Dotace ze státního rozpočtu · kapitola 0313
0313 Ministerstvo práce a sociálních věcí
Jde o vyplacené částky podle měsíce platby, ne o rozhodnutí o dotaci. Rozhodnutí vede Registr dotací (IS ReD). Nejsou tu dotace ze státních fondů, krajů a obcí ani evropské platby mimo kapitoly státního rozpočtu.
Kapitola je ve výkazu od roku 2014. Částky jsou vyplacené, ne přiznané; opravy se zápornou částkou jsou započteny tak, jak je ministerstvo vykázalo.
Součty se nebudou shodovat s Registrem dotací (IS ReD), Hlídačem státu ani údaji v tisku: ty počítají přiznané dotace, jiné zdroje nebo jiné období.
Vyplaceno 2014 až červen 2026
144,3 mld. Kč
náš výpočet, součet přes zlom v řadě (od 2022 a 2023 vykazují další kapitoly)
Programů
23
náš výpočet, různé kódy programu
Paragrafů
30
náš výpočet, čtyřmístné kódy
Fyzické osoby a subjekty, které neuvádíme jménem
38 řádků
náš výpočet, 27,5 mil. Kč
Po letech
| Rok | Vyplaceno | Řádků | Záporné opravy |
|---|---|---|---|
| 2014 | 530,8 mil. Kč | 900 | 194-277,2 mil. Kč |
| 2015 | 586,8 mil. Kč | 451 | 0 |
| 2016 | 376,1 mil. Kč | 138 | 2-467 tis. Kč |
| 2017 | 298,9 mil. Kč | 88 | 1-6,6 mil. Kč |
| 2018 | 470,2 mil. Kč | 102 | 2-30,7 mil. Kč |
| 2019 | 161,1 mil. Kč | 48 | 1-39 tis. Kč |
| 2020 | 236,2 mil. Kč | 27 | 0 |
| 2021 | 309,8 mil. Kč | 54 | 0 |
| 2022zlom v řadě | 2,0 mld. Kč | 161 | 0 |
| 2023zlom v řadě | 32,2 mld. Kč | 4 274 | 35-196,5 mil. Kč |
| 2024 | 33,0 mld. Kč | 6 435 | 13-6,0 mil. Kč |
| 2025 | 38,4 mld. Kč | 8 599 | 9-7,7 mil. Kč |
| 2026leden až červen 2026, neúplný rok | 35,8 mld. Kč | 5 259 | 25-22,3 mil. Kč |
Poslední měsíce
| Měsíc | Vyplaceno (náš výpočet) | Řádků |
|---|---|---|
| červenec 2024 | 1,0 mld. Kč | 883 |
| srpen 2024 | 412,1 mil. Kč | 510 |
| září 2024 | 499,8 mil. Kč | 505 |
| říjen 2024 | 565,8 mil. Kč | 618 |
| listopad 2024 | 648,1 mil. Kč | 608 |
| prosinec 2024 | 877,4 mil. Kč | 654 |
| leden 2025 | 556,5 mil. Kč | 346 |
| únor 2025 | 16,2 mld. Kč | 522 |
| březen 2025 | 1,8 mld. Kč | 1 116 |
| duben 2025 | 693,5 mil. Kč | 576 |
| květen 2025 | 642,4 mil. Kč | 652 |
| červen 2025 | 11,8 mld. Kč | 768 |
| červenec 2025 | 1,2 mld. Kč | 969 |
| srpen 2025 | 1,4 mld. Kč | 843 |
| září 2025 | 672,4 mil. Kč | 585 |
| říjen 2025 | 915,9 mil. Kč | 674 |
| listopad 2025 | 1,1 mld. Kč | 816 |
| prosinec 2025 | 1,4 mld. Kč | 732 |
| leden 2026 | 466,0 mil. Kč | 371 |
| únor 2026 | 6,0 mld. Kč | 620 |
| březen 2026 | 1,5 mld. Kč | 923 |
| duben 2026 | 23,0 mld. Kč | 1 118 |
| květen 2026 | 2,1 mld. Kč | 906 |
| červen 2026 | 2,6 mld. Kč | 1 321 |
Programy a paragrafy
| Program (údaj ze zdroje) | Vyplaceno (náš výpočet) | Řádků |
|---|---|---|
| Z1301 | 102,8 mld. Kč | 116 |
| Z1309 | 18,2 mld. Kč | 16 539 |
| Z1307 | 7,3 mld. Kč | 2 317 |
| Z1302 | 6,6 mld. Kč | 1 663 |
| 01331 | 2,5 mld. Kč | 571 |
| Z1305 | 2,0 mld. Kč | 1 607 |
| 11334 | 1,1 mld. Kč | 1 286 |
| Z1310 | 1,0 mld. Kč | 165 |
| 11331 | 852,2 mil. Kč | 142 |
| Z1312 | 756,8 mil. Kč | 1 210 |
| Z1313 | 317,1 mil. Kč | 8 |
| 11335 | 303,9 mil. Kč | 198 |
| Z1304 | 104,2 mil. Kč | 103 |
| Z1303 | 86,3 mil. Kč | 132 |
| Z1322 | 61,5 mil. Kč | 14 |
