Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Přezkum zakázek u ÚOHS
Rozhodnutí v prvním stupni
6 072
údaj ze zdroje, právní moc 2008 až 2026
Rozhodnutí o rozkladu
2 199
údaj ze zdroje, druhý stupeň, předseda ÚOHS
Návrh zamítnut nebo řízení zastaveno
77,3 %
náš výpočet, 2 187 z 2 828, bez přestupků
Nápravné opatření
641
náš výpočet, první stupeň
Návrh na přezkum neznamená, že zadavatel pochybil. Většinu návrhů ÚOHS zamítne nebo řízení zastaví. V prvním stupni ÚOHS návrh zamítl nebo řízení zastavil v 2 187 z 2 828 rozhodnutí o návrzích a nápravných opatřeních (77,3 %, náš výpočet podle tříd výroků); nápravné opatření uložil v 641. Rozhodnutí o přestupcích zadavatelů počítáme zvlášť.
Rozhodnutí po letech
| Rok | návrh zamítnut | řízení zastaveno | nápravné opatření | přestupek zadavatele | jiný výrok |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 60 | 110 | 34 | 179 | 15 |
| 2025 | 70 | 100 | 52 | 297 | 10 |
| 2024 | 55 | 112 | 27 | 448 | 33 |
| 2023 | 56 | 98 | 47 | 515 | 6 |
| 2022 | 49 | 119 | 44 | 266 | 6 |
| 2021 | 71 | 136 | 45 | 269 | 15 |
| 2020 | 70 | 139 | 64 | 73 | 13 |
| 2019 | 58 | 126 | 62 | 107 | 9 |
| 2018 | 36 | 144 | 85 | 94 | 17 |
| 2017 | 44 | 127 | 68 | 121 | 11 |
| 2016 | 55 | 190 | 85 | 397 | 15 |
| 2015 | 28 | 108 | 28 | 277 | 12 |
| 2014 | 0 | 11 | 0 | 1 | 3 |
| 2013 | 0 | 11 | 0 | 1 | 0 |
| 2012 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| 2010 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| 2009 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 2008 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rok | rozklad zamítnut, rozhodnutí potvrzeno | rozhodnutí zrušeno, řízení zastaveno | rozhodnutí zrušeno a vráceno | přestupek zadavatele | řízení zastaveno | jiný výrok |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 116 | 9 | 20 | 0 | 0 | 11 |
| 2025 | 87 | 24 | 22 | 0 | 2 | 11 |
| 2024 | 93 | 20 | 13 | 1 | 2 | 17 |
| 2023 | 82 | 26 | 27 | 0 | 0 | 16 |
| 2022 | 79 | 27 | 23 | 0 | 0 | 14 |
| 2021 | 102 | 35 | 27 | 1 | 2 | 22 |
| 2020 | 106 | 19 | 27 | 0 | 0 | 23 |
| 2019 | 104 | 20 | 32 | 0 | 2 | 21 |
| 2018 | 102 | 17 | 29 | 0 | 4 | 14 |
| 2017 | 123 | 47 | 28 | 0 | 1 | 4 |
| 2016 | 241 | 78 | 32 | 0 | 0 | 8 |
| 2015 | 107 | 35 | 22 | 0 | 1 | 13 |
| 2014 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2013 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2012 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2010 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2009 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2008 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sbírka v otevřených datech obsahuje nejnovějších 10 000 rozhodnutí ÚOHS ze všech oblastí; nejstarší rok proto nemusí být úplný. Jak údaje vznikají.
Zadavatelé s nejvíce rozhodnutími
Pokuty po letech
| Rok | Rozhodnutí o přestupku | Částka započtena | Pokuty celkem |
|---|---|---|---|
| 2026 | 179 | 169 | nejméně 8,8 mil. Kč |
| 2025 | 297 | 290 | nejméně 8,6 mil. Kč |
| 2024 | 448 | 437 | nejméně 7,6 mil. Kč |
| 2023 | 515 | 496 | nejméně 10,2 mil. Kč |
| 2022 | 266 | 254 | nejméně 6,7 mil. Kč |
| 2021 | 269 | 255 | nejméně 6,7 mil. Kč |
| 2020 | 73 | 58 | nejméně 4,9 mil. Kč |
| 2019 | 107 | 89 | nejméně 10,1 mil. Kč |
| 2018 | 94 | 76 | nejméně 3,9 mil. Kč |
| 2017 | 121 | 94 | nejméně 15,3 mil. Kč |
| 2016 | 397 | 373 | nejméně 31,7 mil. Kč |
| 2015 | 277 | 241 | nejméně 10,0 mil. Kč |
| 2014 | 1 | 1 | nejméně 15 tis. Kč |
| 2013 | 1 | 1 | nejméně 80 tis. Kč |
| 2009 | 1 | 0 | žádná uvedená částka |
Součet je dolní mez: rozhodnutí, ve kterých částku v textu nenajdeme nebo jich je více, do něj nepočítáme. Nepočítáme ani pokuty, které předseda ÚOHS po rozkladu změnil nebo zrušil, a ty, u kterých rozhodnutí o rozkladu nemáme přiřazené.
Zdroj: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Sbírka rozhodnutí (otevřená data a stránky rozhodnutí), stav k 3. 11. 2026. IČO a evidenční čísla zakázek jsme převzali z textu rozhodnutí; jména lidí, kteří se v rozhodnutích objevují, nepřebíráme. Třídy výroků jsou náš výpočet podle číselníku ÚOHS. Sbírka rozhodnutí ÚOHS; import 8. 11. 2026.
