83 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
Elektrárna PočeradyElektrárna Počerady, a.s., IČO 24288110, okres Louny3 651 585,512 kg0 kg3 651 585,512 kgM (měřeno), NRB
Elektrárna LedviceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Teplice2 513 919,021 kg0 kg2 513 919,021 kgM (měřeno), NRB
Elektrárny TušimiceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov2 513 582,761 kg0 kg2 513 582,761 kgM (měřeno), NRB
Elektrárny PrunéřovČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov2 288 972,734 kg0 kg2 288 972,734 kgM (měřeno), NRB
ORLEN Unipetrol RPAORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Most2 138 922,126 kg0 kg2 138 922,126 kgM (měřeno), PER
Elektrárna ChvaleticeElektrárna Chvaletice a.s., IČO 28786009, okres Pardubice1 921 443,352 kg0 kg1 921 443,352 kgM (měřeno), NRB
Elektrárna MělníkEnergotrans, a.s., IČO 47115726, okres Mělník1 362 370,877 kg0 kg1 362 370,877 kgM (měřeno), NRB
Provozovna TřinecTŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s., IČO 18050646, okres Frýdek-Místek1 086 657 kg0 kg1 086 657 kgM (měřeno), CEN/ISO
Teplárna Kladno - ELEKTRÁRNA KLADNOTeplárna Kladno s.r.o., IČO 26735865, okres Kladno1 031 561,717 kg0 kg1 031 561,717 kgM (měřeno), PER
Mondi Štětí a.s. - CelulozkaMondi Štětí a.s., IČO 26161516, okres Litoměřice948 941 kg0 kg948 941 kgM (měřeno), OTH
Závod Řetenice, Servisní střediskoAGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group, IČO 14864576, okres Teplice909 645,1 kg0 kg909 645,1 kgM (měřeno), CEN/ISO
CEMEX Czech Republic, s.r.o.Cemex Czech Republic s.r.o., IČO 27892638, okres Chrudim827 812 kg0 kg827 812 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárna OpatoviceElektrárny Opatovice, a.s., IČO 27567320, okres Pardubice755 859 kg0 kg755 859 kgM (měřeno), CEN/ISO
Holcim (Česko), a.s.Holcim (Česko), a.s., IČO 14867494, okres Litoměřice709 890 kg0 kg709 890 kgM (měřeno), CEN/ISO
Biocel Paskov a.s.Lenzing Biocel Paskov a.s., IČO 26420317, okres Frýdek-Místek707 594 kg0 kg707 594 kgM (měřeno), CRM
závod RadotínHeidelberg Materials CZ, a.s., IČO 26209578, okres Praha642 509 kg0 kg642 509 kgM (měřeno), CEN/ISO
Sokolovská uhelná,právní nástupce,a.s.-zpracovatelská částSokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., IČO 26348349, okres Sokolov618 384 kg0 kg618 384 kgM (měřeno), NRB
DEZA, a.s., Valašské MeziříčíDEZA, a.s., IČO 00011835, okres Vsetín575 449 kg0 kg575 449 kgM (měřeno), CEN/ISO
Cement Hranice, akciová společnostCement Hranice, akciová společnost, IČO 15504077, okres Přerov568 540 kg0 kg568 540 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárna TřeboviceVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Ostrava-město476 065,735 kg0 kg476 065,735 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárna TisováElektrárna Tisová, a.s., IČO 29160189, okres Sokolov474 656,268 kg0 kg474 656,268 kgM (měřeno), NRB
Lovochemie, a.s., LovosiceLovochemie, a.s., IČO 49100262, okres Litoměřice443 948 kg0 kg443 948 kgM (měřeno), CEN/ISO
Plzeňská teplárenská, a.s. - areál TeplárnaPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-město433 156,11 kg0 kg433 156,11 kgM (měřeno), PER
Elektrárny Poříčí, Hodonín, Lokalita Poříčí, provoz Elektrárna PoříčíČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Trutnov430 928,695 kg0 kg430 928,695 kgM (měřeno), NRB
závod MokráHeidelberg Materials CZ, a.s., IČO 26209578, okres Brno-venkov368 955 kg0 kg368 955 kgM (měřeno), CEN/ISO
