Politické strany · ÚDHPSH a Ministerstvo financí · IČO 00496936
Komunistická strana Čech a Moravy
Výroční finanční zprávy podle let
- 2017: zpráva v datech Úřadu (zpráva)
- 2018: zpráva v datech Úřadu (zpráva)
- 2019: zpráva v datech Úřadu (zpráva)
- 2020: zpráva v datech Úřadu, s dodatkem (zpráva)
- 2021: zpráva v datech Úřadu, s dodatkem (zpráva)
- 2022: zpráva v datech Úřadu (zpráva)
- 2023: zpráva v datech Úřadu (zpráva)
- 2024: zpráva v datech Úřadu (zpráva)
- 2025: zpráva v datech Úřadu (zpráva)
Kontrola Úřadu: zpráva je úplná.
Příjmy podle zprávy strany
| Řádek | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Příjmy celkem | 158 451 457 Kč | 89 576 400,5 Kč | 96 721 062 Kč | 88 090 202 Kč | 83 597 054,92 Kč | 40 017 156,59 Kč | 43 194 740 Kč | 57 040 909 Kč | 50 768 107,39 Kč |
| 2. Příspěvek státu na volební náklady | 39 310 000 Kč | 0 Kč | 4 938 720 Kč | 0 Kč | 19 381 700 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 8 518 050 Kč | 0 Kč |
| 3. Příspěvek státu na činnost | 60 400 000 Kč | 46 583 333 Kč | 45 000 000 Kč | 41 958 334 Kč | 24 033 333 Kč | 10 450 000 Kč | 10 450 000 Kč | 12 033 333 Kč | 14 000 000 Kč |
| 4. Členské příspěvky | 23 974 515 Kč | 14 418 144 Kč | 14 123 765 Kč | 12 093 853 Kč | 11 757 874,3 Kč | 10 887 486 Kč | 9 842 760 Kč | 10 097 659 Kč | 8 971 445 Kč |
| 5. Dary, dědictví a bezúplatná plnění | 9 509 673 Kč | 8 518 481,5 Kč | 7 026 851 Kč | 8 235 925 Kč | 4 836 305,62 Kč | 18 500 Kč | 468 638 Kč | 1 431 827 Kč | 1 639 628,7 Kč |
| 6. Nájem, pacht a prodej majetku | 24 823 631 Kč | 19 635 670 Kč | 21 335 258 Kč | 21 205 379 Kč | 20 924 306 Kč | 17 385 537 Kč | 20 802 507 Kč | 22 955 925 Kč | 24 448 376,74 Kč |
| 7. Úroky z vkladů | 189 748 Kč | 227 882 Kč | 190 647 Kč | 160 491 Kč | 122 153 Kč | 142 015 Kč | 518 705 Kč | 728 962 Kč | 371 219,95 Kč |
| 8. Podíl na podnikání jiných firem | 0 Kč | 0 Kč | 153 850 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč |
| 9. Tomboly, kulturní a společenské akce | 243 890 Kč | 192 890 Kč | 148 400 Kč | 96 160 Kč | 53 940 Kč | 70 945 Kč | 67 130 Kč | 71 820 Kč | 70 770 Kč |
| 10. Zápůjčky a úvěry | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 144 227 Kč | 84 110 Kč | 17 673,59 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč |
| 11. Příspěvek státu na politický institut | 0 Kč | 0 Kč | 3 803 571 Kč | 4 195 833 Kč | 2 403 333 Kč | 1 045 000 Kč | 1 045 000 Kč | 1 203 333 Kč | 1 266 667 Kč |
Kolik straně vyplatilo Ministerstvo financí
| Rok výplaty | MF vyplatilo (údaj ze zdroje) | Poznámka |
|---|---|---|
| 2025 | 15 440 833 Kč | |
| 2024 | 21 073 883 Kč | |
| 2023 | 11 495 000 Kč | |
| 2022 | 11 495 000 Kč | |
| 2021 | 45 818 366 Kč | |
| 2020 | 46 154 167 Kč | |
| 2019 | 53 742 291 Kč | |
| 2018 | 46 583 333 Kč | |
| 2017 | 99 710 000 Kč | |
| 2016 | 79 445 000 Kč | |
| 2015 | 83 245 000 Kč | |
| 2014 | 88 773 715 Kč | |
| 2013 | 150 792 317 Kč | |
| 2012 | 65 765 000 Kč | |
| 2011 | 61 727 500 Kč | |
| 2010 | 124 801 500 Kč | |
| 2009 | 76 137 310 Kč | |
| 2008 | 75 058 333 Kč | |
| 2007 | 76 625 000 Kč | |
| 2006 | 151 649 467 Kč | |
| 2005 | 89 950 000 Kč | |
| 2004 | 105 877 527 Kč | |
| 2003 | 91 850 000 Kč | |
| 2002 | 173 740 300 Kč | |
| 2001 | 76 508 333 Kč | |
| 2000 | 19 000 000 Kč | |
| 1999 | 19 166 667 Kč | |
| 1998 | 76 852 833 Kč |
MF straně v roce 2023 vyplatilo 11 495 000 Kč; ve sněmovních volbách 2021, posledních před tímto rokem, strana samostatně získala 193 817 hlasů. Na jeden hlas to dělá 59,31 Kč (náš výpočet). Bereme poslední rok, kdy se nekonaly sněmovní ani evropské volby a kdy se nekonaly ani rok předtím: příspěvek na volební náklady těchto voleb MF vyplácí v roce voleb nebo v roce po nich, a v takovém roce by se míchaly peníze za hlasy z dvojích voleb. Příspěvky státu upravuje § 20 zákona č. 424/1991 Sb.: stálý příspěvek (strana s alespoň 3 % hlasů ve sněmovních volbách), příspěvek na mandát (za každého poslance, senátora a člena zastupitelstva kraje a hlavního města Prahy) a příspěvek na politický institut. Příspěvek na úhradu volebních nákladů upravují volební zákony (ve sněmovních volbách 100 Kč za každý hlas strany, která získala alespoň 1,5 % hlasů, ve volbách do Evropského parlamentu 30 Kč za každý hlas strany, která získala alespoň 1 % hlasů). Podíl peněz na jeden hlas je proto jen hrubé měřítko, ne cena hlasu.
