statnifinance.cz
IRZ / Látky

Celkový dusík

Ohlášeno v letech 2004 až 2025 jako voda, půda, odpadní vody, látky v odpadech. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.

Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Úniky do vody

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek.
2004: 3 408 720 kg2005: 3 050 182,4 kg2006: 3 093 150,299 kg2007: 7 070 006,821 kg2008: 7 182 887,335 kg2009: 7 362 649,315 kg2010: 6 931 658,589 kg2011: 6 350 677,648 kg2012: 5 807 103,19 kg2013: 5 825 970,901 kg2014: 5 049 199,12 kg2015: 5 188 450,97 kg2016: 5 047 595,825 kg2017: 5 861 541,14 kg2018: 4 691 096,141 kg2019: 3 772 000,74 kg2020: 3 953 251,98 kg2021: 4 039 749,478 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 3 744 029,126 kg2024: 3 831 978,709 kg2025: 3 455 120,026 kg20042010201520202025
Celkový dusík, voda: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
200419193 408 720 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200514143 050 182,4 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200613133 093 150,299 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200725257 070 006,821 kgzdroj neuvádí50 000 kg
200825257 182 887,335 kgzdroj neuvádí50 000 kg
200935357 362 649,315 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201041416 931 658,589 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201138386 350 677,648 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201236365 807 103,19 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201334345 825 970,901 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201432325 049 199,12 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201530305 188 450,97 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201633335 047 595,825 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201731315 861 541,14 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201827274 691 096,141 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201928283 772 000,74 kgzdroj neuvádí50 000 kg
202030303 953 251,98 kgzdroj neuvádí50 000 kg
202131314 039 749,478 kgzdroj neuvádí50 000 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
202327273 744 029,126 kgzdroj neuvádí50 000 kg
202428283 831 978,709 kg0 kgzdroj neuvádí
202530303 455 120,026 kg0 kgzdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Hlavní město Praha111 265 074,604 kg
Středočeský kraj2269 093,5 kg
Jihočeský kraj22163 112 kg
Plzeňský kraj11156 326 kg
Ústecký kraj44306 178 kg
Liberecký kraj11118 480 kg
Královéhradecký kraj33182 138 kg
Pardubický kraj22170 682,383 kg
Kraj Vysočina1146 330 kg
Jihomoravský kraj33269 895,665 kg
Olomoucký kraj33163 812,97 kg
Zlínský kraj1172 718 kg
Moravskoslezský kraj66471 278,904 kg
Provozovny, které ohlásily Celkový dusík (voda) za 2025: 30 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
Ústřední čistírna odpadních vod PrahaPražské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 25656635, okres Praha1 265 074,604 kg0 kg1 265 074,604 kgM (měřeno), CEN/ISO
Čistírna odpadních vod Brno v ModřicíchBrněnské vodárny a kanalizace, a.s., IČO 46347275, okres Brno-venkov269 273 kg0 kg269 273 kgM (měřeno), CEN/ISO
Provoz ČOVOstravské vodárny a kanalizace a. s., IČO 45193673, okres Ostrava-město215 188,16 kg0 kg215 188,16 kgM (měřeno), ALT