Provozy Teplárny a Tepelná energetikaENERGETIKA TŘINEC, a.s., IČO 47675896, okres Frýdek-Místek345 590 kg0 kg345 590 kgM (měřeno), PER
Teplárna TrmiceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Ústí nad Labem335 752,841 kg0 kg335 752,841 kgM (měřeno), NRB
Teplárna KomořanyUnited Energy, a.s., IČO 27309959, okres Most311 964 kg0 kg311 964 kgM (měřeno), NRB
KRONOSPAN CRKRONOSPAN CR,spol. s r.o., IČO 62417690, okres Jihlava309 142 kg0 kg309 142 kgM (měřeno), CEN/ISO
Teplárna ŠKO-ENERGO s.r.o.ŠKO-ENERGO, s.r.o., IČO 61675938, okres Mladá Boleslav301 376,171 kg0 kg301 376,171 kgM (měřeno), NRB
SAKO Brno, a.s. - divize 3 ZEVOSAKO Brno, a.s., IČO 60713470, okres Brno-město297 400,1 kg0 kg297 400,1 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárna DětmaroviceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Karviná296 795,292 kg0 kg296 795,292 kgM (měřeno), NRB
KRONOSPAN OSBKRONOSPAN OSB, spol. s r.o., IČO 26936364, okres Jihlava287 996 kg0 kg287 996 kgM (měřeno), CEN/ISO
Rafinérie Kralupy nad VltavouORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Mělník281 701 kg0 kg281 701 kgM (měřeno), PER
CS CABOTCS CABOT, spol. s r.o., IČO 14612411, okres Vsetín256 426 kg0 kg256 426 kgM (měřeno), CEN/ISO
VETROPACK MORAVIA GLASS akciová společnostVETROPACK MORAVIA GLASS, akciová společnost, IČO 41505191, okres Hodonín240 324,4 kg0 kg240 324,4 kgC (vypočteno), OTH
Teplárna KarvináVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Karviná231 730,673 kg0 kg231 730,673 kgM (měřeno), CEN/ISO
O-I Manufacturing Czech Republic, a.s., závod Nové SedloO-I Czech Republic, a.s., IČO 14864584, okres Sokolov206 885 kg0 kg206 885 kgM (měřeno), CEN/ISO
Elektrárny Poříčí, Hodonín, lokalita HodonínČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Hodonín202 232,027 kg0 kg202 232,027 kgM (měřeno), NRB
Teplárna OtrokoviceTeplárna Otrokovice a.s., IČO 29290171, okres Zlín198 049 kg0 kg198 049 kgM (měřeno), PER
Teplárna OlomoucVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Olomouc195 292,196 kg0 kg195 292,196 kgM (měřeno), CEN/ISO
Koksovna SvobodaOKK Koksovny, a.s., IČO 47675829, okres Ostrava-město192 542 kg0 kg192 542 kgM (měřeno), CEN/ISO
Spalovna MalešicePražské služby, a.s., IČO 60194120, okres Praha188 701 kg0 kg188 701 kgM (měřeno), CEN/ISO
KAVALIERGLASS, a.s. provozovna SázavaKAVALIERGLASS, a.s., IČO 47468815, okres Benešov168 901 kg0 kg168 901 kgM (měřeno), CEN/ISO
Teplárna ELÚ IIIPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-město156 143 kg0 kg156 143 kgM (měřeno), PER
Teplárna České Budějovice-Novohradská uliceTeplárna České Budějovice, a.s., IČO 60826835, okres České Budějovice138 317 kg0 kg138 317 kgM (měřeno), NRB
ENERGY Ústí nad Labem, a.s.ENERGY Ústí nad Labem, a.s., IČO 25540971, okres Ústí nad Labem137 674 kg0 kg137 674 kgM (měřeno), PER
Synthesia a. s.Synthesia, a.s., IČO 60108916, okres Pardubice136 000 kg0 kg136 000 kgM (měřeno), CEN/ISO
C-energy s.r.o. - Planá nad LužnicíC-energy s.r.o., IČO 25106481, okres Tábor131 061 kg0 kg131 061 kgM (měřeno), NRB
Paroplynový zdroj PočeradyČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Louny118 351,477 kg0 kg118 351,477 kgM (měřeno), NRB
Teplárna LoučoviceTeplárna Loučovice, a.s., IČO 24193992, okres Český Krumlov109 430 kg0 kg109 430 kgC (vypočteno), MAB
Teplárna Zlín s.r.o.Teplárna Zlín s.r.o., IČO 08803455, okres Zlín103 636,997 kg0 kg103 636,997 kgM (měřeno), PER
Carthamus, a.s. - Energoblok DomoradiceCARTHAMUS a.s., IČO 27062970, okres Český Krumlov103 447 kg0 kg103 447 kgC (vypočteno), OTH