Mzdy a volební kampaně
| Výdaj | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mzdové výdaje | 51 836 487 Kč | 49 196 933 Kč | 43 483 566 Kč | 42 097 662,56 Kč | 39 219 241 Kč | 28 915 489 Kč | 21 806 723 Kč | 21 616 641 Kč | 19 579 104 Kč |
| Volby do Poslanecké sněmovny | 28 825 035 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 25 231 974,04 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč |
| Volby do Senátu | 138 708 Kč | 6 247 226 Kč | 64 033 Kč | 5 220 277,66 Kč | 0 Kč | 1 357 864,62 Kč | 0 Kč | 1 022 073,39 Kč | 0 Kč |
| Volba prezidenta | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč |
| Volby do zastupitelstev krajů | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 16 113 968,34 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 18 023 361,88 Kč | 0 Kč |
| Volby do zastupitelstev obcí | 0 Kč | 9 009 552 Kč | 21 780 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 7 155 747,57 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč |
| Volby do Evropského parlamentu | 0 Kč | 0 Kč | 9 720 745,91 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč | 20 343 661,62 Kč | 0 Kč |
Kdo stranu financuje
2024: dary firem, jiných právnických osob a podnikajících fyzických osob 119 000 Kč (náš výpočet); řádek 5 zprávy 1 431 827 Kč
Firmy (2)
| Dárce (název podle RES) | IČO | Druh | Darů | Částka (údaj ze zdroje) |
|---|---|---|---|---|
| E.P. & O.S. Cheb spol. s r.o. | 40523322 | peníze | 1 | 7 000 Kč |
| HONE s.r.o. | 62509756 | peníze | 1 | 5 000 Kč |
Jiné strany a hnutí (1)
| Dárce (název podle RES) | IČO | Druh | Darů | Částka (údaj ze zdroje) |
|---|---|---|---|---|
| ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie | 71443240 | peníze | 2 | 100 000 Kč |
Jiné právnické osoby (spolky, nadace a další) (1)
| Dárce (název podle RES) | IČO | Druh | Darů | Částka (údaj ze zdroje) |
|---|---|---|---|---|
| MY, LIDÉ, z.s. | 19916353 | peníze | 1 | 7 000 Kč |
2023: dary firem, jiných právnických osob a podnikajících fyzických osob 3 000 Kč (náš výpočet); řádek 5 zprávy 468 638 Kč
2021: dary firem, jiných právnických osob a podnikajících fyzických osob 100 Kč (náš výpočet); řádek 5 zprávy 4 836 305,62 Kč
2020: dary firem, jiných právnických osob a podnikajících fyzických osob 36 500 Kč (náš výpočet); řádek 5 zprávy 8 235 925 Kč
2019: dary firem, jiných právnických osob a podnikajících fyzických osob 3 200 Kč (náš výpočet); řádek 5 zprávy 7 026 851 Kč
2018: dary firem, jiných právnických osob a podnikajících fyzických osob 140 100 Kč (náš výpočet); řádek 5 zprávy 8 518 481,5 Kč
2017: dary firem, jiných právnických osob a podnikajících fyzických osob 184 755 Kč (náš výpočet); řádek 5 zprávy 9 509 673 Kč
Dluhy a úvěry
| Rok zprávy | Věřitel | Částka (údaj ze zdroje) | Splatnost |
|---|---|---|---|
| 2022 | ŠkoFIN s.r.o. | 17 673,59 Kč | 2023-03-13 |
| 2021 | ŠkoFIN s.r.o. | 84 110 Kč | 2022-03-13 |
| 2020 | ŠkoFIN s.r.o. | 144 226,58 Kč | 2023-03-13 |
Podíly ve firmách
- 2025: FUTURA, a.s. (IČO 16192893), podíl 92
- 2024: FUTURA, a.s. (IČO 16192893), podíl 92
- 2023: FUTURA, a.s. (IČO 16192893), podíl 92
- 2022: FUTURA, a.s. (IČO 16192893), podíl 92
- 2021: FUTURA, a.s. (IČO 16192893), podíl 92
- 2020: FUTURA, a.s. (IČO 16192893), podíl 92
- 2019: FUTURA, a.s. (IČO 16192893), podíl 90.5
Ve volbách
- Sněmovna 2025: samostatně nekandidovalaZvolených, které strana navrhla: 0 (náš výpočet z registru ČSÚ).
