Liberecký kraj
Co ohlásily provozovny v kraji. Kraj a okres určujeme z kódu okresu provozovny (náš výpočet; kódy před rokem 2008 převádíme na dnešní). Bez pořadí, bez srovnání s jinými kraji a bez přepočtu na obyvatele. Součty přes různé látky neuvádíme.
Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit. Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Ohlašující provozovny podle roku
| Rok | Provozovny | Položky |
|---|---|---|
| 2004 | 35 | 86 |
| 2005 | 40 | 102 |
| 2006 | 45 | 114 |
| 2007 | 49 | 144 |
| 2008 | 51 | 162 |
| 2009 | 164 | 332 |
| 2010 | 204 | 391 |
| 2011 | 225 | 397 |
| 2012 | 214 | 387 |
| 2013 | 213 | 362 |
| 2014 | 234 | 405 |
| 2015 | 254 | 438 |
| 2016 | 131 | 266 |
| 2017 | 125 | 254 |
| 2018 | 116 | 264 |
| 2019 | 120 | 255 |
| 2020 | 120 | 234 |
| 2021 | 117 | 235 |
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |
| 2023 | 122 | 252 |
| 2024 | 121 | 651 |
| 2025 | 125 | 611 |
Rok 2025 podle typu hlášení
| Typ | Provozovny | Klíče (provozovna, látka) | Položky |
|---|---|---|---|
| Úniky do ovzduší | 10 | 12 | 12 |
| Úniky do vody | 2 | 4 | 4 |
| Úniky do půdy | žádný řádek | ||
| Přenosy látek v odpadních vodách | 3 | 10 | 10 |
| Přenosy látek v odpadech | 41 | 91 | 91 |
| Předaný nebezpečný odpad | 113 | 113 | 226 |
| Předaný ostatní odpad | 41 | 41 | 268 |
Látky 2025
Okresy 2025
| Okres | Provozovny | ovzduší | voda | odpadní vody | látky v odpadech | nebezpečný odpad | ostatní odpad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Česká Lípa | 31 | 7 | 1 | 2 | 23 | 63 | 107 |
| Jablonec nad Nisou | 24 | 1 | žádný | 8 | 18 | 46 | 18 |
| Liberec | 47 | 3 | 3 | žádný | 41 | 77 | 119 |
| Semily | 23 | 1 | žádný | žádný | 9 | 40 | 24 |
Provozovny, které ohlásily za 2025
| Okres | Provozovna a provozovatel | Ohlášeno |
|---|---|---|
| Česká Lípa | AAH Czech s.r.o.AAH Czech s.r.o., IČO 06192688 | ovzduší 1, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | ALSTOM Czech Republic a.s. odštěpný závod Česká LípaALSTOM Czech Republic a.s., IČO 49902083 | ovzduší 1, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | AS-CASTING s.r.o. slévárnaAS-CASTING s.r.o., IČO 28916263 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | CLARIOSClarios Česká Lípa spol. s r.o., IČO 46709410 | ovzduší 1, voda 1, látky v odpadech 2, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | Clarios Plastics Czech spol. s r.o.Clarios Plastics Czech spol. s r.o., IČO 43871143 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | DS Smith Packaging CZ, s.r.o. - závod Nový BorDS Smith Packaging Czech Republic s.r.o., IČO 44222882 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | Docter Optics s.r.o.Docter Optics s.r.o., IČO 25011511 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | FOL-Obal, s.r.o.FOL-Obal, společnost s ručením omezeným, (zkráceně FOL-Obal, s.r.o.), IČO 63219816 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | Fehrer BohemiaFehrer Bohemia s.r.o., IČO 45280479 | ovzduší 3, odpadní vody 1, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | Festool s.r.o.Festool s.r.o., IČO 00658251 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | Grammer Automotive CZ s.r.o.Grammer Automotive CZ s.r.o., IČO 27315835 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | Grammer Automotive CZ s.r.o. - DobranovGrammer Automotive CZ s.r.o., IČO 27315835 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | KOMPAN Steel Manufacturing s.r.o. provozovna BrništěKOMPAN Steel Manufacturing s.r.o., IČO 11674296 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | KOVOŠROT GROUP CZ s.r.o.,provoz Česká LípaKOVOŠROT GROUP CZ s.r.o., IČO 28674286 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | KV Final Ralsko s.r.o.KV Final Ralsko s.r.o., IČO 03280667 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | Martina AdamcováŽSD a.s., IČO 64511359 | ostatní odpad |
| Česká Lípa | Microcell PU Tschechien s.r.o.Microcell PU Tschechien s.r.o., IČO 25028251 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | NVH Czech s.r.o.NVH Czech s.r.o., IČO 06890016 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | PRAKTIK system s.r.o., provozovna Stráž pod RalskemPRAKTIK system s.r.o., IČO 27268519 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Česká Lípa | PRECIOSA - LUSTRY,a.s.PRECIOSA - LUSTRY, a.s., IČO 00012645 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | Partner in Pet Food CZ s.r.o., BrništěPartner in Pet Food CZ s.r.o., IČO 24167819 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | Sauer Žandov, a.s.Sauer Žandov, a.s., IČO 00527149 | látky v odpadech 2, nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | Slévárna hliníku s.r.o."Slévárna hliníku s.r.o.", IČO 46708146 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | TSR Czech Republic TSR Czech Republic s.r.o., IČO 40614875 | látky v odpadech 2, ostatní odpad |
| Česká Lípa | VKK Velký GrunovZOD Brniště a.s., IČO 00119407 | ovzduší 1 |
| Česká Lípa | Z08-MimoňBENEŠ a LÁT a.s., IČO 25724304 | látky v odpadech 2, nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | provozovna Srní LCRecovera Využití zdrojů a.s., IČO 25638955 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | skládka VolfarticeEKO Volfartice, a.s., IČO 25028758 | nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | závod Nový BorCrystalex CZ, s.r.o., IČO 28542673 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Česká Lípa | Úpravna odpadů Hamr na Jezeře - Stará LužicePurum s.r.o., IČO 62414402 | odpadní vody 1, látky v odpadech 3, ostatní odpad |
