Rtuť a sloučeniny (jako Hg)
Ohlášeno v letech 2004 až 2025 jako ovzduší, voda, půda, odpadní vody, látky v odpadech. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.
Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Úniky do ovzduší
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 45 | 45 | 3 023,04 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | 2004 až 2006: opakované řádky; 1 mimo součet |
| 2005 | 46 | 46 | 2 970,875 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2006 | 52 | 52 | 2 782,603 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2007 | 50 | 50 | 3 383,451 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2008 | 51 | 51 | 3 654,015 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (14 298 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 17 952,015 kg |
| 2009 | 43 | 44 | 2 726,773 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2010 | 49 | 49 | 3 139,66 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2011 | 47 | 47 | 2 672,248 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2012 | 40 | 40 | 2 457,906 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2013 | 43 | 43 | 2 197,39 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2014 | 34 | 34 | 2 006,153 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2015 | 38 | 38 | 1 995,436 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2016 | 41 | 41 | 2 394,522 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2017 | 34 | 34 | 1 607,642 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2018 | 33 | 33 | 2 141,804 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2019 | 31 | 31 | 2 690,071 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2020 | 29 | 29 | 2 037,17 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2021 | 25 | 25 | 2 297,171 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |||||
| 2023 | 26 | 26 | 1 560,949 kg | zdroj neuvádí | 10 kg | |
| 2024 | 20 | 20 | 1 249,285 kg | 0 kg | zdroj neuvádí | |
| 2025 | 18 | 18 | 1 161,184 kg | 0 kg | zdroj neuvádí | |
| Kraj | Provozovny | Položky | Součet provozoven v kraji (náš výpočet) |
|---|---|---|---|
| Středočeský kraj | 3 | 3 | 104,043 kg |
| Plzeňský kraj | 2 | 2 | 13,214 kg |
| Karlovarský kraj | 2 | 2 | 37,958 kg |
| Ústecký kraj | 7 | 7 | 696,647 kg |
| Pardubický kraj | 2 | 2 | 255,598 kg |
| Olomoucký kraj | 1 | 1 | 8,725 kg |
| Moravskoslezský kraj | 1 | 1 | 45 kg |
Provozovny, které ohlásily Rtuť a sloučeniny (jako Hg) (ovzduší) za 2025: 18 položek
Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).
| Provozovna a provozovatel | Množství | Havarijní část | Množství celkem | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| Elektrárna PočeradyElektrárna Počerady, a.s., IČO 24288110, okres Louny | 242,29404 kg | 0 kg | 242,29404 kg | M (měřeno), NRB |
| Elektrárny PrunéřovČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov | 183,37755 kg | 0 kg | 183,37755 kg | M (měřeno), NRB |
| Elektrárna ChvaleticeElektrárna Chvaletice a.s., IČO 28786009, okres Pardubice | 172,18076 kg | 0 kg | 172,18076 kg | M (měřeno), NRB |
| Elektrárna LedviceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Teplice | 163,24173 kg | 0 kg | 163,24173 kg | M (měřeno), NRB |
| Elektrárna OpatoviceElektrárny Opatovice, a.s., IČO 27567320, okres Pardubice | 83,417 kg | 0 kg | 83,417 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Elektrárna MělníkEnergotrans, a.s., IČO 47115726, okres Mělník | 66,62883 kg | 0 kg | 66,62883 kg | M (měřeno), NRB |
| Elektrárny TušimiceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Chomutov | 47,2257 kg | 0 kg | 47,2257 kg | M (měřeno), NRB |
| Provozovna TřinecTŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s., IČO 18050646, okres Frýdek-Místek | 45 kg | 0 kg | 45 kg | C (vypočteno), OTH |
| ORLEN Unipetrol RPAORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Most | 31,098 kg | 0 kg | 31,098 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| Sokolovská uhelná,právní nástupce,a.s.-zpracovatelská částSokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., IČO 26348349, okres Sokolov | 26,37 kg | 0 kg | 26,37 kg | M (měřeno), NRB |
| Teplárna Kladno - ELEKTRÁRNA KLADNOTeplárna Kladno s.r.o., IČO 26735865, okres Kladno | 19,224 kg | 0 kg | 19,224 kg | M (měřeno), PER |
| Kovohutě Příbram nástupnická, a.s.Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., IČO 27118100, okres Příbram | 18,19 kg | 0 kg | 18,19 kg | C (vypočteno), OTH |
| Teplárna TrmiceČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Ústí nad Labem | 16,40968 kg | 0 kg | 16,40968 kg | M (měřeno), NRB |
| Mondi Štětí a.s. - CelulozkaMondi Štětí a.s., IČO 26161516, okres Litoměřice | 13 kg | 0 kg | 13 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Elektrárna TisováElektrárna Tisová, a.s., IČO 29160189, okres Sokolov | 11,58751 kg | 0 kg | 11,58751 kg | M (měřeno), NRB |
| Teplárna ELÚ IIIPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-město | 10,004 kg | 0 kg | 10,004 kg | M (měřeno), PER |
| Cement Hranice, akciová společnostCement Hranice, akciová společnost, IČO 15504077, okres Přerov | 8,725 kg | 0 kg | 8,725 kg | C (vypočteno), IPCC |
| Areál skládky a ZEVO PlzeňPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-sever | 3,21 kg | 0 kg | 3,21 kg | M (měřeno), PER |
náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.