- Krajské volby 2024: samostatně 1 786 hlasů (0,07 % platných hlasů ve 13 krajích), 0 mandátů listinV koalicích: ČSNS+KSČM+ČSSD (53 546 hlasů, 16 mandátů); ČSNS+KSČM (34 187 hlasů, 7 mandátů); NSKSČMSDČSSDDOM (19 816 hlasů, 4 mandátů); ČSNS+SOCDE+KSČM (14 052 hlasů, 5 mandátů); ČSNSKSČMSDČSSD (10 247 hlasů, 4 mandátů); ČSNS+KSČM+SD-SN (9 602 hlasů, 4 mandátů).Zvolených, které strana navrhla: 32 (náš výpočet z registru ČSÚ).
- Evropský parlament 2024: samostatně nekandidovalaV koalicích: ČSNS+KSČM+SD-SN (283 935 hlasů, 2 mandátů).
Zdroj a jak počítáme
Údaje uvádí strana sama; úplnost zprávy, kterou Úřad potvrzuje, neznamená, že jsou údaje správné. Úřad k tomu píše, že zpráva je úplná, obsahuje-li všechny požadované náležitosti a je-li předložena na předepsaném formuláři s přílohami, a že nejde o výsledek kontroly správnosti údajů.
Peníze od státu ukazujeme dvakrát a nikdy je nesčítáme: jednou tak, jak je strana zaúčtovala ve své výroční finanční zprávě (řádky příspěvků státu), podruhé tak, jak je Ministerstvo financí v daném roce vyplatilo. Mělo by jít o tytéž peníze viděné ze dvou stran. Rozdíl mezi nimi může znamenat, že strana a ministerstvo přiřadily platbu jinému roku; rozdíly, které umíme vysvětlit, popisujeme u daného roku. Ostatní rozdíly strana ani MF nevysvětlují a za chybu je neoznačujeme.
Zdroj: Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, výroční finanční zprávy stran. Úřad licenci neuvádí („Všechna práva vyhrazena“). Výroční finanční zprávy zveřejňuje ze zákona (zákon č. 424/1991 Sb., § 19g odst. 1 písm. c) a § 19h odst. 5); údaje z nich přebíráme jako úřední dílo podle § 3 autorského zákona a uvádíme Úřad a zprávu jako zdroj. Každé číslo je podle výroční finanční zprávy strany za daný rok, jak ji strana podala.
Platby MF: Ministerstvo financí ČR, Příspěvky ze státního rozpočtu uhrazené politickým stranám a politickým hnutím, licence CC0 1.0. Výsledky voleb: Český statistický úřad (CC BY 4.0).
Náš výpočet
Součty za všechny strany
Součet řádků výročních finančních zpráv všech stran, které zprávu v datech Úřadu podaly, za daný rok. Strany, které podaly zprávu jen v PDF nebo ji nepodaly, v součtu nejsou. Dar jedné strany druhé je v součtu dvakrát (v příjmech dárce i v darech příjemce); kolik to je, uvádíme zvlášť a od součtu neodečítáme.
Dary od jiných stran, sečtené dvakrát
Součet darů v penězích a bezúplatných plnění z příloh zpráv, jejichž dárcem je politická strana nebo hnutí, které za týž rok také podalo zprávu v datech Úřadu, a jehož příjmy jsou proto v součtu také.
Dary firem
Součet darů v penězích a bezúplatných plnění z příloh zprávy o darech právnických osob a podnikajících fyzických osob; řádky s nulovou částkou nepočítáme.
Peníze od MF na jeden hlas
Co MF straně vyplatilo v posledním roce, kdy se ani v něm, ani rok předtím nekonaly sněmovní ani evropské volby (v takových letech MF vyplácí i jednorázový příspěvek na volební náklady), dělené hlasy, které strana získala v posledních sněmovních volbách před tímto rokem. Počítáme jen tehdy, když strana v těchto volbách kandidovala samostatně a získala alespoň 3 % platných hlasů (hranice stálého příspěvku); jinak podíl nepočítáme.
Stav dat
Zprávy za roky 2017 až 2025; import na web 4. října 2026 (7 896 souborů Úřadu).
