Oxid uhelnatý (CO)
Ohlášeno v letech 2004 až 2025 jako ovzduší. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.
Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Úniky do ovzduší
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 44 | 44 | 153 801 482,9 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2005 | 45 | 45 | 128 544 026,883 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2006 | 55 | 55 | 140 246 711,765 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2007 | 66 | 66 | 167 815 456,252 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2008 | 69 | 69 | 125 946 282,766 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2009 | 95 | 95 | 115 493 658,733 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2010 | 119 | 119 | 128 858 406,652 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2011 | 74 | 74 | 131 223 386,024 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2012 | 82 | 82 | 124 408 253,572 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2013 | 65 | 65 | 131 900 715,386 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2014 | 71 | 71 | 137 227 954,05 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2015 | 60 | 60 | 131 282 847,599 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2016 | 60 | 60 | 145 387 495,683 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2017 | 56 | 56 | 136 178 245,003 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2018 | 48 | 48 | 143 503 652,033 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (68 040 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 211 543 652,033 kg |
| 2019 | 44 | 44 | 140 686 907,156 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2020 | 48 | 49 | 138 773 294,556 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (5 986 000 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 144 759 294,556 kg |
| 2021 | 49 | 49 | 151 518 541,986 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |||||
| 2023 | 47 | 47 | 107 731 249,296 kg | zdroj neuvádí | 500 000 kg | |
| 2024 | 41 | 41 | 85 477 825,286 kg | 0 kg | zdroj neuvádí | |
| 2025 | 38 | 38 | 89 821 709,834 kg | 0 kg | zdroj neuvádí | |
| Kraj | Provozovny | Položky | Součet provozoven v kraji (náš výpočet) |
|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 1 | 1 | 4 609 kg |
| Středočeský kraj | 3 | 3 | 3 191 536,246 kg |
| Jihočeský kraj | 2 | 2 | 5 010,719 kg |
| Plzeňský kraj | 2 | 2 | 8 588 kg |
| Karlovarský kraj | 1 | 1 | 1 219 kg |
| Ústecký kraj | 8 | 8 | 8 029 903,665 kg |
| Liberecký kraj | 1 | 1 | 114 kg |
| Královéhradecký kraj | 1 | 1 | 32 596 kg |
| Pardubický kraj | 2 | 2 | 96,9 kg |
| Kraj Vysočina | 4 | 4 | 4 362,274 kg |
| Jihomoravský kraj | 4 | 4 | 2 557 160 kg |
| Olomoucký kraj | 2 | 2 | 1 295 186,03 kg |
| Zlínský kraj | 1 | 1 | 40 kg |
| Moravskoslezský kraj | 6 | 6 | 74 691 288 kg |
Provozovny, které ohlásily Oxid uhelnatý (CO) (ovzduší) za 2025: 38 položek
Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).
| Provozovna a provozovatel | Množství | Havarijní část | Množství celkem | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| Provozovna TřinecTŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s., IČO 18050646, okres Frýdek-Místek | 71 485 912 kg | 0 kg | 71 485 912 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| KOTOUČ ŠTRAMBERKLB Cemix, s.r.o., IČO 27994961, okres Nový Jičín | 3 127 276 kg | 0 kg | 3 127 276 kg | M (měřeno), NRB |
| Vápenka Čertovy schody, a.s.Vápenka Čertovy schody a.s., IČO 45348626, okres Beroun | 2 501 274 kg | 0 kg | 2 501 274 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| závod MokráHeidelberg Materials CZ, a.s., IČO 26209578, okres Brno-venkov | 2 416 497 kg | 0 kg | 2 416 497 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Holcim (Česko), a.s.Holcim (Česko), a.s., IČO 14867494, okres Litoměřice | 2 308 790 kg | 0 kg | 2 308 790 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Elektrárna PočeradyElektrárna Počerady, a.s., IČO 24288110, okres Louny | 1 859 615,808 kg | 0 kg | 1 859 615,808 kg | M (měřeno), NRB |
| Elektrárny PrunéřovČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov | 1 442 693,327 kg | 0 kg | 1 442 693,327 kg | M (měřeno), NRB |
| Cement Hranice, akciová společnostCement Hranice, akciová společnost, IČO 15504077, okres Přerov | 1 295 185 kg | 0 kg | 1 295 185 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Elektrárny TušimiceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov | 923 423,664 kg | 0 kg | 923 423,664 kg | M (měřeno), NRB |
| Mondi Štětí a.s. - CelulozkaMondi Štětí a.s., IČO 26161516, okres Litoměřice | 761 831 kg | 0 kg | 761 831 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Elektrárna LedviceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Teplice | 733 534,266 kg | 0 kg | 733 534,266 kg | M (měřeno), NRB |
| Elektrárna MělníkEnergotrans, a.s., IČO 47115726, okres Mělník | 684 979,446 kg | 0 kg | 684 979,446 kg | M (měřeno), NRB |
| Moravskoslezské cukrovary, a.s. závod HrušovanyMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Znojmo | 137 280 kg | 0 kg | 137 280 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Moravskoslezské cukrovary s.r.o., o.z. OpavaMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Opava | 65 650 kg | 0 kg | 65 650 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Wotan Forest, a.s. Divize plošných materiálůWotan Forest, a.s., IČO 26060701, okres Rychnov nad Kněžnou | 32 596 kg | 0 kg | 32 596 kg | C (vypočteno), PER |
| KOMTERM services, s.r.o.KOMTERM services, s.r.o., IČO 28510011, okres Nový Jičín | 7 605 kg | 0 kg | 7 605 kg | C (vypočteno), OTH |
| Areál skládky a ZEVO PlzeňPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-sever | 5 948 kg | 0 kg | 5 948 kg | M (měřeno), PER |
| Zařízení na využití matriálů ( včetně odpadů ) s obsahem přechodných kovůS.P.T. spol. s r.o., IČO 48035424, okres Praha-západ | 5 282,8 kg | 0 kg | 5 282,8 kg | C (vypočteno), OTH |
