statnifinance.cz
IRZ / Látky

Celkový fosfor

Ohlášeno v letech 2004 až 2025 jako voda, půda, odpadní vody, látky v odpadech. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.

Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Úniky do vody

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
2004: 108 605,5 kg2005: 66 830,46 kg2006: 42 886 kg2007: 208 256,745 kg2008: 196 116,642 kg2009: 259 884,91 kg2010: 342 170,276 kg2011: 265 107,79 kg2012: 279 636,08 kg2013: 328 346,518 kg2014: 262 344,73 kg2015: 246 383,02 kg2016: 216 482,829 kg2017: 197 249,2 kg2018: 213 638,06 kg; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (263 753 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 477 391,06 kg2018: bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (263 753 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 477 391,06 kg2019: 219 470,8 kg2020: 245 064,99 kg2021: 249 317,113 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 249 897,541 kg2024: 268 321,607 kg2025: 226 951,641 kg20042010201520202025
Celkový fosfor, voda: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg) Kroužek nad sloupcem: rok, ze kterého jsme vyřadili neobvykle vysokou hodnotu (možná chyba ve zdroji); podrobnosti v tabulce.
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
20041616108 605,5 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
20058866 830,46 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
20066642 886 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
20071717208 256,745 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20081717196 116,642 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20092424259 884,91 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20103030342 170,276 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20112121265 107,79 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20122525279 636,08 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20132626328 346,518 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20142424262 344,73 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20152020246 383,02 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20162424216 482,829 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20172323197 249,2 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20182222213 638,06 kgzdroj neuvádí5 000 kgbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (263 753 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 477 391,06 kg
20192222219 470,8 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20202626245 064,99 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20212626249 317,113 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
20232727249 897,541 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20242727268 321,607 kg0 kgzdroj neuvádí
20252222226 951,641 kg0 kgzdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Hlavní město Praha1190 527,788 kg
Plzeňský kraj116 689 kg
Karlovarský kraj1160,265 kg
Ústecký kraj2226 554 kg
Královéhradecký kraj3317 422 kg
Pardubický kraj227 524,097 kg
Jihomoravský kraj3320 025,369 kg
Olomoucký kraj1110 511,78 kg
Zlínský kraj3317 608 kg
Moravskoslezský kraj5530 029,342 kg
Provozovny, které ohlásily Celkový fosfor (voda) za 2025: 22 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
Ústřední čistírna odpadních vod PrahaPražské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 25656635, okres Praha90 527,788 kg0 kg90 527,788 kgM (měřeno), CEN/ISO
Čistírna odpadních vod Brno v ModřicíchBrněnské vodárny a kanalizace, a.s., IČO 46347275, okres Brno-venkov19 983 kg0 kg19 983 kgM (měřeno), CEN/ISO
Mondi Štětí a.s. - CelulozkaMondi Štětí a.s., IČO 26161516, okres Litoměřice17 335 kg0 kg17 335 kgM (měřeno), CEN/ISO
Biocel Paskov a.s.Lenzing Biocel Paskov a.s., IČO 26420317, okres Frýdek-Místek12 858,652 kg0 kg12 858,652 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV OlomoucMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., IČO 61859575, okres Olomouc10 511,78 kg0 kg10 511,78 kgM (měřeno), CEN/ISO
Bystřany ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Teplice9 219 kg0 kg9 219 kgM (měřeno), NRB
čistírna odpadních vod Trutnov - BohuslaviceVodovody a kanalizace Trutnov, a.s., IČO 60108711, okres Trutnov8 827 kg0 kg8 827 kgM (měřeno), CEN/ISO
Provozovna BČOV PardubiceVodovody a kanalizace Pardubice, a.s., IČO 60108631, okres Pardubice7 507 kg0 kg7 507 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV Hradec KrálovéKrálovéhradecká provozní, a.s., IČO 27461211, okres Hradec Králové6 890 kg0 kg6 890 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV PlzeňVODÁRNA PLZEŇ a.s., IČO 25205625, okres Plzeň-město6 689 kg0 kg6 689 kgM (měřeno), NRB
Provoz ČOVOstravské vodárny a kanalizace a. s., IČO 45193673, okres Ostrava-město6 291,69 kg0 kg6 291,69 kgM (měřeno), ALT
ČOV Zlín-MalenoviceVodárna Zlín a.s., IČO 14237083, okres Zlín6 202 kg0 kg6 202 kgM (měřeno), CEN/ISO
Čistírna odpadních vod ZubříVodovody a kanalizace Vsetín, a.s., IČO 47674652, okres Vsetín6 146 kg0 kg6 146 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV TřinecSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Frýdek-Místek5 355 kg0 kg5 355 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV Frýdek-MístekSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Frýdek-Místek5 326 kg0 kg5 326 kgM (měřeno), CEN/ISO
Čistírna odpadních vod VsetínVodovody a kanalizace Vsetín, a.s., IČO 47674652, okres Vsetín5 260 kg0 kg5 260 kgM (měřeno), CEN/ISO
Čistírna odpadních vodMěstské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem s.r.o., IČO 28818334, okres Trutnov1 705 kg0 kg1 705 kgM (měřeno), CEN/ISO
Moravskoslezské cukrovary s.r.o., o.z. OpavaMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Opava198 kg0 kg198 kgM (měřeno), CEN/ISO
PAPOS Trade s.r.o.PAPOS Trade s.r.o., IČO 29120225, okres Karlovy Vary60,265 kg0 kg60,265 kgM (měřeno), CEN/ISO
Moravskoslezské cukrovary, a.s. závod HrušovanyMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Znojmo42,25 kg0 kg42,25 kgM (měřeno), CEN/ISO
AGRIS spol. s r.o.AGRIS spol. s r.o., IČO 14800331, okres Ústí nad Orlicí17,097 kg0 kg17,097 kgM (měřeno), PER
LISI AUTOMOTIVE FORM a.s.LISI AUTOMOTIVE FORM a.s., IČO 46900365, okres Hodonín0,119 kg0 kg0,119 kgM (měřeno), CEN/ISO

