Per- a polyfluorované uhlovodíky (PFAS)
Ohlášeno v letech 2023 až 2025 jako voda, odpadní vody. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.
Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Úniky do vody
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 14 | 14 | 27,811 kg | 0 kg | zdroj neuvádí | |
| 2025 | 31 | 31 | 66,233 kg | 0 kg | zdroj neuvádí |
| Kraj | Provozovny | Položky | Součet provozoven v kraji (náš výpočet) |
|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 1 | 1 | 2,061 kg |
| Středočeský kraj | 5 | 5 | 3,295 kg |
| Jihočeský kraj | 1 | 1 | 0,499 kg |
| Plzeňský kraj | 2 | 2 | 0,464 kg |
| Karlovarský kraj | 1 | 1 | 2,179 kg |
| Ústecký kraj | 8 | 8 | 7,81 kg |
| Liberecký kraj | 1 | 1 | 0,135 kg |
| Královéhradecký kraj | 1 | 1 | 1,318 kg |
| Pardubický kraj | 1 | 1 | 44 kg |
| Jihomoravský kraj | 1 | 1 | 0,7 kg |
| Olomoucký kraj | 2 | 2 | 0,326 kg |
| Zlínský kraj | 2 | 2 | 1,178 kg |
| Moravskoslezský kraj | 5 | 5 | 2,268 kg |
Provozovny, které ohlásily Per- a polyfluorované uhlovodíky (PFAS) (voda) za 2025: 31 položek
Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).
| Provozovna a provozovatel | Množství | Havarijní část | Množství celkem | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| Provozovna BČOV PardubiceVodovody a kanalizace Pardubice, a.s., IČO 60108631, okres Pardubice | 44 kg | 0 kg | 44 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ORLEN Unipetrol RPAORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Most | 3,89 kg | 0 kg | 3,89 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Synthomer a.s.Synthomer a.s., IČO 00011771, okres Sokolov | 2,179 kg | 0 kg | 2,179 kg | C (vypočteno), PER |
| Ústřední čistírna odpadních vod PrahaPražské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 25656635, okres Praha | 2,0613 kg | 0 kg | 2,0613 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ČOV Kralupy nad VltavouStředočeské vodárny, a.s., IČO 26196620, okres Mělník | 1,471 kg | 0 kg | 1,471 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Bystřany ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Teplice | 1,452 kg | 0 kg | 1,452 kg | M (měřeno), NRB |
| Rafinérie Kralupy nad VltavouORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Mělník | 1,399 kg | 0 kg | 1,399 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| ČOV Hradec KrálovéKrálovéhradecká provozní, a.s., IČO 27461211, okres Hradec Králové | 1,318 kg | 0 kg | 1,318 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| DEZA, a.s., Valašské MeziříčíDEZA, a.s., IČO 00011835, okres Vsetín | 1,066 kg | 0 kg | 1,066 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ČOV Frýdek-MístekSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Frýdek-Místek | 1,04 kg | 0 kg | 1,04 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Provoz ČOVOstravské vodárny a kanalizace a. s., IČO 45193673, okres Ostrava-město | 0,82 kg | 0 kg | 0,82 kg | M (měřeno), ALT |
| Čistírna odpadních vod Brno v ModřicíchBrněnské vodárny a kanalizace, a.s., IČO 46347275, okres Brno-venkov | 0,7 kg | 0 kg | 0,7 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Ústí n.L.- Neštěmice ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Ústí nad Labem | 0,609 kg | 0 kg | 0,609 kg | M (měřeno), NRB |
| Varnsdorf ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Děčín | 0,588 kg | 0 kg | 0,588 kg | M (měřeno), NRB |
| Děčín ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Děčín | 0,562 kg | 0 kg | 0,562 kg | M (měřeno), NRB |
| ČOV České BudějoviceČEVAK a.s., IČO 60849657, okres České Budějovice | 0,499 kg | 0 kg | 0,499 kg | C (vypočteno), NRB |
| Litoměřice ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Litoměřice | 0,465 kg | 0 kg | 0,465 kg | M (měřeno), NRB |
| ČOV PlzeňVODÁRNA PLZEŇ a.s., IČO 25205625, okres Plzeň-město | 0,406 kg | 0 kg | 0,406 kg | M (měřeno), NRB |
| ČOV OlomoucMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., IČO 61859575, okres Olomouc | 0,259 kg | 0 kg | 0,259 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Teplárna ŠKO-ENERGO s.r.o.ŠKO-ENERGO, s.r.o., IČO 61675938, okres Mladá Boleslav | 0,2318 kg | 0 kg | 0,2318 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ČOV OpavaSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Opava | 0,18 kg | 0 kg | 0,18 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ČOV KarvináSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Karviná | 0,176 kg | 0 kg | 0,176 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Most ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Most | 0,147 kg | 0 kg | 0,147 kg | M (měřeno), NRB |
| Liberec ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Liberec | 0,135 kg | 0 kg | 0,135 kg | M (měřeno), NRB |
| ČOV Zlín-MalenoviceVodárna Zlín a.s., IČO 14237083, okres Zlín | 0,112 kg | 0 kg | 0,112 kg | M (měřeno), OTH |