| Z1320 | 48,2 mil. Kč | 82 |
| Z1311 | 48,0 mil. Kč | 94 |
| Z1317 | 38,5 mil. Kč | 180 |
| Z1315 | 32,8 mil. Kč | 74 |
| Z1308 | 9,5 mil. Kč | 20 |
| Z1321 | 7,2 mil. Kč | 9 |
| Z1318 | 505 tis. Kč | 4 |
| 01351 | 250 tis. Kč | 2 |
| Paragraf (údaj ze zdroje) | Vyplaceno (náš výpočet) | Řádků |
|---|---|---|
| 4359 | 105,3 mld. Kč | 2 037 |
| 4369 | 25,5 mld. Kč | 18 873 |
| 4350 | 2,9 mld. Kč | 620 |
| 4357 | 1,7 mld. Kč | 316 |
| 4312 | 1,2 mld. Kč | 518 |
| 4399 | 1,1 mld. Kč | 1 287 |
| 4324 | 1,0 mld. Kč | 165 |
| 4339 | 802,5 mil. Kč | 1 399 |
| 4379 | 791,9 mil. Kč | 232 |
| 4344 | 702,6 mil. Kč | 189 |
| 4371 | 661,7 mil. Kč | 113 |
| 4352 | 543,0 mil. Kč | 91 |
| 4376 | 516,0 mil. Kč | 184 |
| 4351 | 434,7 mil. Kč | 214 |
| 4380 | 231,7 mil. Kč | 6 |
| 4356 | 207,8 mil. Kč | 52 |
| 4378 | 161,8 mil. Kč | 46 |
| 4372 | 109,9 mil. Kč | 38 |
| 2580 | 85,4 mil. Kč | 2 |
| 4374 | 77,5 mil. Kč | 43 |
| 3662 | 61,5 mil. Kč | 14 |
| 4354 | 34,9 mil. Kč | 26 |
| 4355 | 31,6 mil. Kč | 10 |
| 4373 | 25,2 mil. Kč | 21 |
| 4329 | 9,5 mil. Kč | 20 |
| 4377 | 3,6 mil. Kč | 8 |
| 4375 | 3,1 mil. Kč | 5 |
| 4345 | 918 tis. Kč | 3 |
| 4334 | 637 tis. Kč | 2 |
| 4358 | 335 tis. Kč | 2 |
Padesát největších příjemců mimo veřejné rozpočty a zprostředkovatele
| # | Příjemce | Skupina | Vyplaceno | Řádků |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Za sklem o.s.IČO 22901531profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 533,9 mil. Kč | 59 |
| 2 | Romodrom, o.p.s.IČO 26537036profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 401,9 mil. Kč | 178 |
| 3 | Tichý svět, o.p.s.IČO 26611716profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 364,7 mil. Kč | 31 |
| 4 | Člověk v tísni, o.p.s.IČO 25755277profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 348,2 mil. Kč | 484 |
| 5 | Global Partner sociální služby s.r.o.IČO 17639786profil subjektu | Obchodní společnosti a státní podniky | 286,0 mil. Kč | 23 |
| 6 | Česká katolická charitaIČO 00445355profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 270,7 mil. Kč | 13 |
| 7 | Národní ústav pro autismus, z.ú.IČO 26623064profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 233,7 mil. Kč | 103 |
| 8 | Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.IČO 00025950profil subjektu | Vysoké školy a výzkumné instituce | 233,1 mil. Kč | 6 |
| 9 | Andělé Stromu života p. s.IČO 03632661profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 205,4 mil. Kč | 32 |
| 10 | Slezská diakonieIČO 65468562profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 191,1 mil. Kč | 101 |
| 11 | Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s.IČO 00499811profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 181,1 mil. Kč | 25 |
| 12 | Diecézní charita BrnoIČO 44990260profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 160,7 mil. Kč | 135 |
| 13 | Adámkova vila, Domov se zvláštním režimem, z. ú.IČO 09276181profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 159,7 mil. Kč | 17 |
| 14 | Clementas Janovice, s.r.o.IČO 07342802profil subjektu | Obchodní společnosti a státní podniky | 155,8 mil. Kč | 10 |