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Úniky do půdy

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek.
2004: 304 060,2 kg2010: 16 129,44 kg2017: 4 781 kg2018: 6 410 kg2021: 43 047,76 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2025: 50 281 kg20042010201520202025
Celkový fosfor, půda: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
200499304 060,2 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2005žádná provozovna neohlásila
2006žádná provozovna neohlásila
2007žádná provozovna neohlásila
2008žádná provozovna neohlásila
2009žádná provozovna neohlásila
2010111116 129,44 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2011žádná provozovna neohlásila
2012žádná provozovna neohlásila
2013žádná provozovna neohlásila
2014žádná provozovna neohlásila
2015žádná provozovna neohlásila
2016žádná provozovna neohlásila
2017114 781 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2018116 410 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2019žádná provozovna neohlásila
2020žádná provozovna neohlásila
20211143 047,76 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
2023žádná provozovna neohlásila
2024žádná provozovna neohlásila
20252250 281 kg0 kgzdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Karlovarský kraj2250 281 kg
Provozovny, které ohlásily Celkový fosfor (půda) za 2025: 2 položky

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
ČOV Cheb, správa společnosti. laboratořCHEVAK Cheb, a.s., IČO 49787977, okres Cheb41 963 kg0 kg41 963 kgM (měřeno), OTH
ČOV Mariánské LázněCHEVAK Cheb, a.s., IČO 49787977, okres Cheb8 318 kg0 kg8 318 kgM (měřeno), ALT

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Přenosy látek v odpadních vodách

