statnifinance.cz
Smlouvy / Změny roku

Největší změny

Rok 2019 oproti roku 2018: počet zveřejněných záznamů a největší změny součtu hodnot bez DPH uvedených při podpisu (náš výpočet); rok je rok zveřejnění. Vlevo pokles, vpravo nárůst.

Stav datZveřejněno v registru 1. 7. 2016 až 31. 8. 2026. Naše kopie je za registrem pozadu: nejnovější smlouva v ní byla zveřejněna 31. 8. 2026. Smlouvy zveřejněné po tomto datu v datech nejsou. Měsíční exporty vygenerované do 22. 9. 2026, staženy 22. 9. 2026. Platné smlouvy = verze platná k 31. 8. 2026. Rok = rok zveřejnění. Zdroj: Registr smluv (MV ČR).

Záznamů 2019795 507verze platné k 31. 8. 2026
Proti roku 2018+14 080záznamů
Relativně+1,8 %změna počtu záznamů
Součet uvedených hodnot bez DPH 2019nejméně3,2 bil. Kčhodnoty uvedené při podpisu, vč. dodatků (náš výpočet)

2019: Hodnota bez DPH uvedena u 538 397 z 795 507 smluv (68 %); 112 950 jen s DPH, 8 917 jen v cizí měně, 135 241 bez hodnoty, 2 hodnoty nezapočteny (údaj ze zdroje). Součet uvedených hodnot bez DPH: nejméně 3,2 bil. Kč (hodnoty uvedené při podpisu); z toho záznamy navazující na dřívější smlouvu (dodatky aj.): 97 781, 2,4 bil. Kč; z toho smlouvy označené jako financování / státní pokladna (naše klasifikace): 10 467, 2,2 bil. Kč.

2018: Hodnota bez DPH uvedena u 523 103 z 781 427 smluv (67 %); 112 072 jen s DPH, 9 228 jen v cizí měně, 137 024 bez hodnoty. Součet uvedených hodnot bez DPH: nejméně 2,4 bil. Kč (hodnoty uvedené při podpisu).

Dodatky mohou znovu uvádět hodnotu smlouvy, takže součet může obsahovat tytéž peníze vícekrát; smlouvy bez uvedené hodnoty v něm chybějí. Nejde o výdaje. Rozdíl dvou takových součtů proto neukazuje, o kolik se změnilo plnění; změny níže čtěte spolu s počty smluv a s největší smlouvou, která za změnou stojí.

Smluvní strany (mimo zveřejňující subjekt)

Strany se součtem nad 50 mil. Kč bez DPH v jednom z roků
Pokles součtu uvedených hodnot
Nárůst součtu uvedených hodnot

Smluvní strana je každá strana smlouvy kromě zveřejňujícího subjektu; registr roli dodavatele neuvádí. Částky jsou změny součtu hodnot bez DPH uvedených při podpisu (náš výpočet). Počítají se smlouvy s kladnou hodnotou bez DPH; počty u řádků jsou tyto smlouvy v obou letech. Řádek „1 smlouva = X %“ ukazuje největší smlouvu strany v roce, na jehož straně je změna. Dodatky mohou znovu uvádět hodnotu smlouvy, takže součet může obsahovat tytéž peníze vícekrát; smlouvy bez uvedené hodnoty v něm chybějí. Nejde o výdaje. Smlouva s více smluvními stranami se započítá každé z nich, takže součty za strany dohromady přesahují hodnotu smluv.

Z pořadí smluvních stran vynecháváme smlouvy, které náš filtr na předmětu označí jako financování nebo státní pokladnu (slova jako konfirmace, depozit, repo, treasury, zápůjčka, dluhopis, pokladní poukázka, „o financování“, „finančních prostředků“), a Ministerstvo financí jako smluvní stranu. Je to naše klasifikace podle klíčových slov, ne údaj registru. Termínované vklady, úvěry, kapitálové příspěvky, dotace a smlouvy o veřejné službě filtrem obvykle neprojdou a v pořadí zůstávají.