| 15 | Oblastní charita Červený KostelecIČO 48623814profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 154,4 mil. Kč | 38 |
| 16 | Společnost Podané ruce o.p.s.IČO 60557621profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 143,9 mil. Kč | 155 |
| 17 | ŽIVOT 90, z.ú.IČO 00571709profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 140,6 mil. Kč | 33 |
| 18 | ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s.IČO 44990901profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 134,4 mil. Kč | 60 |
| 19 | Diakonie ČCE - středisko VsetínIČO 73633178profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 134,1 mil. Kč | 71 |
| 20 | RUBIKON Centrum, z.ú.IČO 60446871profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 131,0 mil. Kč | 144 |
| 21 | Charita MostIČO 70828920profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 127,8 mil. Kč | 104 |
| 22 | Linka bezpečí, z.s.IČO 61383198profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 127,0 mil. Kč | 10 |
| 23 | Dohled na dosah, z.s.IČO 11806095profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 125,0 mil. Kč | 20 |
| 24 | Diakonie ČCE - středisko v SobotíněIČO 42766214profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 123,6 mil. Kč | 25 |
| 25 | Arcidiecézní charita PrahaIČO 43873499profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 118,0 mil. Kč | 39 |
| 26 | INTEGRAČNÍ CENTRUM SASOV z.ú.IČO 26652935profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 116,8 mil. Kč | 20 |
| 27 | CENTRUM HÁJEK z.ú.IČO 22845798profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 108,2 mil. Kč | 40 |
| 28 | Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s.IČO 27395286profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 108,1 mil. Kč | 33 |
| 29 | Dům sv. AntonínaIČO 00394190profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 107,0 mil. Kč | 24 |
| 30 | Prostor plus o.p.s.IČO 26594633profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 102,2 mil. Kč | 117 |
| 31 | Bílý kruh bezpečí, z.s.IČO 47607483profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 102,0 mil. Kč | 20 |
| 32 | Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v České republice, z.s.IČO 00676535profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 100,7 mil. Kč | 10 |
| 33 | Tyfloservis, o.p.s.IČO 26200481profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 100,1 mil. Kč | 11 |
| 34 | IQ Roma servis, z.s.IČO 65341511profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 99,8 mil. Kč | 133 |
| 35 | Anděl Strážný, z.ú.IČO 02771527profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 98,7 mil. Kč | 15 |
| 36 | Diakonie ČCE - Středisko celostátních programů a služebIČO 48136093profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 98,2 mil. Kč | 69 |
| 37 | Chytrá Péče s.r.o.IČO 27927946profil subjektu | Obchodní společnosti a státní podniky | 98,2 mil. Kč | 23 |
| 38 | Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s.IČO 45768676profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 91,2 mil. Kč | 92 |
| 39 | Linnet eu s.r.o.IČO 26010585profil subjektu | Obchodní společnosti a státní podniky | 89,3 mil. Kč | 10 |