Úniky do vody
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 19 | 19 | 72,777 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2005 | 17 | 17 | 86,735 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2006 | 18 | 18 | 191,17 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2007 | 25 | 25 | 209,981 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2008 | 29 | 29 | 202,835 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2009 | 28 | 28 | 141,056 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2010 | 21 | 21 | 132,179 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2011 | 20 | 20 | 80,231 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2012 | 20 | 20 | 82,969 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2013 | 21 | 21 | 93,463 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2014 | 18 | 18 | 87,389 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2015 | 17 | 17 | 107,775 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2016 | 16 | 16 | 65,6 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2017 | 11 | 11 | 52,105 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2018 | 11 | 11 | 59,13 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2019 | 9 | 9 | 50,82 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2020 | 8 | 8 | 47,52 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2021 | 10 | 10 | 77,48 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |||||
| 2023 | 9 | 9 | 32,382 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2024 | 11 | 11 | 31,988 kg | 0 kg | zdroj neuvádí | |
| 2025 | 8 | 8 | 29,811 kg | 0 kg | zdroj neuvádí | |
| Kraj | Provozovny | Položky | Součet provozoven v kraji (náš výpočet) |
|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 1 | 1 | 4,68 kg |
| Středočeský kraj | 1 | 1 | 1,69 kg |
| Plzeňský kraj | 1 | 1 | 7,88 kg |
| Královéhradecký kraj | 1 | 1 | 1,4 kg |
| Jihomoravský kraj | 2 | 2 | 4,01 kg |
| Zlínský kraj | 1 | 1 | 4 kg |
| Moravskoslezský kraj | 1 | 1 | 6,15 kg |
Provozovny, které ohlásily Rtuť a sloučeniny (jako Hg) (voda) za 2025: 8 položek
Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).
| Provozovna a provozovatel | Množství | Havarijní část | Množství celkem | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| ČOV PlzeňVODÁRNA PLZEŇ a.s., IČO 25205625, okres Plzeň-město | 7,88 kg | 0 kg | 7,88 kg | M (měřeno), NRB |
| Provoz ČOVOstravské vodárny a kanalizace a. s., IČO 45193673, okres Ostrava-město | 6,15 kg | 0 kg | 6,15 kg | M (měřeno), ALT |
| Ústřední čistírna odpadních vod PrahaPražské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 25656635, okres Praha | 4,6803 kg | 0 kg | 4,6803 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ČOV BřeclavVodovody a kanalizace Břeclav, a.s., IČO 49455168, okres Břeclav | 4,01 kg | 0 kg | 4,01 kg | M (měřeno), OTH |
| ČOV OtrokoviceTOMA, a.s., IČO 18152813, okres Zlín | 4 kg | 0 kg | 4 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| ČOV Kralupy nad VltavouStředočeské vodárny, a.s., IČO 26196620, okres Mělník | 1,69 kg | 0 kg | 1,69 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| čistírna odpadních vod Trutnov - BohuslaviceVodovody a kanalizace Trutnov, a.s., IČO 60108711, okres Trutnov | 1,4 kg | 0 kg | 1,4 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| LISI AUTOMOTIVE FORM a.s.LISI AUTOMOTIVE FORM a.s., IČO 46900365, okres Hodonín | 0,00027 kg | 0 kg | 0,00027 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.
