statnifinance.cz
IRZ / Látky

Oxid dusný (N2O)

Ohlášeno v letech 2004 až 2025 jako ovzduší. Součty jsou náš výpočet: vždy jen této látky, jednoho typu a jedné jednotky. Součty přes různé látky neuvádíme.

Ohlášení je zákonná povinnost nad prahovými hodnotami, ne zjištění, že provozovna porušila limit.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Úniky do ovzduší

Součet ohlášených množství v kg (náš výpočet); pro roky ze souboru MŽP Množství celkem včetně havarijní části. Řádky mimo součty (g/rok, nečitelná množství) jsou v počtu položek.
2004: 2 315 560 kg2005: 2 692 304,4 kg2006: 2 317 399,5 kg2007: 1 861 313 kg2008: 1 369 924 kg2009: 1 430 203 kg2010: 1 006 990 kg2011: 1 170 968 kg2012: 1 159 690 kg2013: 851 232 kg2014: 1 024 104,598 kg2015: 1 263 655 kg2016: 1 064 892,4 kg2017: 674 449 kg2018: 606 590 kg2019: 449 637 kg2020: 452 640 kg2021: 1 264 256,227 kg2022: za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí2023: 1 377 771,203 kg2024: 1 098 943,392 kg2025: 1 440 720,115 kg20042010201520202025
Oxid dusný (N2O), ovzduší: součet ohlášených množství podle roku (náš výpočet, kg)
RokProvozovnyPoložkySoučet (náš výpočet)z toho havarijníPráh podle vrstvy CENIAPoznámka
2004112 315 560 kgzdroj neuvádí10 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2005442 692 304,4 kgzdroj neuvádí10 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2006332 317 399,5 kgzdroj neuvádí10 000 kg2004 až 2006: opakované řádky
2007221 861 313 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2008441 369 924 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2009551 430 203 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2010661 006 990 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2011661 170 968 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2012551 159 690 kgzdroj neuvádí10 000 kg
201355851 232 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2014661 024 104,598 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2015881 263 655 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2016771 064 892,4 kgzdroj neuvádí10 000 kg
201766674 449 kgzdroj neuvádí10 000 kg
201866606 590 kgzdroj neuvádí10 000 kg
201966449 637 kgzdroj neuvádí10 000 kg
202066452 640 kgzdroj neuvádí10 000 kg
202115151 264 256,227 kgzdroj neuvádí10 000 kg
2022za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí
202316161 377 771,203 kgzdroj neuvádí10 000 kg
202411111 098 943,392 kg0 kgzdroj neuvádí
202513131 440 720,115 kg0 kgzdroj neuvádí
Podle kraje, 2025 (kraj z kódu okresu provozovny, náš výpočet; místo provozovny není místo, kam emise dopadají)
KrajProvozovnyPoložkySoučet provozoven v kraji (náš výpočet)
Středočeský kraj33399 435,282 kg
Ústecký kraj22357 951 kg
Královéhradecký kraj1123 326 kg
Pardubický kraj22184 876 kg
Jihomoravský kraj1118 kg
Olomoucký kraj1121 294,827 kg
Zlínský kraj1163 624,006 kg
Moravskoslezský kraj22390 195 kg
Provozovny, které ohlásily Oxid dusný (N2O) (ovzduší) za 2025: 13 položek

Seřazeno podle ohlášeného množství, bez pořadí. Množství je údaj ze zdroje v jednotce, jak ji zdroj dodal. Provozovatele jmenujeme jen tam, kde podle registru RES nebo MONITOR nejde o fyzickou osobu (zvlášť pro každý rok).