| 40 | Domov Jeřabina Pelhřimov, příspěvková organizaceIČO 00511676profil subjektu | Příspěvkové organizace | 84,9 mil. Kč | 10 |
| 41 | K srdci klíč, o.p.s.IČO 27000222profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 84,7 mil. Kč | 74 |
| 42 | Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v.v.i.IČO 45773009profil subjektu | Vysoké školy a výzkumné instituce | 84,0 mil. Kč | 2 |
| 43 | Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČRIČO 49627325profil subjektu | Ostatní příjemci s IČO | 81,3 mil. Kč | 20 |
| 44 | Českomoravská konfederace odborových svazůIČO 00675458profil subjektu | Ostatní příjemci s IČO | 80,9 mil. Kč | 26 |
| 45 | Armáda spásy v České republice, z. s.IČO 40613411profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 78,8 mil. Kč | 92 |
| 46 | Clementas Mlékovice, s.r.o.IČO 25321307profil subjektu | Obchodní společnosti a státní podniky | 77,7 mil. Kč | 10 |
| 47 | Charita Česká KameniceIČO 70818134profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 77,1 mil. Kč | 38 |
| 48 | Oblastní charita Hradec KrálovéIČO 45979855profil subjektu | Církve a náboženské společnosti | 76,5 mil. Kč | 20 |
| 49 | Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolekIČO 65399447profil subjektu | Spolky a jejich pobočky | 72,1 mil. Kč | 34 |
| 50 | Centrum pro integraci cizinců, o.p.s.IČO 26631997profil subjektu | Obecně prospěšné společnosti a ústavy | 70,8 mil. Kč | 29 |
Fyzické osoby a subjekty, které neuvádíme jménem: 38 řádků, 27,5 mil. Kč (náš výpočet). Platby fyzickým osobám a příjemcům, u nichž nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, jen sčítáme; jméno, IČO ani název akce neuvádíme.
Veřejné rozpočty
Zprostředkovatelé podpory, všechny roky
Některé společnosti mimo veřejné rozpočty peníze ze státního rozpočtu samy dál rozdělují: vyplácejí z nich podporu výrobcům energie, zemědělcům nebo podnikatelům. Seznam takových zprostředkovatelů vedeme my (naše klasifikace) a u každého uvádíme, co s penězi dělá a podle čeho; do žebříčku příjemců je nezařazujeme.
| Zprostředkovatel | Co s penězi dělá (naše klasifikace) | Vyplaceno (náš výpočet) |
|---|---|---|
| Národní rozvojová banka, a.s.IČO 44848943profil subjektu | Národní rozvojová banka z těchto peněz poskytuje zvýhodněné úvěry, záruky a dotace podnikatelům a obcím v programech ministerstev.Podle: programy podpory ministerstev realizované bankou (např. MPO, MMR); banka je prostředník, konečnými příjemci jsou podpoření | 81,2 mil. Kč |
Stav datVýkaz Dotace ze státního rozpočtu za 1/2014 až 6/2026: RISPF_2014-2025.csv (1/2014 až 12/2025, soubor ze dne 29. 7. 2026), RISPF_2026003_NEW.csv (1/2026 až 3/2026, soubor ze dne 29. 7. 2026), RISPF_2026006_NEW.csv (4/2026 až 6/2026, soubor ze dne 29. 7. 2026); staženo 24. 9. 2026, v databázi od 24. 9. 2026. Právní formu příjemců jsme ověřili podle Registru ekonomických subjektů ČSÚ ze dne 15. 9. 2026 a registru MONITOR. Zdroj: Ministerstvo financí ČR, Státní pokladna, portál MONITOR (výkaz Dotace ze státního rozpočtu); podmínky užití dat MONITOR. Vynechání fyzických osob, součty a skupiny příjemců jsou naše.