Oblasti smluv

Změna podle kategorie (naše klasifikace)

Změny součtu hodnot bez DPH uvedených při podpisu (náš výpočet), jen smlouvy od 1 mil. Kčbez DPH, zařazené naším porovnáním předmětu s klíčovými slovy. Kategorie „Ostatní“ tu není (nejméně 2,7 bil. Kč v roce 2019, nejméně 2,1 bil. Kč v roce 2018; 89 % součtu tohoto výběru v roce 2019). Dodatky mohou znovu uvádět hodnotu smlouvy, takže součet může obsahovat tytéž peníze vícekrát; smlouvy bez uvedené hodnoty v něm chybějí. Nejde o výdaje. Jak kategorie třídíme.

Zveřejňující subjekty s největším nárůstem součtu uvedených hodnot

Změna součtu proti roku 2018, bez DPH
Česká spořitelna, a.s.01
+554,9 mld. Kč
2019: 1 206 smluv, 2018: 555; součet +92 %

z toho smlouvy označené jako financování / státní pokladna (naše klasifikace): +549,0 mld. Kč

1 smlouva = 4 % součtu 2019 · financování / státní pokladna (naše klasifikace) · 45,0 mld. Kč · registr

Státní fond dopravní infrastruktury02
+195,7 mld. Kč
2019: 688 smluv, 2018: 701; součet +28 %

z toho smlouvy označené jako financování / státní pokladna (naše klasifikace): +200,3 mld. Kč

1 smlouva = 11 % součtu 2019 · dodatek (naše klasifikace) · 102,1 mld. Kč · registr

České dráhy, a.s.04
+26,6 mld. Kč
2019: 7 smluv, 2018: 0; v roce 2018 bez započtené hodnoty

1 smlouva = 95 % součtu 2019 · závazek veřejné služby (naše klasifikace) · 25,3 mld. Kč · registr

Statutární město Brno+11,2 mld. Kč

z toho smlouvy označené jako financování / státní pokladna (naše klasifikace): +169,1 mil. Kč

Kraj Vysočina+7,9 mld. Kč

z toho smlouvy označené jako financování / státní pokladna (naše klasifikace): −3,1 mil. Kč

Zveřejňující subjekty se součtem nad 100 mil. Kč bez DPH v jednom z roků; částky jsou změny součtu hodnot uvedených při podpisu (náš výpočet). Součet hodnot zveřejněných smluv není výdaj: zahrnuje i konfirmace repo a depozitních obchodů, úvěry, dotace a příjmové smlouvy, a dodatky mohou hodnotu smlouvy uvádět znovu. Počty u řádků jsou smlouvy s hodnotou bez DPH v obou letech. Financování v tomto seznamu nevynecháváme, jen ho vyčíslujeme.

Stav datZveřejněno v registru 1. 7. 2016 až 31. 8. 2026. Naše kopie je za registrem pozadu: nejnovější smlouva v ní byla zveřejněna 31. 8. 2026. Smlouvy zveřejněné po tomto datu v datech nejsou. Měsíční exporty vygenerované do 22. 9. 2026, staženy 22. 9. 2026. Platné smlouvy = verze platná k 31. 8. 2026. Rok = rok zveřejnění. Zdroj: Registr smluv (MV ČR).

2019: Hodnota bez DPH uvedena u 538 397 z 795 507 smluv (68 %); 112 950 jen s DPH, 8 917 jen v cizí měně, 135 241 bez hodnoty, 2 hodnoty nezapočteny (údaj ze zdroje).

Jak počítáme

Co čísla počítají

  1. 01

    Záznamy a verze

    Jeden záznam registru je jedna verze smlouvy. Platnou smlouvou rozumíme verzi platnou k 31. 8. 2026: záznam, který registr uvádí jako platný, a u smluv, jejichž platnou verzi registr zveřejnil až po 31. 8. 2026, jejich poslední verzi zveřejněnou do 31. 8. 2026 (náš výpočet). Každá smlouva se tak počítá jednou; nahrazené verze zobrazujeme u smlouvy, do počtů ani součtů nevstupují.

  2. 02

    Hodnota

    Registr má tři pole hodnoty: bez DPH, s DPH a v cizí měně. Součty, mediány, pásma a řazení používají jen hodnotu bez DPH. Smlouvy, které uvádějí jen cenu s DPH nebo jen cizí měnu, v součtech nejsou (nepřepočítáváme ani nedopočítáváme DPH); záporné hodnoty ze zdroje v součtech jsou.