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
2004: 93 535,23 kg2005: 98 697,4 kg2006: 156 995,47 kg2007: 128 482,47 kg; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (8 597 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 137 079,47 kg2007: bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (8 597 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 137 079,47 kg2008: 146 989,79 kg2009: 98 689,367 kg2010: 104 620,665 kg2011: 134 104,801 kg2012: 114 837,002 kg2013: 186 516,938 kg2014: 186 682,677 kg2015: 216 768,566 kg2016: 249 188,825 kg2017: 215 314,768 kg2018: 289 030,203 kg2019: 252 026,409 kg2020: 266 684,288 kg2021: v datech chybí: vrstva za 2021 množství přenosů v odpadních vodách neuvádí (2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách)2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 246 372,848 kg2024: 209 909,028 kg2025: 245 468,613 kg20042010201520202025
Celkový fosfor, odpadní vody: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg) Kroužek nad sloupcem: rok, ze kterého jsme vyřadili neobvykle vysokou hodnotu (možná chyba ve zdroji); podrobnosti v tabulce.
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
20046693 535,23 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
20057798 697,4 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
20061414156 995,47 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
20071414128 482,47 kgzdroj neuvádí5 000 kgbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (8 597 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 137 079,47 kg
20081919146 989,79 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2009222298 689,367 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20102121104 620,665 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20112222134 104,801 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20122323114 837,002 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20132525186 516,938 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20142424186 682,677 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20152525216 768,566 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20162424249 188,825 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20172323215 314,768 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20182222289 030,203 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20192020252 026,409 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20202526266 684,288 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2021v datech chybí: vrstva za 2021 množství přenosů v odpadních vodách neuvádí (2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách)
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
20232525246 372,848 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20242323209 909,028 kgneuvedenozdroj neuvádí
20252020245 468,613 kgneuvedenozdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Středočeský kraj1132 893 kg
Jihočeský kraj4432 577,563 kg
Plzeňský kraj2235 061,9 kg
Ústecký kraj2240 388,08 kg
Liberecký kraj1165,77 kg
Pardubický kraj1159 546 kg
Kraj Vysočina442 463,59 kg
Jihomoravský kraj1111,21 kg
Olomoucký kraj119 118 kg
Zlínský kraj1122 822 kg
Moravskoslezský kraj2210 521,5 kg
Provozovny, které ohlásily Celkový fosfor (odpadní vody) za 2025: 20 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
Provozovna BČOV PardubiceVodovody a kanalizace Pardubice, a.s., IČO 60108631, okres Pardubice59 546 kgneuvedeno59 546 kgM (měřeno), CEN/ISO
závod Mladá BoleslavŠkoda Auto a.s., IČO 00177041, okres Mladá Boleslav32 893 kgneuvedeno32 893 kgM (měřeno), CEN/ISO
ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o.ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o., IČO 26821532, okres Vsetín22 822 kgneuvedeno22 822 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Pivovar PlzeňPlzeňský Prazdroj, a. s., IČO 45357366, okres Plzeň-město21 469,9 kgneuvedeno21 469,9 kgM (měřeno), CEN/ISO
EPISPOL, a.s.EPISPOL, a.s., IČO 25449842, okres Ústí nad Labem21 347 kgneuvedeno21 347 kgM (měřeno), CEN/ISO
Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnostSpolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, IČO 00011789, okres Ústí nad Labem19 041,08 kgneuvedeno19 041,08 kgM (měřeno), CEN/ISO
Pivovar Budějovický BudvarBudějovický Budvar, národní podnik, Budweiser Budvar, National Corporation, Budweiser Budvar, Entreprise Nationale, IČO 00514152, okres České Budějovice14 849 kgneuvedeno14 849 kgM (měřeno), CEN/ISO
Mlékárna Klatovy, s.r.o.Mlékárna Klatovy, s.r.o., IČO 48362395, okres Klatovy13 592 kgneuvedeno13 592 kgM (měřeno), CEN/ISO
MADETA a.s. závod Planá nad LužnicíMADETA a. s., IČO 63275635, okres Tábor10 498 kgneuvedeno10 498 kgM (měřeno), CEN/ISO
Pivovar Radegast NošovicePlzeňský Prazdroj, a. s., IČO 45357366, okres Frýdek-Místek10 155 kgneuvedeno10 155 kgM (měřeno), CEN/ISO
OLMA, a.s.OLMA, a.s., IČO 47675730, okres Olomouc9 118 kgneuvedeno9 118 kgM (měřeno), ALT
Madeta a. s. závod Jindřichův HradecMADETA a. s., IČO 63275635, okres Jindřichův Hradec5 894 kgneuvedeno5 894 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV Havlíčkův BrodVodovody a kanalizace Havlíčkův Brod, a. s., IČO 48173002, okres Havlíčkův Brod2 019 kgneuvedeno2 019 kgM (měřeno), CEN/ISO
Závod VodňanyVodňanská drůbež, a.s., IČO 25396480, okres Strakonice1 336,563 kgneuvedeno1 336,563 kgM (měřeno), CEN/ISO
AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.AGROSTROJ Pelhřimov, a.s., IČO 00009971, okres Pelhřimov416,82 kgneuvedeno416,82 kgC (vypočteno), OTH
Těšínské jatky s.r.o.Těšínské jatky, s. r. o., IČO 07329695, okres Karviná366,5 kgneuvedeno366,5 kgC (vypočteno), OTH
Fehrer BohemiaFehrer Bohemia s.r.o., IČO 45280479, okres Česká Lípa65,77 kgneuvedeno65,77 kgC (vypočteno), OTH
2JCP a.s. Třebíč2JCP a.s., IČO 47286393, okres Třebíč25,7 kgneuvedeno25,7 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Povrchová úprava kovůMEGA D.U. s.r.o., IČO 49451537, okres Hodonín11,21 kgneuvedeno11,21 kgM (měřeno), CEN/ISO
AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. - provozovna HumpolecAGROSTROJ Pelhřimov, a.s., IČO 00009971, okres Pelhřimov2,07 kgneuvedeno2,07 kgC (vypočteno), OTH