Výkaz pokrývá roky 2014 až 2026; kapitoly do něj přibývaly: 0362 od roku 2021; 0304, 0306, 0312, 0377 od roku 2022; 0301, 0321, 0336, 0346, 0361 od roku 2023; 0378 od roku 2024. Kapitolu ukazujeme jen od prvního roku, kdy ve výkazu je.
Jak počítáme
Co čísla počítají
- 01
Co je jeden řádek
Jeden řádek výkazu je jedna vyplacená částka jednomu příjemci v jednom měsíci, s kapitolou, paragrafem, položkou a akcí. Rok a měsíc jsou měsícem platby, ne rokem rozhodnutí o dotaci.
- 02
Součty
Součty za rok, kapitolu, měsíc a příjemce jsou náš výpočet: sčítáme vyplacené částky řádků včetně záporných oprav, které uvádíme i zvlášť (počet a součet).
- 03
Zlomy v řadě
Kapitoly do výkazu přibývaly (0362 od 2021, 0304 od 2022, 0306 od 2022, 0312 od 2022, 0377 od 2022, 0301 od 2023, 0321 od 2023, 0336 od 2023, 0346 od 2023, 0361 od 2023, 0378 od 2024). Od roku 2022 a 2023 vykazují do výkazu další kapitoly; roky před a po zlomu nesrovnávejte. Tempo růstu přes zlom nepočítáme.
- 04
Veřejné rozpočty
Veřejné rozpočty (kraje, obce, státní fondy, svazky obcí a státní instituce) peníze dál přeposílají, například na platy ve školách; nejsou to koneční příjemci. Uvádíme je zvlášť a do žebříčku příjemců je nezařazujeme.
- 05
Kdo je uveden jménem
Jménem uvádíme jen příjemce s IČO, jejichž právní forma podle Registru ekonomických subjektů ČSÚ nebo registru MONITOR není fyzickou osobou. Ostatní řádky (bez IČO, se jménem a příjmením, s právní formou fyzické osoby nebo s formou, kterou nelze ověřit) jen sčítáme po kapitolách, měsících, programech a okresech.
- 06
Paragraf a program
Paragraf zkracujeme na první čtyři číslice šestimístného kódu výkazu. Program a stav akce uvádíme jako kód, jak ho výkaz uvádí.
Co přebíráme ze zdroje
- Každá platba: měsíc, kapitola, paragraf v podobě šesti číslic, položka, zdroj, účel, akce, program, titul, částka a měna, stav akce, datum dosažení účelu, obec a okres akce a příjemce, IČO, právní forma a obchodní jméno příjemce.
- Názvy kapitol podle číselníku kapitol MONITOR (název platný k 31. 12. posledního roku ve výkazu).
Co počítáme a třídíme my
Součty za rok, kapitolu, měsíc a příjemce
Sčítáme vyplacené částky řádků výkazu včetně záporných oprav. Výkaz uvádí jednotlivé platby, ne součty.
Paragraf (čtyři číslice)
První čtyři číslice šestimístného funkčního členění; dvojčíslí za nimi neinterpretujeme. Rozpočtová skladba zná čtyřmístné paragrafy; u 5 % řádků výkaz připojuje jiné dvojčíslí než 00.
