statnifinance.cz
IRZ / Látky

Fluorované uhlovodíky (HFC)

Ohlášeno v letech 2005 až 2025 jako ovzduší. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.

Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Úniky do ovzduší

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek.
2005: 380 kg2006: 108,5 kg2007: 1 304 kg2008: 1 653 kg2009: 3 344,512 kg2010: 3 123,9 kg2011: 5 991,56 kg2012: 5 696,7 kg2013: 5 589,42 kg2014: 7 798,735 kg2015: 17 821,55 kg2016: 16 167,17 kg2017: 16 737,46 kg2018: 16 266,063 kg2019: 7 019,675 kg2020: 8 519,857 kg2021: 18 342,31 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 3 363,71 kg2024: 6 589,87 kg2025: 10 531,47 kg20052010201520202025
Fluorované uhlovodíky (HFC), ovzduší: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
200522380 kgzdroj neuvádí100 kg2004 až 2006: opakované řádky
200622108,5 kgzdroj neuvádí100 kg2004 až 2006: opakované řádky
2007331 304 kgzdroj neuvádí100 kg
2008331 653 kgzdroj neuvádí100 kg
2009773 344,512 kgzdroj neuvádí100 kg
2010993 123,9 kgzdroj neuvádí100 kg
2011995 991,56 kgzdroj neuvádí100 kg
201219195 696,7 kgzdroj neuvádí100 kg
201321215 589,42 kgzdroj neuvádí100 kg
201423237 798,735 kgzdroj neuvádí100 kg
2015454517 821,55 kgzdroj neuvádí100 kg
2016313116 167,17 kgzdroj neuvádí100 kg
2017292916 737,46 kgzdroj neuvádí100 kg
2018292916 266,063 kgzdroj neuvádí100 kg
201935357 019,675 kgzdroj neuvádí100 kg
202034348 519,857 kgzdroj neuvádí100 kg
2021343418 342,31 kgzdroj neuvádí100 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
202337373 363,71 kgzdroj neuvádí100 kg
202432326 589,87 kg4 099,1 kgzdroj neuvádí
2025343410 531,47 kg3 037,75 kgzdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Hlavní město Praha33428,75 kg
Středočeský kraj552 108,2 kg
Jihočeský kraj22228 kg
Ústecký kraj551 084,26 kg
Liberecký kraj22581 kg
Královéhradecký kraj1146 kg
Pardubický kraj11144 kg
Kraj Vysočina553 068,87 kg
Jihomoravský kraj44914,58 kg
Zlínský kraj551 331,11 kg
Moravskoslezský kraj11596,7 kg
Provozovny, které ohlásily Fluorované uhlovodíky (HFC) (ovzduší) za 2025: 34 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
Marelli Automotive Lighting Jihlava (Czech republic) s.r.o.Marelli Automotive Lighting Jihlava (Czech Republic) s.r.o., IČO 25133152, okres Jihlava2 216,93 kg118,39 kg2 335,32 kgE (odhadnuto), Nezadáno
závod Mladá BoleslavŠkoda Auto a.s., IČO 00177041, okres Mladá Boleslav0 kg719 kg719 kgM (měřeno), OTH
Teplárna ŠKO-ENERGO s.r.o.ŠKO-ENERGO, s.r.o., IČO 61675938, okres Mladá Boleslav677,8 kg0 kg677,8 kgM (měřeno), OTH
Pivovar Radegast NošovicePlzeňský Prazdroj, a. s., IČO 45357366, okres Frýdek-Místek596,7 kg0 kg596,7 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o. - závod LiberecMagna Exteriors (Bohemia) s.r.o., IČO 26195348, okres Liberec403 kg151 kg554 kgM (měřeno), OTH
PFNonwovens Czech s.r.o. - závod ZnojmoPFNonwovens Czech s.r.o., IČO 25478478, okres Znojmo408,4 kg0 kg408,4 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Paroplynový zdroj PočeradyČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Louny0 kg387,9 kg387,9 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Orkla Foods Česko a Slovensko a.s. - provoz BabiceOrkla Foods Česko a Slovensko a.s., IČO 14803691, okres Uherské Hradiště370 kg0 kg370 kgM (měřeno), PER
ORLEN Unipetrol RPAORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Most350,8 kg0 kg350,8 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Continental Barum s.r.o.Continental Barum s.r.o., IČO 45788235, okres Zlín0 kg322,61 kg322,61 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Magna Exteriors (Nymburk) s.r.o.Magna Exteriors (Nymburk) s.r.o., IČO 25458051, okres Nymburk0 kg316 kg316 kgM (měřeno), OTH
ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o.ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o., IČO 26821532, okres Vsetín292 kg0 kg292 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Bosch Powertrain s.r.o., závod IIIBosch Powertrain s.r.o., IČO 46995129, okres Jihlava259,2 kg0 kg259,2 kgE (odhadnuto), Nezadáno
AGC Automotive CZECH a.s.AGC Automotive Czech a.s., IČO 25012240, okres Teplice242,3 kg0 kg242,3 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Jaderná elektrárna DukovanyČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Třebíč0 kg231,85 kg231,85 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Fatra, a.s. provozovna NapajedlaFatra, a.s., IČO 27465021, okres Zlín222,5 kg0 kg222,5 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Zentiva, k.s.Zentiva, k.s., IČO 49240030, okres Praha215,4 kg0 kg215,4 kgM (měřeno), NRB
Pivovar Velké PopovicePlzeňský Prazdroj, a. s., IČO 45357366, okres Praha-východ209,4 kg0 kg209,4 kgE (odhadnuto), Nezadáno
PFNonwovens Czech s.r.o. - závod BučovicePFNonwovens Czech s.r.o., IČO 25478478, okres Vyškov200 kg0 kg200 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Retal Czech a.s.RETAL Czech a.s., IČO 26116219, okres Mělník0 kg186 kg186 kgM (měřeno), ALT
TE Connectivity Czech s.r.o. TE Connectivity Czech s.r.o., IČO 48910791, okres Brno-venkov158 kg0 kg158 kgM (měřeno), OTH
Copeland Czech s.r.o.Copeland Czech s.r.o., IČO 27451321, okres Břeclav148,18 kg0 kg148,18 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Bosch Powertrain s.r.o., závod IIBosch Powertrain s.r.o., IČO 46995129, okres Jihlava147,5 kg0 kg147,5 kgE (odhadnuto), Nezadáno
SAINT-GOBAIN ADFORS CZ s.r.o. - závod 1 LitomyšlSAINT-GOBAIN ADFORS CZ s.r.o., IČO 00012661, okres Svitavy144 kg0 kg144 kgM (měřeno), CEN/ISO
RACIOLA Uherský Brod, s.r.o.RACIOLA Uherský Brod, s.r.o., IČO 25532073, okres Uherské Hradiště124 kg0 kg124 kgM (měřeno), OTH
Aptar Čkyně s.r.o.Aptar Czech Republic s.r.o., IČO 40741141, okres Prachatice0 kg121 kg121 kgM (měřeno), OTH
STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, státní podnik, Výrobní závod IStátní tiskárna cenin, s. p., IČO 00001279, okres Praha0 kg109 kg109 kgM (měřeno), OTH
Jaderná elektrárna TemelínČEZ, a. s., IČO 45274649, okres České Budějovice0 kg107 kg107 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Letiště Praha, a.s.Letiště Praha, a. s., IČO 28244532, okres Praha104,35 kg0 kg104,35 kgE (odhadnuto), Nezadáno
PFISTERER Czech s.r.o.PFISTERER Czech s.r.o., IČO 04449584, okres Chomutov0 kg100 kg100 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Bidvest Czech Republic s.r.o.-depo Velké MeziříčíBidfood Czech Republic s.r.o., IČO 28234642, okres Žďár nad Sázavou0 kg95 kg95 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Tyco KolmáTE Connectivity Trutnov s.r.o., IČO 47455403, okres Trutnov0 kg46 kg46 kgM (měřeno), OTH
ZF Automotive Czech s.r.o. Jablonec nad NisouZF Automotive Czech s.r.o., IČO 26706342, okres Jablonec nad Nisou0 kg27 kg27 kgM (měřeno), OTH
Mondi Štětí a.s. - CelulozkaMondi Štětí a.s., IČO 26161516, okres Litoměřice3,26 kg0 kg3,26 kgM (měřeno), OTH

