Nálezy / Limity zaměstnanců
Organizační složky státu pod závazným limitem zaměstnanců
Státní rozpočet stanoví každé kapitole (ministerstvu, úřadu) závazný počet zaměstnanců a závazný objem prostředků na platy. Ministerstvo financí ve státním závěrečném účtu každý rok tiskne tabulky „Plnění závazného počtu zaměstnanců“ a „Plnění závazných objemů prostředků na platy“: limit po změnách během roku, skutečnost a rozdíl. Tady je 10 let těchto tabulek (2016 až 2025) vedle sebe. Podrobně po kapitolách a úřadech jsou na stránce Zaměstnanci a platy státu.
Rok 2025 je vládní návrh státního závěrečného účtu, Poslanecká sněmovna ho zatím neprojednala.
Po letech
Organizační složky státu celkem (ministerstva, ústřední a další úřady, soudy, státní zastupitelství a další; strana 6 tabulek MF). Počty jsou přepočtené počty zaměstnanců, peníze na platy v korunách, obojí tak, jak je MF tiskne. Sloupce s počty kapitol jsou náš výpočet podle znaménka rozdílu, který MF u kapitoly tiskne.
| Rok | Limit po změnách | Skutečnost | Rozdíl | Plnění | Kapitol pod / na / nad limitem | Platy: limit po změnách | Platy: plnění |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 201 957 | 192 312 | 9 645 pod | 95,22 % | 37 / 0 / 1 z 38 | 82,2 mld. Kč | 98,92 % |
| 2017 | 205 073 | 194 160 | 10 913 pod | 94,68 % | 40 / 0 / 1 z 41 | 89,9 mld. Kč | 99,18 % |
| 2018 | 208 082 | 197 131 | 10 951 pod | 94,74 % | 41 / 0 / 1 z 42 | 99,2 mld. Kč | 99,95 % |
| 2019 | 209 268 | 198 793 | 10 475 pod | 94,99 % | 41 / 1 / 1 z 43 | 106,2 mld. Kč | 100,43 % |
| 2020 | 207 462 | 198 394 | 9 068 pod | 95,63 % | 41 / 1 / 1 z 43 | 111,8 mld. Kč | 99,88 % |
| 2021 | 209 906 | 199 847 | 10 059 pod | 95,21 % | 40 / 1 / 2 z 43 | 113,6 mld. Kč | 99,77 % |
| 2022 | 211 702 | 198 160 | 13 541 pod | 93,60 % | 40 / 2 / 1 z 43 | 115,5 mld. Kč | 99,35 % |
| 2023 | 213 124 | 197 417 | 15 707 pod | 92,63 % | 42 / 1 / 1 z 44 | 123,9 mld. Kč | 99,20 % |
| 2024 | 210 934 | 195 689 | 15 245 pod | 92,77 % | 41 / 1 / 1 z 43 | 126,3 mld. Kč | 98,86 % |
| 2025 (návrh) | 211 836 | 195 626 | 16 210 pod | 92,35 % | 40 / 2 / 1 z 43 | 133,7 mld. Kč | 99,83 % |
Počty zaměstnanců jsou přepočtené počty míst na plné úvazky v celoročním vyjádření (průměr za rok), jak je uvádí Ministerstvo financí. Nejde o počty osob: dva zaměstnanci na poloviční úvazek dávají jedno místo. Objem prostředků na platy zahrnuje platy a ostatní platby za provedenou práci (dohody); u příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků jen platy. Jde o korunové částky, jak je tiskne MF.
Kapitoly
Rozdíl skutečnosti a limitu po změnách, jak ho MF tiskne u každé kapitoly (strana 6), v pořadí čísel kapitol. 36 z 44 kapitol bylo pod limitem ve všech 10 letech; pod limitem v každém roce, kdy v tabulkách jsou, bylo 39 (náš výpočet).
