statnifinance.cz

Nálezy / Exekuce, volby a zdraví

Exekuce, volby a zdraví

Chodí lidé k volbám méně a žijí kratší dobu tam, kde je víc exekucí? Podíl lidí v exekuci tu slouží jako jedno z měřítek toho, jak těžko se v místě žije. Porovnali jsme ho s účastí ve volbách v obcích a s nadějí dožití v okresech. Data ukazují souvislost, ne příčinu: z nich nevyplývá, že by exekuce lidi od voleb odrazovaly nebo jim zkracovaly život. Obce nejmenujeme, ukazujeme jen skupiny.

76,7 a 64,0 %
účast ve sněmovních volbách 2025 v obcích do 499 obyvatel: medián obcí s podílem lidí v exekuci pod 3 % a 12 % a více (náš výpočet)
-0,59
korelační koeficient mezi podílem lidí v exekuci a účastí ve sněmovních volbách 2025 přes 6 254 obcí (náš výpočet; -1 až 1, 0 = žádná souvislost)
77,0 a 74,3 let
naděje dožití mužů při narození v okresech s nejmenším a největším podílem lidí v exekuci (průměr pětiny okresů, 2021 až 2025; náš výpočet z údajů ČSÚ)

Účast ve volbách podle podílu lidí v exekuci

Medián účasti obcí ve sněmovních volbách 3. 10. 2025: polovina obcí ve skupině měla účast vyšší, polovina nižší (náš výpočet z výsledků ČSÚ; obálky ku zapsaným voličům, městské části sečtené za celé město, voliči v zahraničí vynecháni). Podíl lidí v exekuci: osoby v exekuci podle Exekutorské komory k 1. 7. 2025 děleno počtem obyvatel ve věku 15 a více let k 31. 12. 2024 (náš výpočet). Pásma a velikostní skupiny jsou naše; skupiny s méně než 5 obcemi neukazujeme. Pod mediánem je účast všech voličů skupiny dohromady (obálky ku zapsaným za všechny obce skupiny, náš výpočet), větší obce v ní mají větší váhu.

Medián účasti obcí ve sněmovních volbách podle podílu lidí v exekuci a velikosti obce (náš výpočet)
Velikost obcepod 3 % v exekuci3 až 6 % v exekuci6 až 9 % v exekuci9 až 12 % v exekuci12 % a více v exekuci
do 499 obyvatel76,7 %dohromady 76,3 %1 309 obcí73,7 %dohromady 73,1 %1 196 obcí70,9 %dohromady 70,6 %487 obcí68,0 %dohromady 67,7 %179 obcí64,0 %dohromady 62,6 %170 obcí
500 až 1 999 obyvatel74,7 %dohromady 74,8 %774 obcí72,1 %dohromady 72,0 %969 obcí67,7 %dohromady 67,7 %288 obcí65,8 %dohromady 65,4 %106 obcí60,3 %dohromady 60,0 %45 obcí
2 000 až 9 999 obyvatel74,4 %dohromady 74,2 %129 obcí70,9 %dohromady 71,0 %298 obcí66,5 %dohromady 66,6 %97 obcí63,4 %dohromady 63,1 %40 obcí58,9 %dohromady 58,0 %35 obcí
10 000 a více obyvatelméně než 5 obcí70,2 %dohromady 70,8 %46 obcí66,8 %dohromady 66,8 %52 obcí62,2 %dohromady 62,1 %16 obcí57,4 %dohromady 58,2 %17 obcí
všechny obce75,7 %dohromady 74,9 %2 213 obcí72,4 %dohromady 71,3 %2 509 obcí68,9 %dohromady 67,0 %924 obcí66,4 %dohromady 62,9 %341 obcí60,7 %dohromady 58,5 %267 obcí

Celková účast podle ČSÚ: 68,95 % (5 690 635 vydaných obálek z 8 253 316 zapsaných voličů); bez voličů v zahraničí 68,9 % v 6 254 obcích, které srovnáváme (náš výpočet).

Jak silná je souvislost v různých volbách

Korelační koeficient přes všechny obce (náš výpočet): -1 by znamenalo, že vyšší podíl lidí v exekuci jde vždy s nižší účastí, 0, že spolu nesouvisí. Pro srovnání stejný koeficient pro podíl nezaměstnaných (ČSÚ, k 31. 12. 2024), slabší měřítko obtíží, které se počítá jinak.

VolbyObcíExekuceNezaměstnanost
Sněmovna 20256 254-0,59-0,32
Evropský parlament 20246 254-0,35-0,20
kraje 20246 253-0,36-0,20
Sněmovna 20216 254-0,63-0,36

Naděje dožití v okresech

Okresy (77) jsme seřadili podle podílu lidí v exekuci (osoby v exekuci ve všech obcích okresu děleno obyvateli 15+) a rozdělili na pětiny. U každé pětiny je prostý průměr naděje dožití při narození jejích okresů. Naděje dožití je údaj ČSÚ za pětileté období 2021 až 2025, ne za jeden rok; průměry a pětiny jsou náš výpočet. Korelační koeficient přes okresy: muži -0,78, ženy -0,85.

Pětina okresůPodíl v exekuciOkresůMužiŽeny
nejmenší podíl3,0 až 4,4 %1677,0 let82,9 let
2.4,6 až 5,3 %1676,6 let82,4 let
3.5,3 až 6,0 %1576,3 let82,4 let
4.6,1 až 8,3 %1576,2 let82,0 let
největší podíl8,4 až 16,3 %1574,3 let80,5 let

Jedna věc, která souvislost nevysvětluje: počet míst praktických lékařů pro dospělé na 10 000 obyvatel (ÚZIS, stav 11/2026; náš výpočet na obyvatele k 31. 12. 2025) se mezi okresy liší od 3,49 do 7,07, ale s nadějí dožití nesouvisí (korelační koeficient s nadějí dožití muži 0,04, ženy 0,10). Počet míst poskytování péče přitom není totéž co kapacita lékařů.

Jak jsme to spočítali

Data: Exekutorská komora České republiky, Otevřená data o exekucích, licence CC BY 4.0; změna: podíl na obyvatelích 15+, pásma a mediány jsou náš výpočet.

Data: Český statistický úřad, otevřená data výsledků voleb (volby.gov.cz), CC BY 4.0. Podíly, součty za obce, okresy a kraje a součty městských částí: statnifinance.cz (odvozené údaje).

Data: Český statistický úřad (DataStat, Struktura mezd zaměstnanců, Sčítání 2021) a Eurostat. Podíly, rozdíly, součty za pět let a srovnání počítá statnifinance.cz.

Data: Český statistický úřad (DataStat, sady OBY02A (počet obyvatel) a OBY01B01 (pohyb obyvatel)), licence CC BY 4.0. Podmínky ČSÚ žádají, aby odvozené údaje byly označeny jako odvozené a nebyly vydávány za nezměněnou oficiální statistiku.

Data: ÚZIS ČR (Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb a preventivní prohlídky; otevřená data NR-01-06, PPS-08-03 a PPS-08-04 pod CC BY 4.0, export portálu NRPZS jako úřední dílo podle § 3 autorského zákona), ČSÚ (počet obyvatel). Počty míst za území, přepočty na 10 000 obyvatel a podíly: statnifinance.cz.

Podíly, mediány, průměry, pětiny a korelační koeficienty na této stránce jsou náš výpočet (statnifinance.cz).