| ČOV VrapiceStředočeské vodárny, a.s., IČO 26196620, okres Kladno | 0,1019 kg | 0 kg | 0,1019 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Údlice ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Chomutov | 0,097 kg | 0 kg | 0,097 kg | M (měřeno), NRB |
| ČOV PříbramPříbramská provozní s.r.o., IČO 22313460, okres Příbram | 0,0914 kg | 0 kg | 0,0914 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Šumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s. - ČOV ŠumperkŠumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s., IČO 47674911, okres Šumperk | 0,067 kg | 0 kg | 0,067 kg | C (vypočteno), NRB |
| Čistírna odpadních vod KlatovyŠumavské vodovody a kanalizace a.s., IČO 25232100, okres Klatovy | 0,058 kg | 0 kg | 0,058 kg | M (měřeno), NRB |
| ČOV TřinecSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Frýdek-Místek | 0,052 kg | 0 kg | 0,052 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.
Přenosy látek v odpadních vodách
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1 | 1 | 0,00001 kg | zdroj neuvádí | 0,05 kg | |
| 2024 | 2 | 2 | 1 kg | neuvedeno | zdroj neuvádí | |
| 2025 | 2 | 2 | 0,074014 kg | neuvedeno | zdroj neuvádí |
| Kraj | Provozovny | Položky | Součet provozoven v kraji (náš výpočet) |
|---|---|---|---|
| Liberecký kraj | 1 | 1 | 0,000014 kg |
| Olomoucký kraj | 1 | 1 | 0,074 kg |
Provozovny, které ohlásily Per- a polyfluorované uhlovodíky (PFAS) (odpadní vody) za 2025: 2 položky
Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).
| Provozovna a provozovatel | Množství | Havarijní část | Množství celkem | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| MAIER CZ, s.r.o.MAIER CZ, s.r.o., IČO 27254500, okres Prostějov | 0,074 kg | neuvedeno | 0,074 kg | M (měřeno), OTH |
| Destrukční staniceMarius Pedersen a.s., IČO 42194920, okres Jablonec nad Nisou | 0,000014 kg | neuvedeno | 0,000014 kg | M (měřeno), ALT |
náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Jak počítáme
Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)
- Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
- U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
- Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
- Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
- O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
- IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.
Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)
Součty za republiku, kraj a okres
Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.
Neobvykle vysoké hodnoty
U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.
Počty položek
Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.
Převod jednotek
kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).
Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)
Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.
Kraj a dnešní okres
Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.
Jedna látka pod více zápisy
Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.
Opakované řádky 2004 až 2006
Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.
Provozovatel za roky ze souboru MŽP
Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).
Zda provozovatele jmenujeme
Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.
Co z dat nevyčtete
Rok 2022
MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.
Provozovny pod prahem
Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.
Porovnání s povolenými limity
IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.
Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient
Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.
Kam emise dopadají
Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.
Množství v odpadních vodách za rok 2021
Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.
Zlomy v řadě
2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky
Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).
2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy
Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.
2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR
Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.
2009: 2009: nový formát vrstev
Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.
2016: 2016: méně provozoven s odpady
Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.
2015: 2015: prázdný záznam
Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.
2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát
Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.
2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách
Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.
2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty
Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.
2022: 2022 chybí
Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.
2023: 2023: jeden řádek za látku
Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.
2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP
Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.
Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.