Areál skládky a ZEVO PlzeňPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-sever64 271 kg0 kg64 271 kgM (měřeno), PER
Glazura s.r.o.Glazura s.r.o., IČO 62243462, okres Litoměřice62 419 kg0 kg62 419 kgM (měřeno), OTH
Seves Glass Block - závod DuchcovSeves Glass Block s.r.o., IČO 21234736, okres Teplice38 068 kg0 kg38 068 kgM (měřeno), CEN/ISO
Moravskoslezské cukrovary s.r.o., o.z. OpavaMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Opava31 501 kg0 kg31 501 kgM (měřeno), CEN/ISO
KOMTERM services, s.r.o.KOMTERM services, s.r.o., IČO 28510011, okres Nový Jičín25 479 kg0 kg25 479 kgC (vypočteno), OTH
Teplárny Brno a.s., Provoz ŠpitálkaTeplárny Brno, a.s., IČO 46347534, okres Brno-město14 355,7 kg0 kg14 355,7 kgM (měřeno), CEN/ISO
Soustov - haly pro výkrm brojlerůBG Šumava, s. r. o., IČO 61171824, okres Klatovy11 792 kg0 kg11 792 kgC (vypočteno), OTH
Wotan Forest, a.s. Divize plošných materiálůWotan Forest, a.s., IČO 26060701, okres Rychnov nad Kněžnou7 401 kg0 kg7 401 kgC (vypočteno), PER
Moravskoslezské cukrovary, a.s. závod HrušovanyMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Znojmo4 753 kg0 kg4 753 kgM (měřeno), CEN/ISO
Zařízení na využití matriálů ( včetně odpadů ) s obsahem přechodných kovůS.P.T. spol. s r.o., IČO 48035424, okres Praha-západ3 806 kg0 kg3 806 kgC (vypočteno), OTH
PAPOS Trade s.r.o.PAPOS Trade s.r.o., IČO 29120225, okres Karlovy Vary3 487 kg0 kg3 487 kgM (měřeno), CEN/ISO
KP GalvanoKP Galvano s.r.o., IČO 07805721, okres Havlíčkův Brod3 004,9049 kg0 kg3 004,9049 kgM (měřeno), CEN/ISO
ESCO OAK SAWMILL, s.r.o. - pila SmrčekESCO OAK SAWMILL, s.r.o., IČO 26251108, okres Hodonín2 669 kg0 kg2 669 kgM (měřeno), NRB
AGRIS spol. s r.o.AGRIS spol. s r.o., IČO 14800331, okres Ústí nad Orlicí2 418,3 kg0 kg2 418,3 kgM (měřeno), OTH
Mann+HUMMEL (CZ) v.o.s.MANN + HUMMEL (CZ) v.o.s., IČO 47901977, okres Třebíč2 310 kg0 kg2 310 kgC (vypočteno), OTH
DELTA Kardašova ŘečiceDELTA Kardašova Řečice, a.s., IČO 25158651, okres Jindřichův Hradec1 732,05 kg0 kg1 732,05 kgC (vypočteno), NRB
AGRICOL s.r.o.AGRICOL s.r.o., IČO 46506721, okres Svitavy1 327 kg0 kg1 327 kgC (vypočteno), OTH
BAUMIT, spol. s r.o.BAUMIT, spol. s r.o., IČO 48038296, okres Praha1 175 kg0 kg1 175 kgM (měřeno), CEN/ISO
Závod VodňanyVodňanská drůbež, a.s., IČO 25396480, okres Strakonice984 kg0 kg984 kgM (měřeno), CEN/ISO
BAUMIT, spol. s r.o.BAUMIT, spol. s r.o., IČO 48038296, okres Karviná773 kg0 kg773 kgM (měřeno), CEN/ISO
Těšínské jatky s.r.o.Těšínské jatky, s. r. o., IČO 07329695, okres Karviná670 kg0 kg670 kgC (vypočteno), OTH
VAPO, spol. s r.o.VAPO, spol. s r.o., IČO 40230082, okres Louny542 kg0 kg542 kgM (měřeno), PER
Povrchová úprava kovůMEGA D.U. s.r.o., IČO 49451537, okres Hodonín499 kg0 kg499 kgM (měřeno), CEN/ISO
KOVOFINIŠ a.s.KOVOFINIŠ a.s., IČO 48154270, okres Havlíčkův Brod255,784 kg0 kg255,784 kgM (měřeno), CEN/ISO
KOVAR a. s.KOVAR a.s., IČO 45197164, okres Vsetín199 kg0 kg199 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Fehrer BohemiaFehrer Bohemia s.r.o., IČO 45280479, okres Česká Lípa132 kg0 kg132 kgM (měřeno), OTH
Produkční stanice selat závod 06 Háj u DuchcovaINTEGRAZ, spol. s r.o. pro ŽV Záhorčí, IČO 44568860, okres Teplice66,1 kg0 kg66,1 kgC (vypočteno), IPCC
2JCP a.s. Třebíč2JCP a.s., IČO 47286393, okres Třebíč52 kg0 kg52 kgC (vypočteno), MAB
PEVEKO, spol. s r. o.PEVEKO, spol. s r. o., IČO 15527409, okres Olomouc8,26 kg0 kg8,26 kgE (odhadnuto), Nezadáno
BASALT s.r.o. provozovna MěruniceBASALT s.r.o., IČO 44564368, okres Teplice1 kg1 kg2 kgM (měřeno), CRM