Úniky do půdy
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 5 | 5 | 8,671 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2005 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2006 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2007 | 2 | 2 | 48,291 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2008 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2009 | 1 | 1 | 0,04883 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2010 | 11 | 11 | 0,76723 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2011 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2012 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2013 | 1 | 1 | 0,00556 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2014 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2015 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2016 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2017 | 1 | 1 | 1,366 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2018 | 1 | 1 | 1,978 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2019 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2020 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2021 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |||||
| 2023 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2024 | žádná provozovna neohlásila | |||||
| 2025 | žádná provozovna neohlásila | |||||
Přenosy látek v odpadních vodách
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 3 | 3 | 88,212 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2005 | 4 | 4 | 67,69 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2006 | 4 | 4 | 50,806 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2007 | 6 | 6 | 56,029 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2008 | 5 | 5 | 42,67 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2009 | 7 | 7 | 27,583 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2010 | 6 | 6 | 35,689 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2011 | 9 | 9 | 26,456 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2012 | 8 | 8 | 23,113 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (0,6028 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 23,715 kg |
| 2013 | 7 | 7 | 16,014 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2014 | 5 | 5 | 27,511 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2015 | 5 | 5 | 35,252 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2016 | 8 | 8 | 36,702 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2017 | 7 | 7 | 23,029 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2018 | 8 | 8 | 36,074 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2019 | 7 | 7 | 8,337 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2020 | 8 | 8 | 11,52 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2021 | v datech chybí: vrstva za 2021 množství přenosů v odpadních vodách neuvádí (2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách) | |||||
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |||||
| 2023 | 12 | 12 | 10,902 kg | zdroj neuvádí | 1 kg | |
| 2024 | 12 | 12 | 18,642 kg | neuvedeno | zdroj neuvádí | |
| 2025 | 10 | 10 | 82,358 kg | neuvedeno | zdroj neuvádí | |
| Kraj | Provozovny | Položky | Součet provozoven v kraji (náš výpočet) |
|---|---|---|---|
| Ústecký kraj | 1 | 1 | 2,46 kg |
| Liberecký kraj | 1 | 1 | 0,1475 kg |
| Pardubický kraj | 2 | 2 | 5,203 kg |
| Kraj Vysočina | 4 | 4 | 0,04647 kg |
| Zlínský kraj | 1 | 1 | 0,0006 kg |
| Moravskoslezský kraj | 1 | 1 | 74,5 kg |
Provozovny, které ohlásily Rtuť a sloučeniny (jako Hg) (odpadní vody) za 2025: 10 položek
Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).
| Provozovna a provozovatel | Množství | Havarijní část | Množství celkem | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| provozovna Frýdek MístekRecovera Využití zdrojů a.s., IČO 25638955, okres Frýdek-Místek | 74,5 kg | neuvedeno | 74,5 kg | C (vypočteno), NRB |
| Provozovna BČOV PardubiceVodovody a kanalizace Pardubice, a.s., IČO 60108631, okres Pardubice | 4 kg | neuvedeno | 4 kg | M (měřeno), OTH |
| Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnostSpolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, IČO 00011789, okres Ústí nad Labem | 2,46 kg | neuvedeno | 2,46 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| SAINT-GOBAIN ADFORS CZ s.r.o. - závod 1 LitomyšlSAINT-GOBAIN ADFORS CZ s.r.o., IČO 00012661, okres Svitavy | 1,203 kg | neuvedeno | 1,203 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Destrukční staniceMarius Pedersen a.s., IČO 42194920, okres Jablonec nad Nisou | 0,1475 kg | neuvedeno | 0,1475 kg | M (měřeno), ALT |
| AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.AGROSTROJ Pelhřimov, a.s., IČO 00009971, okres Pelhřimov | 0,03 kg | neuvedeno | 0,03 kg | C (vypočteno), OTH |
| Skládka HenčovSLUŽBY MĚSTA JIHLAVY s.r.o., IČO 60727772, okres Jihlava | 0,01324 kg | neuvedeno | 0,01324 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| 2JCP a.s. Třebíč2JCP a.s., IČO 47286393, okres Třebíč | 0,002 kg | neuvedeno | 0,002 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. - provozovna HumpolecAGROSTROJ Pelhřimov, a.s., IČO 00009971, okres Pelhřimov | 0,00123 kg | neuvedeno | 0,00123 kg | C (vypočteno), OTH |
| RUMPOLD UHB, s.r.o. - Centrum pro nakládání s odpady PrakšickáRUMPOLD UHB, s.r.o., IČO 60704756, okres Uherské Hradiště | 0,0006 kg | neuvedeno | 0,0006 kg | M (měřeno), NRB |
náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.