| Česká Lípa | Šrot RamšŠrot Ramš s.r.o., IČO 28899130 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | ABB s.r.o., Elektro-PragaABB s.r.o., IČO 49682563 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | ACL Anodizing s.r.o.ACL Anodizing s.r.o., IČO 25425609 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | ARTGLASS s. r. o.ARTGLASS s.r.o., IČO 48269743 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | BRANO a.s., pobočka Jablonec nad NisouBRANO a.s., IČO 45193363 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Jablonec nad Nisou | CIKAUTXO CZ s.r.o.CIKAUTXO CZ s.r.o., IČO 25406311 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | Destrukční staniceMarius Pedersen a.s., IČO 42194920 | odpadní vody 8, látky v odpadech 4, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Jablonec nad Nisou | Jablonec nad NisouOXXO PIPE s.r.o., IČO 27368793 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | Megatech Industries Jablonec s.r.o.MEGATECH Industries Jablonec s.r.o., IČO 28259114 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | SCHURTER, společnost s ručením omezenýmSCHURTER, společnost s ručením omezeným, IČO 00672637 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | SPL Jablonec nad Nisou s.r.o.-spalovna nebezpečných odpadů s kapacitou < 10 t/denSPL Jablonec nad Nisou, s.r.o., IČO 25024922 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | STRABAG Asfalt s.r.o. Jílové u DržkovaSTRABAG Asfalt s.r.o., IČO 25186183 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | Soliter a.s.SOLITER, a.s., IČO 00480835 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | Spectrum jablonec Loc: 50°44'45.184Spectrum Franěk, s.r.o., IČO 40230767 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | TSR Czech Republic s.r.o.TSR Czech Republic s.r.o., IČO 40614875 | látky v odpadech 3, ostatní odpad |
| Jablonec nad Nisou | Teneo 3000 s.r.o.TENEO 3000 s.r.o., IČO 26444496 | látky v odpadech 1, nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | UNITHERM, s.r.o.UNITHERM, s.r.o., IČO 14868679 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | VINOLOK, a.s. - provoz DesnáVINOLOK, a.s., IČO 06812759 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Jablonec nad Nisou | VINOLOK, a.s. - provoz Jablonec n. N.VINOLOK, a.s., IČO 06812759 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | ZF Automotive Czech s.r.o. Jablonec nad NisouZF Automotive Czech s.r.o., IČO 26706342 | ovzduší 1, látky v odpadech 1, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Jablonec nad Nisou | ZF Automotive Czech s.r.o. RychnovZF Automotive Czech s.r.o., IČO 26706342 | látky v odpadech 2, nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Jablonec nad Nisou | slévárna RychnovAL-SOLID s.r.o., IČO 44567545 | nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | závod Desná a PolubnýPRECIOSA ORNELA, a.s., IČO 28712226 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | závod PříchovicePRECIOSA ORNELA, a.s., IČO 28712226 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad |
| Jablonec nad Nisou | závod ZásadaPRECIOSA ORNELA, a.s., IČO 28712226 | nebezpečný odpad |
| Liberec | ACL Automotive s.r.o.ACL Automotive s.r.o., IČO 27304078 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Liberec | ACL Coating s.r.o.ACL Coating s.r.o., IČO 25443216 | nebezpečný odpad, ostatní odpad |
| Liberec | AUREL CZ, s.r.o.AUREL CZ s.r.o., IČO 28526392 | nebezpečný odpad |
| Liberec | Busch Výroba CZ s.r.o.Busch Výroba CZ s.r.o., IČO 26979012 | nebezpečný odpad |
| Liberec | DENSO MANUFACTURING CZECH s.r.o.DENSO MANUFACTURING CZECH s.r.o., IČO 25432338 | látky v odpadech 3, nebezpečný odpad |
Další provozovny (65, načtou se po otevření)
Stejný kraj jinde
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Jak počítáme
Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)
- Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
- U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
- Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
- Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
- O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
- IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.
Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)
Součty za republiku, kraj a okres
Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.
Neobvykle vysoké hodnoty
U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.
Počty položek
Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.
Kraj a dnešní okres
Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.
Provozovatel za roky ze souboru MŽP
Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).
Zda provozovatele jmenujeme
Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.
Co z dat nevyčtete
Rok 2022
MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.
Provozovny pod prahem
Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.
Porovnání s povolenými limity
IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.
Kam emise dopadají
Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.
Zlomy v řadě
2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky
Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).
2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy
Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.
2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR
Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.
2009: 2009: nový formát vrstev
Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.
2016: 2016: méně provozoven s odpady
Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.
2015: 2015: prázdný záznam
Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.
2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát
Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.
2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách
Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.
2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty
Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.
2022: 2022 chybí
Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.
2023: 2023: jeden řádek za látku
Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.
2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP
Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.
Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.