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Jak počítáme

Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)

  • Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
  • U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
  • Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
  • Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
  • O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
  • IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.

Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)

  • Součty za republiku, kraj a okres

    Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.

  • Neobvykle vysoké hodnoty

    U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.

  • Počty položek

    Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.

  • Převod jednotek

    kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).

  • Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)

    Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.

  • Kraj a dnešní okres

    Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.

  • Jedna látka pod více zápisy

    Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.

  • Opakované řádky 2004 až 2006

    Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.

  • Provozovatel za roky ze souboru MŽP

    Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).

  • Zda provozovatele jmenujeme

    Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.

Co z dat nevyčtete

  • Rok 2022

    MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.

  • Provozovny pod prahem

    Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.

  • Porovnání s povolenými limity

    IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.

  • Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient

    Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.

  • Kam emise dopadají

    Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.

  • Množství v odpadních vodách za rok 2021

    Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.

Zlomy v řadě

  • 2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky

    Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).

  • 2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy

    Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.

  • 2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR

    Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.

  • 2009: 2009: nový formát vrstev

    Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.

  • 2016: 2016: méně provozoven s odpady

    Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.

  • 2015: 2015: prázdný záznam

    Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.

  • 2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát

    Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.

  • 2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách

    Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.

  • 2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty

    Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.

  • 2022: 2022 chybí

    Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.

  • 2023: 2023: jeden řádek za látku

    Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.

  • 2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP

    Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.

Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.