  3. 03

    Rok

    Rok je rok zveřejnění v registru (měsíc exportu), ne rok uzavření smlouvy. Asi 6 % smluv bylo uzavřeno v dřívějším roce (v roce 2017 asi 14 %).

  4. 04

    Role

    Registr uvádí zveřejňující subjekt a seznam smluvních stran, roli dodavatele ani odběratele neuvádí. Smluvní stranou rozumíme každou stranu kromě zveřejňujícího subjektu; „příjemce“ je nepovinný příznak strany v registru. Smlouva s více smluvními stranami se započítá každé z nich, takže součty za strany dohromady přesahují hodnotu smluv.

  5. 05

    Pořadí smluvních stran

    Z pořadí smluvních stran vynecháváme smlouvy, které náš filtr na předmětu označí jako financování nebo státní pokladnu (slova jako konfirmace, depozit, repo, treasury, zápůjčka, dluhopis, pokladní poukázka, „o financování“, „finančních prostředků“), a Ministerstvo financí jako smluvní stranu. Je to naše klasifikace podle klíčových slov, ne údaj registru. Termínované vklady, úvěry, kapitálové příspěvky, dotace a smlouvy o veřejné službě filtrem obvykle neprojdou a v pořadí zůstávají.

  6. 06

    Dodatky

    Dodatky a navazující záznamy registr zveřejňuje jako samostatné záznamy a často v nich znovu uvádí celou částku smlouvy. Součty je zahrnují tak, jak jsou zveřejněny; stejné peníze tak mohou být v součtu vícekrát (např. smlouva SFDI č. 92/2024 a jejích 9 dodatků v roce 2024).

  7. 07

    Kategorie

    Kategorie jsou naše klasifikace: předmět smlouvy porovnáváme se seznamem klíčových slov a smlouva patří do první kategorie, jejíž slovo obsahuje. Zařazujeme jen smlouvy od 1 mil. Kč bez DPH; smlouvy jen s cenou s DPH nebo bez hodnoty zařazeny nejsou. Předmět v cizím jazyce nebo bez klíčového slova končí v „Ostatní“. Součet hodnot v kategorii uvádíme jako „nejméně“ (hodnoty uvedené při podpisu, náš výpočet), protože smlouvy bez uvedené hodnoty v něm chybějí; dodatky naopak mohou hodnotu smlouvy uvádět znovu, takže součet může obsahovat tytéž peníze vícekrát.

Co registr nezachycuje

  • Smlouvy do 50 000 Kč bez DPH

    Zveřejnit je zákon nevyžaduje; v registru jsou jen ty, které subjekt zveřejnil dobrovolně.

  • Výjimky podle § 3 zákona o registru smluv

    Některé subjekty a druhy smluv zákon ze zveřejnění vyjímá (například část smluv obchodních společností státu a obcí nebo smlouvy s utajovanými informacemi).

  • Nezveřejněné smlouvy

    Smlouvu, kterou subjekt do registru nevložil, v datech nevidíme.

  • Druh zakázky, kategorie, dodavatel

    Registr neuvádí druh zadávacího řízení, kategorii předmětu ani roli dodavatele. Příznak „příjemce“ je v registru nepovinný: u 60 % řádků smluvních stran chybí. Počty „jako příjemce“ proto zachycují jen smlouvy, kde ho zveřejňující subjekt vyplnil.

  • Období

    Data pokrývají zveřejnění od 1. 7. 2016 do 31. 8. 2026 (měsíční exporty registru). Smlouvy a verze zveřejněné po 31. 8. 2026 v datech nejsou.

  • Znepřístupněné záznamy

    Záznamy, které registr znepřístupnil, měsíční exporty neobsahují, a proto nejsou ani v našich datech.