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Přenosy látek v odpadech

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek.
2004: 2 970 241,6 kg2005: 3 180 106,58 kg2006: 3 199 408,355 kg2007: 3 142 953,229 kg2008: 3 324 811,015 kg2009: 3 490 644,068 kg2010: 3 255 023,452 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí20042010201520202025
Celkový fosfor, látky v odpadech: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
200462622 970 241,6 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200571713 180 106,58 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200677773 199 408,355 kgzdroj neuvádí5 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200790903 142 953,229 kgzdroj neuvádí5 000 kg
200896963 324 811,015 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20091031033 490 644,068 kgzdroj neuvádí5 000 kg
20101081083 255 023,452 kgzdroj neuvádí5 000 kg
2011žádná provozovna neohlásila
2012žádná provozovna neohlásila
2013žádná provozovna neohlásila
2014žádná provozovna neohlásila
2015žádná provozovna neohlásila
2016žádná provozovna neohlásila
2017žádná provozovna neohlásila
2018žádná provozovna neohlásila
2019žádná provozovna neohlásila
2020žádná provozovna neohlásila
2021žádná provozovna neohlásila
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
2023žádná provozovna neohlásila
2024žádná provozovna neohlásila
2025žádná provozovna neohlásila

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Jak počítáme

Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)

  • Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
  • U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
  • Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
  • Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
  • O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
  • IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.

Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)

  • Součty za republiku, kraj a okres

    Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.

  • Neobvykle vysoké hodnoty

    U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.

  • Počty položek

    Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.

  • Převod jednotek

    kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).

  • Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)

    Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.

  • Kraj a dnešní okres

    Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.

  • Jedna látka pod více zápisy

    Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.

  • Opakované řádky 2004 až 2006

    Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.

  • Provozovatel za roky ze souboru MŽP

    Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).

  • Zda provozovatele jmenujeme

    Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.

Co z dat nevyčtete

  • Rok 2022

    MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.

  • Provozovny pod prahem

    Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.

  • Porovnání s povolenými limity

    IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.

  • Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient

    Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.

  • Kam emise dopadají

    Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.

  • Množství v odpadních vodách za rok 2021

    Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.

Zlomy v řadě

  • 2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky

    Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).

  • 2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy

    Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.

  • 2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR

    Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.

  • 2009: 2009: nový formát vrstev

    Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.

  • 2016: 2016: méně provozoven s odpady

    Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.

  • 2015: 2015: prázdný záznam

    Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.

  • 2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát

    Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.

  • 2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách

    Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.

  • 2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty

    Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.

  • 2022: 2022 chybí

    Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.

  • 2023: 2023: jeden řádek za látku

    Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.

  • 2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP

    Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.

Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.