Provozovna BČOV PardubiceVodovody a kanalizace Pardubice, a.s., IČO 60108631, okres Pardubice170 505 kg0 kg170 505 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV PlzeňVODÁRNA PLZEŇ a.s., IČO 25205625, okres Plzeň-město156 326 kg0 kg156 326 kgM (měřeno), NRB
Liberec ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Liberec118 480 kg0 kg118 480 kgM (měřeno), NRB
ČOV České BudějoviceČEVAK a.s., IČO 60849657, okres České Budějovice112 434 kg0 kg112 434 kgC (vypočteno), NRB
ČOV OlomoucMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., IČO 61859575, okres Olomouc112 116,89 kg0 kg112 116,89 kgM (měřeno), CEN/ISO
Biocel Paskov a.s.Lenzing Biocel Paskov a.s., IČO 26420317, okres Frýdek-Místek103 889,744 kg0 kg103 889,744 kgM (měřeno), PER
ČOV Hradec KrálovéKrálovéhradecká provozní, a.s., IČO 27461211, okres Hradec Králové102 978 kg0 kg102 978 kgM (měřeno), CEN/ISO
Bystřany ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Teplice89 137 kg0 kg89 137 kgM (měřeno), NRB
Lovochemie, a.s., LovosiceLovochemie, a.s., IČO 49100262, okres Litoměřice89 074 kg0 kg89 074 kgM (měřeno), CEN/ISO
Ústí n.L.- Neštěmice ČOVSeveročeské vodovody a kanalizace, a.s., IČO 49099451, okres Ústí nad Labem75 328 kg0 kg75 328 kgM (měřeno), NRB
ČOV Zlín-MalenoviceVodárna Zlín a.s., IČO 14237083, okres Zlín72 718 kg0 kg72 718 kgM (měřeno), OTH
Spolana NeratoviceSPOLANA s.r.o., IČO 45147787, okres Mělník69 043 kg0 kg69 043 kgM (měřeno), CEN/ISO
čistírna odpadních vod Trutnov - BohuslaviceVodovody a kanalizace Trutnov, a.s., IČO 60108711, okres Trutnov63 402 kg0 kg63 402 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV Frýdek-MístekSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Frýdek-Místek58 636 kg0 kg58 636 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV OpavaSeveromoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., IČO 45193665, okres Opava52 909 kg0 kg52 909 kgM (měřeno), CEN/ISO
ORLEN Unipetrol RPAORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Most52 639 kg0 kg52 639 kgM (měřeno), CEN/ISO
Šumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s. - ČOV ŠumperkŠumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s., IČO 47674911, okres Šumperk51 685 kg0 kg51 685 kgC (vypočteno), NRB
Jaderná elektrárna TemelínČEZ, a. s., IČO 45274649, okres České Budějovice50 678 kg0 kg50 678 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Jaderná elektrárna DukovanyČEZ, a. s., IČO 45274649, okres Třebíč46 330 kg0 kg46 330 kgM (měřeno), NRB
BorsodChem MCHZ, s.r.o.BorsodChem MCHZ, s.r.o., IČO 26019388, okres Ostrava-město38 900 kg0 kg38 900 kgM (měřeno), PER
Čistírna odpadních vodMěstské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem s.r.o., IČO 28818334, okres Trutnov15 758 kg0 kg15 758 kgM (měřeno), CEN/ISO
Moravskoslezské cukrovary s.r.o., o.z. OpavaMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Opava1 756 kg0 kg1 756 kgM (měřeno), CEN/ISO
Moravskoslezské cukrovary, a.s. závod HrušovanyMoravskoslezské cukrovary s.r.o., IČO 46900764, okres Znojmo622 kg0 kg622 kgM (měřeno), CEN/ISO
AGRIS spol. s r.o.AGRIS spol. s r.o., IČO 14800331, okres Ústí nad Orlicí177,383 kg0 kg177,383 kgM (měřeno), PER
ČOV VrapiceStředočeské vodárny, a.s., IČO 26196620, okres Kladno50,5 kg0 kg50,5 kgM (měřeno), CEN/ISO
Velobel, s.r.o.VELOBEL, s.r.o., IČO 25351729, okres Jeseník11,08 kg0 kg11,08 kgM (měřeno), CEN/ISO
LISI AUTOMOTIVE FORM a.s.LISI AUTOMOTIVE FORM a.s., IČO 46900365, okres Hodonín0,665 kg0 kg0,665 kgM (měřeno), CEN/ISO