Provozovna a provozovatelMnožstvíHavarijní částMnožství celkemMetoda
Teplárna Kladno - ELEKTRÁRNA KLADNOTeplárna Kladno s.r.o., IČO 26735865, okres Kladno335 158,048 kg0 kg335 158,048 kgC (vypočteno), OTH
Provozy Teplárny a Tepelná energetikaENERGETIKA TŘINEC, a.s., IČO 47675896, okres Frýdek-Místek318 309 kg0 kg318 309 kgM (měřeno), PER
Lovochemie, a.s., LovosiceLovochemie, a.s., IČO 49100262, okres Litoměřice259 834 kg0 kg259 834 kgM (měřeno), CEN/ISO
KAYSER,s.r.o.Kayser Berndorf s.r.o., IČO 27100472, okres Svitavy145 176 kg0 kg145 176 kgC (vypočteno), MAB
Mondi Štětí a.s. - CelulozkaMondi Štětí a.s., IČO 26161516, okres Litoměřice98 117 kg0 kg98 117 kgM (měřeno), OTH
BorsodChem MCHZ, s.r.o.BorsodChem MCHZ, s.r.o., IČO 26019388, okres Ostrava-město71 886 kg0 kg71 886 kgM (měřeno), CEN/ISO
Teplárna Zlín s.r.o.Teplárna Zlín s.r.o., IČO 08803455, okres Zlín63 624,006 kg0 kg63 624,006 kgC (vypočteno), OTH
Teplárna ŠKO-ENERGO s.r.o.ŠKO-ENERGO, s.r.o., IČO 61675938, okres Mladá Boleslav47 254,234 kg0 kg47 254,234 kgC (vypočteno), SSC
Synthesia a. s.Synthesia, a.s., IČO 60108916, okres Pardubice39 700 kg0 kg39 700 kgM (měřeno), OTH
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., IČO 25029673, okres Rychnov nad Kněžnou23 326 kg0 kg23 326 kgM (měřeno), OTH
Teplárna OlomoucVeolia Energie ČR, a.s., IČO 45193410, okres Olomouc21 294,82669 kg0 kg21 294,82669 kgM (měřeno), OTH
Rafinérie Kralupy nad VltavouORLEN Unipetrol RPA s.r.o., IČO 27597075, okres Mělník17 023 kg0 kg17 023 kgE (odhadnuto), Nezadáno
Středisko KníniceAGROSPOL, agrární družstvo, IČO 49447564, okres Blansko18 kg0 kg18 kgC (vypočteno), PER

náš počet položek: jedna položka je jeden řádek zdroje.

Stav datOhlašovací roky 2004 až 2021, 2023 až 2025 (za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí). Soubor MŽP za rok 2025 stažen 1. 11. 2026 (SHA-256 f0b6a437d53b…), provozovatelé podle registru CRŽP ke dni 26. 10. 2026, historie z mapové služby CENIA stažena 24. 9. 2026. Soubor MŽP nese vždy jen poslední rok; starší roky máme z vlastního archivu. Zdroj: IRZ.

Jak počítáme

Co zdroj dodává (údaj ze zdroje)

  • Pro každou provozovnu, ohlašovací rok, typ a látku ohlášené množství a jeho jednotku.
  • U odpadů množství za provozovnu a rok, nebezpečný a ostatní odpad, v tunách.
  • Od roku 2024: metodu zjištění (měřeno, vypočteno, odhadnuto) s klasifikací, havarijní část a celkové množství, u odpadů způsob nakládání (využití R, odstranění D).
  • Do roku 2023: ohlašovací práh u každého řádku, jak ho uvádí vrstva CENIA.
  • O provozovně: IČP, název, obec (ZÚJ), okres (LAU1), CZ-NACE (do roku 2008 OKEČ), činnosti podle IRZ, E-PRTR a IPPC, příznak E-PRTR, povodí.
  • IČO a název provozovatele: po letech ve vrstvách CENIA; pro roky ze souboru MŽP z registru CRŽP.

Co počítáme a zařazujeme my (náš výpočet, naše klasifikace)

  • Součty za republiku, kraj a okres

    Součet ohlášených množství JEDNÉ látky, JEDNOHO typu a JEDNÉ jednotky. Zdroj žádné součty nevede. Nejde o emise celé země: provozovny pod prahem neohlašují a inventuru emisí vede ČHMÚ. Pro roky ze souboru MŽP sčítáme sloupec Množství celkem (včetně havarijní části, údaj zdroje); havarijní část ukazujeme zvlášť. Součty přes různé látky neuvádíme.