Přenosy látek v odpadech
| Rok | Provozovny | Položky | Součet (náš výpočet) | z toho havarijní | Práh podle vrstvy CENIA | Poznámka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 40 | 40 | 5 321,733 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | 2004 až 2006: opakované řádky; 1 mimo součet |
| 2005 | 44 | 44 | 2 558,043 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2006 | 52 | 52 | 5 700,01 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | 2004 až 2006: opakované řádky |
| 2007 | 59 | 59 | 6 295,475 kg | zdroj neuvádí | 1 až 5 kg | |
| 2008 | 55 | 55 | 6 445,439 kg | zdroj neuvádí | 1 až 5 kg | |
| 2009 | 62 | 62 | 8 170,662 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2010 | 61 | 61 | 10 335,105 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2011 | 63 | 63 | 11 590,701 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2012 | 61 | 61 | 12 144,321 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2013 | 57 | 57 | 13 652,976 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2014 | 61 | 61 | 3 655,64 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2015 | 59 | 59 | 5 666,629 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2016 | 52 | 52 | 6 164,416 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2017 | 55 | 55 | 5 215,57 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (132 040 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 137 255,57 kg |
| 2018 | 52 | 52 | 23 721,901 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2019 | 43 | 43 | 4 092,602 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2020 | 43 | 43 | 90 547,745 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2021 | 41 | 41 | 77 154,074 kg | zdroj neuvádí | skryto (zlom 2021) | naše klasifikace: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách |
| 2022 | za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí | |||||
| 2023 | 35 | 35 | 2 899,745 kg | zdroj neuvádí | 5 kg | |
| 2024 | 36 | 36 | 1 671,798 kg | neuvedeno | zdroj neuvádí | |
| 2025 | 29 | 29 | 1 471,115 kg | neuvedeno | zdroj neuvádí | |
| Kraj | Provozovny | Položky | Součet provozoven v kraji (náš výpočet) |
|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 2 | 2 | 145,309 kg |
| Středočeský kraj | 5 | 5 | 133,693 kg |
| Jihočeský kraj | 2 | 2 | 70,84 kg |
| Plzeňský kraj | 2 | 2 | 52,798 kg |
| Ústecký kraj | 1 | 1 | 11 kg |
| Liberecký kraj | 2 | 2 | 50,392 kg |
| Pardubický kraj | 3 | 3 | 545,313 kg |
| Kraj Vysočina | 1 | 1 | 0,00506 kg |
| Jihomoravský kraj | 3 | 3 | 122,17 kg |
| Olomoucký kraj | 1 | 1 | 13,633 kg |
| Zlínský kraj | 2 | 2 | 237,334 kg |
| Moravskoslezský kraj | 5 | 5 | 88,627 kg |
Provozovny, které ohlásily Rtuť a sloučeniny (jako Hg) (látky v odpadech) za 2025: 29 položek
Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).
| Provozovna a provozovatel | Množství | Havarijní část | Množství celkem | Metoda |
|---|---|---|---|---|
| Synthesia a. s.Synthesia, a.s., IČO 60108916, okres Pardubice | 532 kg | neuvedeno | 532 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| DEZA, a.s., Valašské MeziříčíDEZA, a.s., IČO 00011835, okres Vsetín | 237,33 kg | neuvedeno | 237,33 kg | M (měřeno), ALT |
| Spalovna MalešicePražské služby, a.s., IČO 60194120, okres Praha | 122 kg | neuvedeno | 122 kg | C (vypočteno), MAB |
| SAKO Brno, a.s. - divize 3 ZEVOSAKO Brno, a.s., IČO 60713470, okres Brno-město | 105,17 kg | neuvedeno | 105,17 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Kovohutě Příbram nástupnická, a.s.Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., IČO 27118100, okres Příbram | 104,79 kg | neuvedeno | 104,79 kg | C (vypočteno), OTH |
| REKKA-Míchací stanice KIV/RREKKA s.r.o., IČO 62496883, okres České Budějovice | 65,55 kg | neuvedeno | 65,55 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| TERMIZO a.s.TERMIZO a.s., IČO 64650251, okres Liberec | 50,3 kg | neuvedeno | 50,3 kg | M (měřeno), CRM |
| Spalovna OstravaRecovera Využití zdrojů a.s., IČO 25638955, okres Ostrava-město | 50 kg | neuvedeno | 50 kg | M (měřeno), NRB |
| Areál skládky a ZEVO PlzeňPlzeňská teplárenská, a.s., IČO 49790480, okres Plzeň-sever | 43,828074 kg | neuvedeno | 43,828074 kg | C (vypočteno), NRB |
| Ústřední čistírna odpadních vod PrahaPražské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 25656635, okres Praha | 23,309 kg | neuvedeno | 23,309 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| zařízení na zpracování odpadů Ostrava Mariánské HoryGEMEC - UNION a.s., IČO 25916581, okres Ostrava-město | 18 kg | neuvedeno | 18 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| Rafinérie Kralupy nad VltavouORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Mělník | 15,98 kg | neuvedeno | 15,98 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| Provozovna TřinecTŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s., IČO 18050646, okres Frýdek-Místek | 14 kg | neuvedeno | 14 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| Teplárna PřerovVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Přerov | 13,63326 kg | neuvedeno | 13,63326 kg | M (měřeno), OTH |
| DP SlanýBIO CENTRUM spol. s r.o., IČO 62958542, okres Kladno | 12,709645 kg | neuvedeno | 12,709645 kg | C (vypočteno), MAB |