Skupina příjemce
Skupinu příjemce určujeme my: podle druhu účetní jednotky v registru MONITOR (kraj, obec, městská část, svazek obcí, státní fond, organizační složka státu, příspěvková organizace), jinak podle právní formy, kterou výkaz u platby uvádí. Aby šlo oddělit veřejné rozpočty, které peníze přeposílají, od konečných příjemců.
Okres a kraj příjemce
Kraj odvozujeme z okresu sídla příjemce (kód LAU 1), jak ho výkaz uvádí: podle prvních pěti znaků kódu (kód NUTS 3 kraje), takže se do kraje počítají i pražské obvody (CZ0101 až CZ010A) a starší kódy okresů Vysočiny a Jihomoravského kraje (CZ061x, CZ062x). Zástupné kódy 888888 a 999999 okres nejsou. Výkaz kraj příjemce neuvádí.
Zprostředkovatelé podpory
Některé společnosti mimo veřejné rozpočty peníze ze státního rozpočtu samy dál rozdělují: vyplácejí z nich podporu výrobcům energie, zemědělcům nebo podnikatelům. Seznam takových zprostředkovatelů vedeme my (naše klasifikace) a u každého uvádíme, co s penězi dělá a podle čeho; do žebříčku příjemců je nezařazujeme. Aby žebříček příjemců neukazoval jako konečné příjemce subjekty, které peníze přeposílají.
Vynechání fyzických osob
Platby fyzickým osobám a příjemcům, u nichž nelze ověřit, že nejde o fyzickou osobu, jen sčítáme; jméno, IČO ani název akce neuvádíme. Výkaz u části plateb jmenuje fyzické osoby.
Naše zpracování
Celé znovunačtení
Každé čtvrtletí načítáme všechny soubory, které katalog MONITOR k výkazu uvádí. Ministerstvo po konci roku souhrnný soubor přestavuje a čtvrtletní soubory ruší, takže data nepřidáváme, ale nahrazujeme.
Okres
Okres je okres sídla příjemce, jak ho výkaz uvádí, ne místo, kde se akce konala. U řádků bez okresu (zástupný kód 888888 nebo prázdné pole) okres neuvádíme.
Co výkaz nezachycuje
- Rozhodnutí o dotaci a přiznaná částka (vede je Registr dotací, IS ReD).
- Dotace ze státních fondů, krajů a obcí a evropské peníze mimo kapitoly státního rozpočtu.
- Kapitoly, které do výkazu přibyly až v letech 2022 až 2024, za dřívější roky.
- Význam kódů stavu akce.
Platby přebíráme tak, jak je ministerstvo vykazuje, a neopravujeme je: záporné opravy započítáváme se znaménkem, kódy (stav akce, program) uvádíme doslovně. Co počítáme a třídíme my, je označeno. Zdroj: Ministerstvo financí ČR, Státní pokladna, portál MONITOR (datový katalog, Národní katalog otevřených dat, podmínky užití). Data: Ministerstvo financí ČR, Státní pokladna, portál MONITOR (výkaz Dotace ze státního rozpočtu). Vynechání fyzických osob, součty a skupiny příjemců: statnifinance.cz. Ministerstvo financí data portálu MONITOR dovoluje užívat a šířit za podmínek uvedených v podmínkách užití: uvést Ministerstvo financí ČR jako zdroj, nevyvolávat dojem, že ministerstvo užití schvaluje, data neupravovat ani je neužívat způsobem nebo v souvislosti, která by mohla působit klamavě, a odkázat na podmínky. Vynechání fyzických osob, součty a skupiny příjemců jsou naše. Národní katalog otevřených dat u výkazu uvádí, že osobní údaje neobsahuje; výkaz přesto u části plateb jmenuje fyzické osoby, proto platby fyzickým osobám neuvádíme jménem. Názvy a popisy akcí u organizací, které jménem uvádíme, přebíráme beze změny, jak je ministerstvo zveřejnilo; mohou obsahovat jména lidí (například autorů, umělců nebo zakladatelů firem).