Naše zpracování a klasifikace

  • Záznamy s hodnotou neodpovídající předmětu

    Tyto záznamy (idSmlouvy) uvádějí částku, která jejich předmětu neodpovídá: 33419365 (491,2 mld. Kč, implementace žádankového portálu), 24377243 (420,8 mld. Kč, pronájem LED kontejneru na akci), 34222057 (420,8 mld. Kč, údržba informačních ploch a bannerů), 34401197 (420,8 mld. Kč, čtvrtletní monitoring 12 ochranných známek, v předmětu je cena 3 750 Kč bez DPH za čtvrtletí a jednu známku), 8513335 (123,0 mld. Kč, průzkum znalosti signálů na semaforech; s DPH uvádí 148 830 Kč) a 34569997, 34481741 a 30837192 (44,8 / 8,9 / 8,8 mld. Kč, vždy jedna objednávka léků a zdravotnického materiálu Fakultní nemocnice Bulovka, každá vyšší než celkové náklady nemocnice za celý rok 2025, které podle jejích účetních výkazů v systému MONITOR činily 6,3 mld. Kč), 35924215 (3,6 mld. Kč, kupní smlouva na automobily Lesů města Brna) a 10295320 (minus 5,7 mld. Kč, stanovení vodného a stočného statutárního města Plzně na rok 2020; hodnota smlouvy nemůže být záporná). V počtech a seznamech jsou, označené jako údaj ze zdroje; jejich hodnotu do součtů, průměrů a pořadí nezapočítáváme. Záznam 32401873 (144,5 mld. Kč) mezi nimi už není: registr ho 21. 1. 2026 nahradil verzí s hodnotou 67 167,60 Kč, kterou počítáme.

  • Financování a státní pokladna

    Příznak financování je naše klasifikace podle klíčových slov v předmětu, ne údaj registru. Takto označené smlouvy tvoří většinu celkového součtu hodnot bez DPH. V součtech jsou. Pořadí smluvních stran počítáme bez smluv označených naším filtrem jako financování nebo státní pokladna a bez Ministerstva financí jako smluvní strany.

  • Kategorie

    Kategorie jsou naše klasifikace: předmět smlouvy porovnáváme se seznamem klíčových slov a smlouva patří do první kategorie, jejíž slovo obsahuje. Zařazujeme jen smlouvy od 1 mil. Kč bez DPH; smlouvy jen s cenou s DPH nebo bez hodnoty zařazeny nejsou. Předmět v cizím jazyce nebo bez klíčového slova končí v „Ostatní“. Součet hodnot v kategorii uvádíme jako „nejméně“ (hodnoty uvedené při podpisu, náš výpočet), protože smlouvy bez uvedené hodnoty v něm chybějí; dodatky naopak mohou hodnotu smlouvy uvádět znovu, takže součet může obsahovat tytéž peníze vícekrát.

  • Platnost k 31. 8. 2026

    Platnou smlouvou rozumíme verzi platnou k 31. 8. 2026: záznam, který registr uvádí jako platný, a u smluv, jejichž platnou verzi registr zveřejnil až po 31. 8. 2026, jejich poslední verzi zveřejněnou do 31. 8. 2026 (náš výpočet). Každá smlouva se tak počítá jednou; nahrazené verze zobrazujeme u smlouvy, do počtů ani součtů nevstupují.

  • Strana uvedená dvakrát

    Registr u některých smluv uvádí tutéž smluvní stranu dvakrát. Oba řádky zobrazujeme, opakovaný označujeme; v součtech a počtech za stranu se smlouva počítá jednou.

Hodnoty z registru zobrazujeme tak, jak je registr uvádí, a neopravujeme je. Neobvyklé hodnoty označujeme jako údaj ze zdroje s odkazem na záznam v registru, vlastní třídění jako naši klasifikaci. Chybějící údaj uvádíme jako chybějící, nikdy jako 0. Každé rozhodnutí při zpracování uvádíme v této části. Zdroj: Registr smluv, Ministerstvo vnitra ČR (měsíční exporty). Data: Registr smluv, Ministerstvo vnitra ČR (měsíční exporty data.smlouvy.gov.cz). Výběr, součty a výpočty: statnifinance.cz. Data přebíráme z veřejných exportů Registru smluv a uvádíme jejich zdroj. Licenci ani podmínky užití index exportů neuvádí. Celá metodika.

Předchozí verze

Do nového importu jsme zobrazovali data z jednorázového stažení 28. a 31. 12. 2025. Ta měla chyby našeho importu, které nová data nemají:

  • IČO uložené jako číslo, bez úvodních nul (64581 místo 00064581), a zaokrouhlená dlouhá čísla smluv.
  • Hodnota 0 ze zdroje uložená jako prázdná.
  • Platnost záznamů zmrazená ke dni stažení; pozdější změny v registru v datech nebyly.
  • Nedokončený prosinec 2025: z 31. 12. 2025 jsme měli 77 záznamů.