  • Neobvykle vysoké hodnoty

    U každé provozovny porovnáváme roční hodnotu s mediánem všech jejích let u téže látky, typu a jednotky. Je-li víc než 100krát vyšší a tvoří-li zároveň aspoň 1 % celostátního součtu té látky a typu v daném roce, do našich součtů ji nezapočítáváme a uvádíme ji vedle součtu (menší hodnoty součet viditelně nemění, necháváme je v něm). Často jde o hodnotu zhruba 1000krát vyšší než obvykle, což odpovídá kilogramům zapsaným jako tuny; zdroj ji neopravil a my ji neopravujeme. Pravidlo je mechanické a zachytí i skutečný jednorázový výkyv, který od chyby v datech nerozlišíme; proto ukazujeme součet s hodnotou i bez ní a seznam takových hodnot je v metodice.

  • Počty položek

    Počty řádků jsou náš počet položek, ne počet událostí: vrstva CENIA sdružuje až pět typů do jednoho záznamu provozovny a soubor MŽP dělí odpad jedné provozovny až do desítek dílčích řádků podle metody a způsobu nakládání. Proto u posledního roku uvádíme i počet klíčů (provozovna, typ, látka) a počet ohlašujících provozoven.

  • Převod jednotek

    kg/rok a kg jsou kg, t/rok a t jsou t. Řádky v g/rok (rok 2004) necháváme tak, jak je zdroj dodal, a do součtů nezapočítáváme: po převodu by většina hodnot byla nepravděpodobně malá. U odpadů 2007 a 2008 vrstva jednotku neuvádí; tuny odvozujeme z roku 2009 (medián poměru 1,19 u 634 provozoven).

  • Typ podle pozice sloupce (2009 až 2021)

    Ve vrstvách 2009 až 2021 nese záznam až pět pozic; pozice 1 až 5 řadíme k ovzduší, vodě, půdě, odpadním vodám a látkám v odpadech (naše klasifikace). V roce 2021 zdroj pozici 5 popisuje jako přenosy v odpadních vodách, její látky ale odpovídají přenosům v odpadech; popisek zdroje ukazujeme vedle naší klasifikace.

  • Kraj a dnešní okres

    Z kódu okresu (LAU1). Kódy CZ061 a CZ062 z doby před rokem 2008 a pražské kódy CZ0101 až CZ010F převádíme na dnešní kódy.

  • Jedna látka pod více zápisy

    Zápisy lišící se jen velikostí písmen a mezerami slučujeme, stejně jako 1,2-dichlorethan psaný jako EDC a DCE. PAU (2004 až 2008) a PAH necháváme zvlášť. Oxid uhličitý a oxid uhličitý bez spalování biomasy jsou dvě řady, které se nesčítají. Seznam sloučených zápisů je v metodice.

  • Opakované řádky 2004 až 2006

    Vrstvy 2004 až 2006 opakují tentýž údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou.

  • Provozovatel za roky ze souboru MŽP

    Soubor s úniky a přenosy IČO provozovatele neuvádí; bereme ho z registru provozoven CRŽP staženého spolu se souborem nebo před ním. U starších let platí provozovatel, kterého uvádí vrstva daného roku (provozovatel se mění: v roce 2023 měla řada provozoven jiného provozovatele než dnes).

  • Zda provozovatele jmenujeme

    Podle právní formy v Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo v registru MONITOR, zvlášť pro každý rok. Když nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, provozovnu uvádíme jen okresem; její čísla jsou v součtech.

Co z dat nevyčtete

  • Rok 2022

    MŽP data za rok 2022 zveřejnilo, soubor později přepsalo novějším rokem; kopii nemáme. Mapová služba CENIA vrstvu za rok 2022 nemá.

  • Provozovny pod prahem

    Kdo je pod ohlašovacím prahem, neohlašuje; chybějící řádek není nula. Práh přitom není spodní hranicí dat: objevují se i hodnoty pod ním.