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Jak počítáme

Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)

  • Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
  • U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
  • Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
  • Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
  • O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
  • IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.

Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)

  • Součty za republiku, kraj a okres

    Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.

  • Neobvykle vysoké hodnoty

    U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.

  • Počty položek

    Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.

  • Převod jednotek

    kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).

  • Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)

    Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.

  • Kraj a dnešní okres

    Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.

  • Jedna látka pod více zápisy

    Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.

  • Opakované řádky 2004 až 2006

    Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.

  • Provozovatel za roky ze souboru MŽP

    Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).

  • Zda provozovatele jmenujeme

    Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.

Co z dat nevyčtete

  • Rok 2022

    MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.

  • Provozovny pod prahem

    Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.

  • Porovnání s povolenými limity

    IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.

  • Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient

    Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.

  • Kam emise dopadají

    Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.

  • Množství v odpadních vodách za rok 2021

    Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.

Zlomy v řadě

  • 2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky

    Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).

  • 2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy

    Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.

  • 2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR

    Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.

  • 2009: 2009: nový formát vrstev

    Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.

  • 2016: 2016: méně provozoven s odpady

    Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.

  • 2015: 2015: prázdný záznam

    Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.

  • 2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát

    Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.

  • 2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách

    Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.

  • 2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty

    Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.

  • 2022: 2022 chybí

    Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.

  • 2023: 2023: jeden řádek za látku

    Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.

  • 2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP

    Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.

Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.