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Úniky do půdy

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek.
2004: 878 973 kg2010: 35 567,65 kg2017: 27 444 kg2018: 39 740 kg2021: 53 748,2 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí20042010201520202025
Celkový dusík, půda: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
200444878 973 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2005žádná provozovna neohlásila
2006žádná provozovna neohlásila
2007žádná provozovna neohlásila
2008žádná provozovna neohlásila
2009žádná provozovna neohlásila
2010111135 567,65 kgzdroj neuvádí50 000 kg
2011žádná provozovna neohlásila
2012žádná provozovna neohlásila
2013žádná provozovna neohlásila
2014žádná provozovna neohlásila
2015žádná provozovna neohlásila
2016žádná provozovna neohlásila
20171127 444 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20181139 740 kgzdroj neuvádí50 000 kg
2019žádná provozovna neohlásila
2020žádná provozovna neohlásila
20211153 748,2 kgzdroj neuvádí50 000 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
2023žádná provozovna neohlásila
2024žádná provozovna neohlásila
2025žádná provozovna neohlásila

Přenosy látek v odpadních vodách

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek. Hodnoty provozovny víc než 100krát vyšší než medián všech jejích let u téže látky a typu, které zároveň tvoří aspoň 1 % celostátního součtu roku (možná chyba ve zdroji), do našich součtů nezapočítáváme; kolik by přidaly, uvádíme vedle součtu. V datech je ponecháváme tak, jak je zdroj dodal; jejich seznam je v metodice.
2004: 1 022 233,8 kg2005: 881 659 kg2006: 1 117 804 kg2007: 1 032 002,7 kg; bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (24 556 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 1 056 558,7 kg2007: bez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (24 556 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 1 056 558,7 kg2008: 1 061 293,19 kg2009: 751 080,746 kg2010: 1 162 467,242 kg2011: 787 895,462 kg2012: 967 987,02 kg2013: 977 355,702 kg2014: 836 832,587 kg2015: 1 032 516,409 kg2016: 1 062 667,833 kg2017: 955 269,331 kg2018: 984 838,512 kg2019: 881 024,367 kg2020: 809 717,3 kg2021: v datech chybí: vrstva za 2021 množství přenosů v odpadních vodách neuvádí (2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách)2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 720 329,56 kg2024: 550 863,99 kg2025: 734 809,936 kg20042010201520202025
Celkový dusík, odpadní vody: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg) Kroužek nad sloupcem: rok, ze kterého jsme vyřadili neobvykle vysokou hodnotu (možná chyba ve zdroji); podrobnosti v tabulce.
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
2004881 022 233,8 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200588881 659 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200613131 117 804 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200717171 032 002,7 kgzdroj neuvádí50 000 kgbez neobvykle vysoké hodnoty 1 provozovny (24 556 kg, možná chyba ve zdroji); s ní 1 056 558,7 kg
200819191 061 293,19 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20092222751 080,746 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201020201 162 467,242 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20111515787 895,462 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20121616967 987,02 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20131616977 355,702 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20141616836 832,587 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201519191 032 516,409 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201620201 062 667,833 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20171616955 269,331 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20181616984 838,512 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20191414881 024,367 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20201617809 717,3 kgzdroj neuvádí50 000 kg
2021v datech chybí: vrstva za 2021 množství přenosů v odpadních vodách neuvádí (2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách)
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
20231919720 329,56 kgzdroj neuvádí50 000 kg
20241717550 863,99 kgneuvedenozdroj neuvádí
20251616734 809,936 kgneuvedenozdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Jihočeský kraj2269 815,5 kg
Plzeňský kraj1186 881,1 kg
Ústecký kraj1171 169 kg
Liberecký kraj11366,21 kg
Pardubický kraj33306 174 kg
Kraj Vysočina4432 947,926 kg
Zlínský kraj1158 626 kg
Moravskoslezský kraj33108 830,2 kg
Provozovny, které ohlásily Celkový dusík (odpadní vody) za 2025: 16 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
Synthesia NitrocelluloseSynthesia Nitrocellulose, a.s., IČO 22344071, okres Pardubice137 000 kgneuvedeno137 000 kgM (měřeno), CEN/ISO
Synthesia a. s.Synthesia, a.s., IČO 60108916, okres Pardubice92 300 kgneuvedeno92 300 kgM (měřeno), CEN/ISO
Pivovar PlzeňPlzeňský Prazdroj, a. s., IČO 45357366, okres Plzeň-město86 881,1 kgneuvedeno86 881,1 kgM (měřeno), CEN/ISO
Provozovna BČOV PardubiceVodovody a kanalizace Pardubice, a.s., IČO 60108631, okres Pardubice76 874 kgneuvedeno76 874 kgM (měřeno), CEN/ISO
Euro Support Manufacturing Czechia, s.r.o.Euro Support Manufacturing Czechia, s.r.o., IČO 25417681, okres Most71 169 kgneuvedeno71 169 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Provozovna TřinecTŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s., IČO 18050646, okres Frýdek-Místek69 638 kgneuvedeno69 638 kgM (měřeno), CEN/ISO
ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o.ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o., IČO 26821532, okres Vsetín58 626 kgneuvedeno58 626 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Pivovar Budějovický BudvarBudějovický Budvar, národní podnik, Budweiser Budvar, National Corporation, Budweiser Budvar, Entreprise Nationale, IČO 00514152, okres České Budějovice50 911 kgneuvedeno50 911 kgM (měřeno), OTH
Pivovar Radegast NošovicePlzeňský Prazdroj, a. s., IČO 45357366, okres Frýdek-Místek36 531 kgneuvedeno36 531 kgM (měřeno), CEN/ISO
ČOV Havlíčkův BrodVodovody a kanalizace Havlíčkův Brod, a. s., IČO 48173002, okres Havlíčkův Brod28 083 kgneuvedeno28 083 kgM (měřeno), CEN/ISO
Závod VodňanyVodňanská drůbež, a.s., IČO 25396480, okres Strakonice18 904,5 kgneuvedeno18 904,5 kgM (měřeno), CEN/ISO
Skládka HenčovSLUŽBY MĚSTA JIHLAVY s.r.o., IČO 60727772, okres Jihlava2 737,8665 kgneuvedeno2 737,8665 kgM (měřeno), CEN/ISO
Těšínské jatky s.r.o.Těšínské jatky, s. r. o., IČO 07329695, okres Karviná2 661,2 kgneuvedeno2 661,2 kgC (vypočteno), OTH
AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.AGROSTROJ Pelhřimov, a.s., IČO 00009971, okres Pelhřimov2 116,21 kgneuvedeno2 116,21 kgC (vypočteno), OTH
Destrukční staniceMarius Pedersen a.s., IČO 42194920, okres Jablonec nad Nisou366,21 kgneuvedeno366,21 kgM (měřeno), ALT
AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. - provozovna HumpolecAGROSTROJ Pelhřimov, a.s., IČO 00009971, okres Pelhřimov10,85 kgneuvedeno10,85 kgC (vypočteno), OTH