  • Porovnání s povolenými limity

    IRZ neříká, zda někdo překročil limit svého povolení.

  • Příjemce odpadu, katalogové číslo, recipient

    Katalog otevřených dat je slibuje, v souboru nejsou. Soubor proto neříká, komu byl odpad předán ani do kterého toku šly odpadní vody.

  • Kam emise dopadají

    Místo provozovny není místo, kam emise dopadají.

  • Množství v odpadních vodách za rok 2021

    Vrstva 2021 uvádí u přenosů v odpadních vodách látku a práh, ale ne množství.

Zlomy v řadě

  • 2004 až 2006: 2004 až 2006: opakované řádky

    Vrstvy opakují údaj pro každou kategorii IPPC provozovny; shodné řádky počítáme jednou (náš výpočet).

  • 2004 až 2009: Do roku 2009 staré kódy

    Činnost podle OKEČ místo CZ-NACE a kódy krajů z doby před rokem 2008; kraje převádíme na dnešní.

  • 2007 až 2008: Odpady 2007 a 2008 jen za provozovny E-PRTR

    Za tyto roky jsou odpady jen v podmnožině E-PRTR a bez jednotky; před rokem 2007 odpady ve vrstvách nejsou.

  • 2009: 2009: nový formát vrstev

    Od roku 2009 nese záznam provozovny až pět pozic; typ určujeme podle pozice.

  • 2016: 2016: méně provozoven s odpady

    Počet provozoven ohlašujících odpad klesl mezi lety 2015 a 2016 přibližně na polovinu; důvod data neuvádějí.

  • 2015: 2015: prázdný záznam

    Vrstva emisí 2015 obsahuje jeden prázdný záznam, který rozbíjí její výstup ve formátu JSON; data bereme ve formátu CSV.

  • 2017: Od 2017 oxid uhličitý dvakrát

    Od roku 2017 se ohlašuje i oxid uhličitý bez spalování biomasy. Obě řady se nesčítají.

  • 2021: 2021: přenosy v odpadech a odpadních vodách

    Pozici 5 zdroj popisuje jako přenosy v odpadních vodách, látky odpovídají přenosům v odpadech (řadíme je tam, naše klasifikace). Množství přenosů v odpadních vodách vrstva neuvádí.

  • 2021: 2021: prahy u přenosů v odpadech skryty

    Prahy u pozice 5 v roce 2021 odpovídají seznamu pro odpadní vody (měď 50 kg místo 500 kg), proto je u této řady neukazujeme.

  • 2022: 2022 chybí

    Za 2022 strojově čitelná data dnes zdroj nenabízí.

  • 2023: 2023: jeden řádek za látku

    Vrstva 2023 má jeden řádek za provozovnu, typ a látku.

  • 2024 až 2025: Od 2024 soubor MŽP

    Dílčí řádky podle metody a způsobu nakládání, bez prahů, provozovatel z registru CRŽP. Součty používají Množství celkem včetně havarijní části; havarijní část ukazujeme zvlášť.

Údaje ukazujeme tak, jak je zdroj dodal; co počítáme my, je označeno jako náš výpočet. Chybějící údaj není nula. Zdroj: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) (otevřená data). Data: Integrovaný registr znečišťování (MŽP; historická data CENIA pod licencí CC0 1.0). Součty, převody jednotek, zařazení typů podle pozice ve vrstvě, kraje z kódů okresů a sloučení zápisů látek: statnifinance.cz. Licence CC0 1.0 platí pro historická data CENIA (mapová služba IRZ, ohlašovací roky 2004 až 2023). U souborů MŽP (úniky a přenosy látek, provozovny IRZ v CRŽP) uvádí Národní katalog otevřených dat podmínky užití: neobsahují autorská díla, nejsou autorskoprávně chráněnou databází ani databází chráněnou zvláštním právem pořizovatele. Historická data CENIA jsou pod licencí CC0 1.0. Příznak katalogu, že data neobsahují osobní údaje, neodpovídá obsahu: mezi provozovateli jsou podnikající fyzické osoby. Celá metodika.