| Kapitola | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 301 Kancelář prezidenta republiky | -9 | -9 | -10 | -10 | -11 | -8 | -13 | -16 | -15 | -10 |
| 302 Poslanecká sněmovna Parlamentu | -5 | -7 | -4 | -6 | -12 | -15 | -7 | -7 | -10 | -6 |
| 303 Senát Parlamentu | -22 | -22 | -23 | -22 | -24 | -20 | -18 | -12 | -11 | -11 |
| 304 Úřad vlády ČR | -109 | -95 | -70 | -49 | -20 | -42 | -55 | -76 | -34 | -44 |
| 306 Ministerstvo zahraničních věcí | -178 | -187 | -219 | -192 | -205 | -209 | -208 | -239 | -190 | -180 |
| 307 Ministerstvo obrany | -425 | -895 | -934 | -1 071 | -347 | -458 | -832 | -1 534 | -2 153 | -2 691 |
| 308 Národní bezpečnostní úřad | -21 | -36 | -18 | -14 | -16 | -13 | -21 | -21 | -27 | -29 |
| 309 Kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí | 4 | 1 | 1 | -8 | 8 | 3 | 1 | -2 | -1 | -2 |
| 312 Ministerstvo financí | -1 750 | -2 044 | -1 860 | -1 691 | -1 329 | -1 548 | -1 681 | -1 851 | -1 852 | -1 999 |
| 313 Ministerstvo práce a sociálních věcí | -1 281 | -1 336 | -1 207 | -1 084 | -827 | -687 | -1 139 | -1 567 | -934 | -1 382 |
| 314 Ministerstvo vnitra | -2 851 | -2 833 | -2 866 | -3 665 | -4 033 | -4 687 | -6 652 | -7 205 | -6 989 | -6 800 |
| 315 Ministerstvo životního prostředí | -138 | -131 | -141 | -148 | -83 | -104 | -112 | -183 | -147 | -125 |
| 317 Ministerstvo pro místní rozvoj | -124 | -126 | -121 | -56 | -76 | -87 | -101 | -103 | -102 | -117 |
| 321 Grantová agentura ČR | -1 | -3 | -5 | -3 | -3 | -1 | -1 | -2 | -3 | -4 |
| 322 Ministerstvo průmyslu a obchodu | -229 | -237 | -223 | -119 | -67 | -81 | -140 | -167 | -173 | -165 |
| 327 Ministerstvo dopravy | -98 | -113 | -101 | -71 | -48 | -55 | -62 | -87 | -132 | -94 |
| 328 Český telekomunikační úřad | -32 | -54 | -81 | -50 | -32 | -32 | -40 | -47 | -59 | -64 |
| 329 Ministerstvo zemědělství | -237 | -258 | -210 | -187 | -181 | -182 | -205 | -213 | -152 | -172 |
| 333 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy | -119 | -159 | -166 | -131 | -131 | -108 | -108 | -135 | -135 | -135 |
| 334 Ministerstvo kultury | -9 | -25 | -24 | -16 | -11 | -18 | -25 | -32 | -33 | -31 |
| 335 Ministerstvo zdravotnictví | -125 | -181 | -139 | 3 | -28 | 11 | -48 | 60 | 3 | 11 |
| 336 Ministerstvo spravedlnosti | -1 310 | -1 478 | -1 806 | -1 296 | -1 110 | -1 184 | -1 506 | -1 638 | -1 450 | -1 533 |
| 343 Úřad pro ochranu osobních údajů | -4 | -10 | -8 | -9 | -7 | -8 | -8 | -11 | -9 | -12 |
| 344 Úřad průmyslového vlastnictví | -16 | -24 | -26 | -22 | -13 | -18 | -18 | -19 | -17 | -19 |
| 345 Český statistický úřad | -88 | -101 | -99 | -99 | -47 | -42 | -30 | -33 | -26 | -30 |
| 346 Český úřad zeměměřický a katastrální | -235 | -267 | -273 | -239 | -191 | -193 | -217 | -241 | -229 | -236 |
| 348 Český báňský úřad | -11 | -8 | -6 | -6 | -5 | -6 | -6 | -9 | -8 | -7 |
| 349 Energetický regulační úřad | -47 | -49 | -57 | -39 | -36 | -43 | -35 | -31 | -30 | -29 |
| 353 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | -33 | -37 | -30 | -21 | -17 | -26 | -18 | -11 | -7 | -16 |
| 355 Ústav pro studium totalitních režimů | -26 | -23 | -41 | -28 | -17 | -19 | -20 | -24 | -27 | -25 |
| 358 Ústavní soud | -4 | -3 | -1 | -3 | -1 | -1 | -4 | -9 | -6 | -4 |
| 359 Úřad Národní rozpočtové rady | 0 | -1 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 | 0 | 0 | |
| 361 Akademie věd ČR | -3 | -3 | -7 | -1 | -3 | -5 | -4 | -5 | -4 | -4 |
| 362 Národní sportovní agentura | -1 | -21 | -25 | -26 | -12 | -7 | -6 | |||
| 364 Digitální a informační agentura | -35 | -106 | -59 | |||||||
| 371 Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí | -7 | -2 | -1 | -1 | -2 | -1 | 0 | -1 | 0 | |
| 372 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání | -4 | -4 | -6 | -3 | -1 | -3 | -2 | -3 | -4 | -5 |
| 373 Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře | -7 | -11 | -3 | -1 | -1 | 0 | -3 | 0 | ||
| 374 Správa státních hmotných rezerv | -39 | -35 | -42 | -33 | -21 | -36 | -45 | -45 | -42 | -40 |
| 375 Státní úřad pro jadernou bezpečnost | -15 | -23 | -21 | -11 | -23 | -25 | -21 | -20 | -21 | -32 |
| 376 Generální inspekce bezpečnostních sborů | -15 | -34 | -16 | -25 | -24 | -28 | -32 | -32 | -35 | -37 |
| 377 Technologická agentura ČR | -2 | -12 | -25 | -1 | -15 | -8 | -4 | -5 | -2 | -5 |
| 378 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost | -1 | -15 | -10 | -10 | -10 | -23 | -26 | -16 | -20 | |
| 381 Nejvyšší kontrolní úřad | -35 | -38 | -35 | -35 | -27 | -36 | -52 | -57 | -52 | -39 |
Záporné číslo: kapitola byla pod závazným limitem, kladné: nad ním (barevně), nula: na limitu. Prázdná buňka: kapitola v tabulce toho roku není. Názvy kapitol jsou z posledního roku, kdy je MF tiskne.