| DELTA Kardašova ŘečiceDELTA Kardašova Řečice, a.s., IČO 25158651, okres Jindřichův Hradec | 4 994,719 kg | 0 kg | 4 994,719 kg | C (vypočteno), NRB |
| BAUMIT, spol. s r.o.BAUMIT, spol. s r.o., IČO 48038296, okres Praha | 4 609 kg | 0 kg | 4 609 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Mann+HUMMEL (CZ) v.o.s.MANN + HUMMEL (CZ) v.o.s., IČO 47901977, okres Třebíč | 4 268 kg | 0 kg | 4 268 kg | C (vypočteno), OTH |
| BAUMIT, spol. s r.o.BAUMIT, spol. s r.o., IČO 48038296, okres Karviná | 3 216 kg | 0 kg | 3 216 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ESCO OAK SAWMILL, s.r.o. - pila SmrčekESCO OAK SAWMILL, s.r.o., IČO 26251108, okres Hodonín | 3 143 kg | 0 kg | 3 143 kg | M (měřeno), NRB |
| Soustov - haly pro výkrm brojlerůBG Šumava, s. r. o., IČO 61171824, okres Klatovy | 2 640 kg | 0 kg | 2 640 kg | C (vypočteno), OTH |
| Těšínské jatky s.r.o.Těšínské jatky, s. r. o., IČO 07329695, okres Karviná | 1 629 kg | 0 kg | 1 629 kg | C (vypočteno), OTH |
| PAPOS Trade s.r.o.PAPOS Trade s.r.o., IČO 29120225, okres Karlovy Vary | 1 219 kg | 0 kg | 1 219 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Středisko KníniceAGROSPOL, agrární družstvo, IČO 49447564, okres Blansko | 240 kg | 0 kg | 240 kg | C (vypočteno), PER |
| Fehrer BohemiaFehrer Bohemia s.r.o., IČO 45280479, okres Česká Lípa | 114 kg | 0 kg | 114 kg | M (měřeno), OTH |
| AGRIS spol. s r.o.AGRIS spol. s r.o., IČO 14800331, okres Ústí nad Orlicí | 66,9 kg | 0 kg | 66,9 kg | M (měřeno), OTH |
| KP GalvanoKP Galvano s.r.o., IČO 07805721, okres Havlíčkův Brod | 52,3738 kg | 0 kg | 52,3738 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| KOVAR a. s.KOVAR a.s., IČO 45197164, okres Vsetín | 40 kg | 0 kg | 40 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| KOVOFINIŠ a.s.KOVOFINIŠ a.s., IČO 48154270, okres Havlíčkův Brod | 34,9 kg | 0 kg | 34,9 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| AGRICOL s.r.o.AGRICOL s.r.o., IČO 46506721, okres Svitavy | 30 kg | 0 kg | 30 kg | C (vypočteno), OTH |
| Závod VodňanyVodňanská drůbež, a.s., IČO 25396480, okres Strakonice | 16 kg | 0 kg | 16 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Produkční stanice selat závod 06 Háj u DuchcovaINTEGRAZ, spol. s r.o. pro ŽV Záhorčí, IČO 44568860, okres Teplice | 11,6 kg | 0 kg | 11,6 kg | C (vypočteno), IPCC |
| 2JCP a.s. Třebíč2JCP a.s., IČO 47286393, okres Třebíč | 7 kg | 0 kg | 7 kg | C (vypočteno), MAB |
| VAPO, spol. s r.o.VAPO, spol. s r.o., IČO 40230082, okres Louny | 4 kg | 0 kg | 4 kg | M (měřeno), PER |
| PEVEKO, spol. s r. o.PEVEKO, spol. s r. o., IČO 15527409, okres Olomouc | 1,03 kg | 0 kg | 1,03 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Jak počítáme
Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)
- Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
- U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
- Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
- Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
- O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
- IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.
Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)
Součty za republiku, kraj a okres
Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.
Neobvykle vysoké hodnoty
U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.
Počty položek
Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.
Převod jednotek
kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).
Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)
Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.
Kraj a dnešní okres
Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.
Jedna látka pod více zápisy
Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.
Opakované řádky 2004 až 2006
Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.
Provozovatel za roky ze souboru MŽP
Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).
Zda provozovatele jmenujeme
Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.
Co z dat nevyčtete
Rok 2022
MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.
Provozovny pod prahem
Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.
Porovnání s povolenými limity
IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.
Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient
Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.
Kam emise dopadají
Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.
Množství v odpadních vodách za rok 2021
Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.
Zlomy v řadě
2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky
Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).
2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy
Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.
2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR
Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.
2009: 2009: nový formát vrstev
Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.
2016: 2016: méně provozoven s odpady
Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.
2015: 2015: prázdný záznam
Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.
2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát
Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.
2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách
Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.
2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty
Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.
2022: 2022 chybí
Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.
2023: 2023: jeden řádek za látku
Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.
2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP
Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.
Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.