| Constellium Děčín Extrusions s.r.o.Constellium Extrusions Děčín s.r.o., IČO 18380654, okres Děčín | 11 kg | neuvedeno | 11 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| TE Connectivity Czech s.r.o. TE Connectivity Czech s.r.o., IČO 48910791, okres Brno-venkov | 9 kg | neuvedeno | 9 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| ČOV PlzeňVODÁRNA PLZEŇ a.s., IČO 25205625, okres Plzeň-město | 8,97 kg | neuvedeno | 8,97 kg | M (měřeno), NRB |
| EcoWasteEnergy, s.r.o.EcoWasteEnergy s.r.o., IČO 49814125, okres Chrudim | 8,9 kg | neuvedeno | 8,9 kg | E (odhadnuto), Nezadáno |
| Čistírna odpadních vod Brno v ModřicíchBrněnské vodárny a kanalizace, a.s., IČO 46347275, okres Brno-venkov | 8 kg | neuvedeno | 8 kg | M (měřeno), OTH |
| Provoz ČOVOstravské vodárny a kanalizace a. s., IČO 45193673, okres Ostrava-město | 6,61 kg | neuvedeno | 6,61 kg | M (měřeno), ALT |
| Teplárna České Budějovice-Novohradská uliceTeplárna České Budějovice, a.s., IČO 60826835, okres České Budějovice | 5,29 kg | neuvedeno | 5,29 kg | C (vypočteno), OTH |
| Iveco Czech Republic, a. s.Iveco Czech Republic, a. s., IČO 48171131, okres Ústí nad Orlicí | 4,413 kg | neuvedeno | 4,413 kg | C (vypočteno), MAB |
| Spalovna průmyslových odpadůAVE Kralupy s.r.o., IČO 27935574, okres Mělník | 0,213 kg | neuvedeno | 0,213 kg | C (vypočteno), MAB |
| Destrukční staniceMarius Pedersen a.s., IČO 42194920, okres Jablonec nad Nisou | 0,092 kg | neuvedeno | 0,092 kg | M (měřeno), ALT |
| Moravskoslezské cukrovary s.r.o., o.z. OpavaMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Opava | 0,0172 kg | neuvedeno | 0,0172 kg | M (měřeno), CEN/ISO |
| AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. - provozovna HumpolecAGROSTROJ Pelhřimov, a.s., IČO 00009971, okres Pelhřimov | 0,00506 kg | neuvedeno | 0,00506 kg | C (vypočteno), OTH |
| RUMPOLD UHB, s.r.o. - Centrum pro nakládání s odpady PrakšickáRUMPOLD UHB, s.r.o., IČO 60704756, okres Uherské Hradiště | 0,0042 kg | neuvedeno | 0,0042 kg | M (měřeno), NRB |
| BAUMIT, spol. s r.o.BAUMIT, spol. s r.o., IČO 48038296, okres Praha-východ | 0,00007 kg | neuvedeno | 0,00007 kg | M (měřeno), NRB |
náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.
Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.
Jak počítáme
Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)
- Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
- U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
- Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
- Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
- O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
- IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.
Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)
Součty za republiku, kraj a okres
Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.
Neobvykle vysoké hodnoty
U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.
Počty položek
Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.
Převod jednotek
kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).
Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)
Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.
Kraj a dnešní okres
Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.
Jedna látka pod více zápisy
Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.
Opakované řádky 2004 až 2006
Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.
Provozovatel za roky ze souboru MŽP
Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).
Zda provozovatele jmenujeme
Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.
Co z dat nevyčtete
Rok 2022
MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.
Provozovny pod prahem
Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.
Porovnání s povolenými limity
IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.
Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient
Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.
Kam emise dopadají
Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.
Množství v odpadních vodách za rok 2021
Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.
Zlomy v řadě
2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky
Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).
2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy
Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.
2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR
Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.
2009: 2009: nový formát vrstev
Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.
2016: 2016: méně provozoven s odpady
Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.
2015: 2015: prázdný záznam
Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.
2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát
Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.
2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách
Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.
2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty
Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.
2022: 2022 chybí
Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.
2023: 2023: jeden řádek za látku
Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.
2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP
Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.
Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.