Příspěvkové organizace a bezpečnostní sbory
MF vede zvlášť příspěvkové organizace, hlavně regionální školství (strana 7); k organizačním složkám je nepřičítáme. Příslušníci bezpečnostních sborů a vojáci (strana 8) slouží v organizačních složkách a jsou už obsaženi v jejich počtech; MF je jen ukazuje zvlášť, proto je k nim také nepřičítáme. Příspěvkové organizace některých kapitol byly nad závazným limitem počtu zaměstnanců v 9 letech (2016, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025): Ministerstvo obrany: 2018 o 98, 2019 o 174, 2020 o 142, 2021 o 57, 2022 o 118, 2023 o 147, 2024 o 211, 2025 o 204; Ministerstvo práce a sociálních věcí: 2022 o 5; Ministerstvo životního prostředí: 2016 o 109, 2024 o 1, 2025 o 22; Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: 2023 o 1 219, 2024 o 6 209, 2025 o 7 110; Ministerstvo kultury: 2021 o 6, 2022 o 1; Digitální a informační agentura: 2023 o 1, 2024 o 3 (přepočtených míst, údaj ze zdroje).
| Rok | Příspěvkové organizace: limit po změnách | Rozdíl | Platy: plnění | Příslušníci a vojáci: limit po změnách | Rozdíl | Platy: plnění |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 235 855 | 5 813 pod | 99,91 % | 86 419 | 2 893 pod | 100,01 % |
| 2017 | 240 427 | 2 714 pod | 100,07 % | 87 743 | 3 842 pod | 99,66 % |
| 2018 | 248 062 | 5 148 pod | 99,80 % | 89 490 | 4 195 pod | 99,74 % |
| 2019 | 261 034 | 10 809 pod | 98,81 % | 91 281 | 4 882 pod | 99,99 % |
| 2020 | 267 979 | 2 725 pod | 103,24 % | 91 757 | 4 706 pod | 99,57 % |
| 2021 | 273 380 | 1 902 pod | 103,03 % | 93 833 | 5 591 pod | 99,54 % |
| 2022 | 279 187 | 170 pod | 102,77 % | 95 525 | 7 940 pod | 98,62 % |
| 2023 | 285 591 | 1 120 nad | 103,42 % | 97 346 | 9 333 pod | 98,48 % |
| 2024 | 285 436 | 5 953 nad | 104,04 % | 98 194 | 9 248 pod | 98,63 % |
| 2025 | 288 708 | 6 643 nad | 103,85 % | 99 144 | 9 712 pod | 99,74 % |
Co z toho plyne a co ne
Závazný limit je horní hranice, ne cíl. Přepočtený počet je průměr za rok, takže z rozdílu nevyčteme, kolik míst bylo neobsazených, na jak dlouho ani proč; data MF to neuvádějí. Tabulky ukazují jen to, že počet zaměstnanců organizačních složek byl každý rok pod limitem, zatímco plnění limitu prostředků na platy bylo 98,86 % až 100,43 %. Obě čísla dáváme vedle sebe, nepočítáme z nich průměrný plat a netvrdíme, proč tomu tak je. Kapitoly neřadíme podle rozdílu a nehodnotíme je.
Jak jsme to spočítali
- Limit po změnách, skutečnost, rozdíl a plnění přebíráme z řádků „CELKEM“ a z řádků kapitol, jak je MF tiskne; rozdíl je skutečnost minus limit po změnách a MF ho počítá z nezaokrouhlených čísel.
- Kapitolu počítáme jako „pod limitem“, když je její vytištěný rozdíl záporný, „nad limitem“, když je kladný. Řádek kapitoly s nulovým limitem i skutečností (kapitola ten rok na dané straně nikoho nezaměstnávala) nepočítáme. Podíl rozdílu na limitu je náš výpočet.
- Spočítáno 7. 10. 2026 z tabulek, které byly v tu chvíli na webu; po každém novém závěrečném účtu se výpočet opakuje a do té doby se stránka nezobrazuje.
Data: Ministerstvo financí ČR, státní závěrečný účet (tabulky plnění závazného počtu zaměstnanců a závazných objemů prostředků na platy). Tabulky Ministerstvo financí zveřejňuje bez licence; přebíráme je jako úřední dílo a statistický údaj orgánu veřejné moci (§ 3 autorského zákona). Počty kapitol a podíly: statnifinance.cz.