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Přenosy látek v odpadech

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek.
2004: 4 300 293,5 kg2005: 3 189 706,3 kg2006: 3 829 271,292 kg2007: 3 650 397,31 kg2008: 3 803 987,93 kg2009: 3 810 144,708 kg2010: 4 069 900,511 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí20042010201520202025
Celkový dusík, látky v odpadech: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
200431314 300 293,5 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200525253 189 706,3 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200630303 829 271,292 kgzdroj neuvádí50 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
200732323 650 397,31 kgzdroj neuvádí50 000 kg
200830303 803 987,93 kgzdroj neuvádí50 000 kg
200932323 810 144,708 kgzdroj neuvádí50 000 kg
201036364 069 900,511 kgzdroj neuvádí50 000 kg
2011žádná provozovna neohlásila
2012žádná provozovna neohlásila
2013žádná provozovna neohlásila
2014žádná provozovna neohlásila
2015žádná provozovna neohlásila
2016žádná provozovna neohlásila
2017žádná provozovna neohlásila
2018žádná provozovna neohlásila
2019žádná provozovna neohlásila
2020žádná provozovna neohlásila
2021žádná provozovna neohlásila
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
2023žádná provozovna neohlásila
2024žádná provozovna neohlásila
2025žádná provozovna neohlásila

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Jak počítáme

Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)

  • Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
  • U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
  • Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
  • Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
  • O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
  • IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.

Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)

  • Součty za republiku, kraj a okres

    Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.

  • Neobvykle vysoké hodnoty

    U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.

  • Počty položek

    Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.

  • Převod jednotek

    kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).

  • Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)

    Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.

  • Kraj a dnešní okres

    Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.

  • Jedna látka pod více zápisy

    Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.

  • Opakované řádky 2004 až 2006

    Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.

  • Provozovatel za roky ze souboru MŽP

    Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).

  • Zda provozovatele jmenujeme

    Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.

Co z dat nevyčtete

  • Rok 2022

    MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.

  • Provozovny pod prahem

    Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.

  • Porovnání s povolenými limity

    IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.

  • Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient

    Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.

  • Kam emise dopadají

    Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.

  • Množství v odpadních vodách za rok 2021

    Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.

Zlomy v řadě

  • 2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky

    Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).

  • 2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy

    Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.

  • 2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR

    Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.

  • 2009: 2009: nový formát vrstev

    Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.

  • 2016: 2016: méně provozoven s odpady

    Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.

  • 2015: 2015: prázdný záznam

    Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.

  • 2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát

    Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.

  • 2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách

    Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.

  • 2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty

    Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.

  • 2022: 2022 chybí

    Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.

  • 2023: 2023: jeden řádek za látku

    Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.

  • 2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP

    Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.

Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.